Od 15. februara u osnovne i srednje škole u Crnoj Gori, koje gravitiraju u urbanom gradskom jezgru, dobiće fizičko obezbjeđenje. U Nikšiću će taj vid zaštite imati učenici osam osnovnih i četiri srednje škole.
Na inicijativu Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, a u saradnji sa Mrežom Savjeta roditelja i Udruženjem Roditelji, Vlada Crne Gore je obezbjedila finansijska sredstva za potrebe uspostavljanja fizičkog obezbjeđenja lica, objekata i imovine u obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori. Planiranom aktivnošću je predviđeno da 42 srednje i 65 osnovnih škola u gradskim sredinama, koje pohađa značajan broj učenika, a u kojima postoji rizik od ugrožavanja školske imovine, kao i rizik po bezbjednost zaposlenih i učenika koji pohađaju nastavu, angažuju fizičko obezbjeđenje, odnosno zaštitare i to u periodu od 15. februara do kraja školske godine kako bi se osigurao veći nivo bezbjednosti u obrazovno-vaspitnim ustanovama.
“Moramo naglasiti da prevencija i suzbijanje vršnjačkog nasilja, što nam i jeste cilj, nažalost ne može biti omogućeno uvođenjem samo zaštitara. Zato Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija radi i iznalazi razne načine kako bi došlo do suzbijanja i, prvenstveno, do prevencije vršnjačkog nasilja. Ono što je važno istaći jeste da te poslove zaštitara propisuju agencije preko kojih će zaštitari u školama biti i angažovani. Napominjemo da te agencije moraju biti licencirane, da smo spisak licenciranih agencija dobili službenim putem od MUP-a i da će zaštitari, koji će biti angažovani preko agencija, takođe morati da posjeduju licence. Sami postupak sprovođenja te usluge jeste na školama i većina škola je to već odradila, tako da smo sigurni da će 15. februar biti datum od koga će zaista početi fizičko obezbjeđenje lica i imovine u osnovnim i srednjim školama u Crnoj Gori” – kazala je Svetlana Drobnjak, generalna direktorka Direktorata za predškolsko i osnovno vaspitanje i obrazovanje u resornom ministarstvu.
Zaštitari će biti angažovani u osam osnovnih i četiri srednje škole u Nikšiću.
“U zavisnosti od toga da li rade u jednoj ili u dvije smjene, biće angažovani jedan ili dva zaštitara, ali svakako je važno naglasiti da će svaki radni sat biti pokriven i da će djeca u tom smislu biti bezbjedna od prvog do poslednjeg sata svog boravka u školi” – istakla je Drobnjak.
Aktivnosti resornog ministarstva usmjerene su i na jačanje kapaciteta psihološko-pedagoških službi.
“U Ministarstvu prosvjete smo uspjeli da normative po kojima je broj pedagoga i psihologa predviđen u školama osnažimo na način što će veći broj psihologa i pedagoga već u narednom periodu biti u školama i na taj način će podrška učenicima biti još dostupnija i na taj način vjerujemo da ćemo još jače prevenirati i suzbijati vršnjačko nasilje” – naglasila je Drobnjak.
Ministarstvo prosvjete nauke i inovacija je u prethodnom periodu obezbijedilo sredstva za postavljanje video nadzora u svim obrazovno- vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori, a intenziviran je i rad na prevenciji svih oblika nasilja kroz intenzivnu edukaciju i realizaciju različitih projektnih aktivnosti koje se sprovode u saradnji sa medjunarodnim organizacijama, državnim institucijama i nevladinim sektorom.
Related