Lekić: Otkriveno falsifikovanih 111.609 eura u 2024, najčešće novčanice od 50 i dva eura

    7 sati pre 183 pregleda Izvor: bankar.me/adria.tv

Tokom 2024. godine u Crnoj Gori otkriveni su falsifikati novca u ukupnoj vrijednosti od 111.609 eura, a najčešće su na meti falsifikatora bile novčanice od 50 i 2 eura – saopštio je u intervjuu za Bankar Vesko Lekić, direktor Trezora Centralne banke Crne Gore (CBCG).

Lekić je ukazao je da prepoznavanje falsifikata zahtijeva pažljivo provjeravanje sigurnosnih elemenata, a građanima se savjetuje da budu oprezni i provjere autentičnost novčanica prije nego ih private.

Pojasnio je i kako falsifikatori najčešće griješe i koje novčanice su im meta, uz detaljno objašnjenje kako ih prepoznati: 

1) Dodirompri čemu posebnu pažnju treba obratiti na kvalitet papira i reljefnu štampu:

Originalni papir koji se koristi za proizvodnju novčanica ima specifičnu teksturu, sastav, pruža poseban osjećaj čvrstoće i kvaliteta. Reljefna štampa se nalazi na inicijalima Evropske centralne banke (ECB), arhitektonskom motivu, nominalnoj vrijednosti, što omogućava lakše prepoznavanje autentičnosti novca dodirom.

2) Pogledom, kada osvijetlimo novčanicu, mogu se uočiti različite sigurnosne karakteristike koje pomažu u prepoznavanju autentičnosti. Među njima su najvažniji vodeni žig i zaštitna nit. Vodeni žig se nalazi u strukturi papira na bijelom dijelu novčanica eura i može se vidjeti sa obje strane originalne novčanice, kao motiv sa nominalnom vrijednosti novčanice, kapijom (kod prve serije eura), ili boginjom Evropom (kod druge serije eura). Zaštitna nit, koja je umetnuta u papir, može se vidjeti kao traka koja prolazi kroz novčanicu na kojoj postoje oznake valute i nominalne vrijednosti. Ako neki od ovih elemenata nedostaje ili se čini nepravilnim, to može ukazivati na činjenicu da je u pitanju falsifikat novca.

3) Naginjanjem/pomjeranjem kod svih apoena druge Evropa serije može se uočiti smaragdni broj. Smaragdni broj se nalazi u donjem lijevom uglu na prednjoj strani novčanica (aversu) i pri naginjanju prikazuje pomjeranje zelene-smaragdne boje na tamno teget podlozi odozgo naniže ili obrnuto.

Kada je riječ o kovanicama eura, falsifikati se prepoznaju po njihovim spoljnim, odnosno vidljivim znacima, kao što su:

  • nepreciznosti u izradi reljefa, recki ili alfabetnih odnosno numeričkih karaktera na obodu;
  • odstupanje u dimenzijama (prečnik, visina ivice oboda);
  • drugačijem zvuku (kada se kovanica izloži padu na čvrstu podlogu);
  • odstupanju u boji i sjaju;
  • magnetizmu.

Originalne kovanice apoena od 2 eura imaju preciznu izradu oboda, numeričkih i alfabetnih karaktera, što nije slučaj sa falsifikatima.

Dodatne zaštitne karakteristike zaštite novca dostupne su i na sajtu Centralne banke Crne Gore (https://www.cbcg.me/me/novac/zastita-euro-novcanica-i-kovanog-novca-od-falsifikovanja/zastitni-elementi-novca)