Udio osoba kojima je dijagnostikovan rak pluća, a koje nikada nijesu pušile, raste, pri čemu je zagađenje vazduha važan faktor takve situacije, izvijestila je Agencija za istraživanje raka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Prema Međunarodnoj agenciji za istraživanje raka (IARC), ta bolest kod osoba koje nikada nijesu pušile sada je peti najčešći uzrok smrti od raka u svijetu. Takođe, rak pluća kod nepušača gotovo isključivo se javlja u obliku adenokarcinoma, koji je postao najdominantniji od četiri glavna podtipa bolesti kod muškaraca i žena u svijetu.
Prema studiji IARC-a objavljenoj u časopisu The Lancet Respiratory Medicine, oko 200.000 slučajeva adenokarcinoma u 2022. povezano je s izloženošću zagađenje vazduha. Najveći teret adenokarcinoma koji se može pripisati tome zabilježen je u istočnoj Aziji, posebno u Kini, pokazalo je istraživanje.
U intervjuu za The Guardian, glavni autor studije i voditelj odsjeka za praćenje raka pri IARC-u, dr. Freddie Bray, rekao je da rezultati naglašavaju hitnu potrebu za praćenjem promjenjivih rizika od raka pluća.
Dodao je da su potrebne daljnje studije kako bi se identifikovali mogući uzročni faktori, poput zagađenje vazduha, u populacijama u kojima pušenje nije glavni uzrok raka pluća.
“S padom prevalencije pušenja, kao što je vidljivo u Ujedinjenom Kraljevstvu i Sjedinjenim Američkim Državama, udio dijagnosticiranih slučajeva raka pluća među nepušačima obično raste. Hoće li se globalni udio adenokarcinoma koji se može pripisati zagađenje vazduha povećati, zavisiće o relativnom uspjehu budućih strategija za suzbijanje upotrebe duvana i zagađenje vazduha u svijetu”, rekao je Bray.
Rak pluća i dalje je vodeći uzrok obolijevanja i smrtnosti od raka u svijetu. U 2022. dijagnosticirano je oko 2,5 miliona slučajeva te bolesti. No obrasci pojave raka pluća prema podtipovima značajno su se promijenili u posljednjim decenijama.
Od četiri glavna podtipa raka pluća – adenokarcinom, planocelularni karcinom, karcinom malih ćelija i karcinom velikih ćelija – adenokarcinom je postao dominantan i kod muškaraca i kod žena.
Adenokarcinom je 2022. činio 45,6 posto globalnih slučajeva raka pluća kod muškaraca i 59,7 posto kod žena, dok su 2020. ti postoci iznosili 39 i 57,1 posto. Ujedno, IARC navodi da adenokarcinom čini čak 70 posto slučajeva raka pluća kod osoba koje nikada nijesu pušile.
Još uvijek nije poznato koliki postotak globalnih slučajeva raka pluća čine nepušači, ali dokazi sugerišu da je taj broj u porastu. Naučnici ubrzano nastoje saznati što još, osim pušenja, uzrokuje rak pluća.
“Zagađenje vazduha može se smatrati važnim faktorom koji djelimično objašnjava rastuću dominaciju adenokarcinoma, koji čini između 53 posto i 70 posto slučajeva raka pluća kod osoba koje nikada nijesu pušile”, navodi se u studiji.
Related