Medvjedi upadaju u pčelinjake i lome košnice

    12 sati pre 1315 pregleda Izvor: dan.co.me

Pčelari iz udaljenih pljevaljskih sela tvrde da nijesu u stanju da zaštite svoje pčelinjake od upada medvjeda, te da nijesu ni u prilici da ispune uslove koji bi im omogućili naplatu štete.

Poznati pljevaljski pčelar Vukman Knežević iz sela Vaškovo kaže da već godinama trpi ozbiljnu štetu od medvjeda koji svako malo upadaju u njegov pčelinjak pored kuće, lome košnice i uništavaju pčele i da zbog svega toga ozbiljno razmišlja da odustane od pčelarenja. 

– Oluja i nevrijeme su mi 2009. godine nanijeli ozbiljnu štetu, ali najteže je pčelinjak zaštiti od medvjeda. Prije mjesec i po medvjed mi je uništio osam pčelinjih društava. Štete su naravno bile i prethodnih godina ali u manjem obimu, osim 2016. godine kada su medvjedi uništili pet košnica – priča Knežević i objašnjava da se selo Vaškovo nalazi u Nacionalnom parku Durmitor i da je njegov pčelinjak tačno na putu prema kanjonu rijeke Tare, te da je očigledno da se ovaj prostor posebno dopada medvjedima koji su se, kako tvrdi, znatno namnožili.

– Medvjeda ima mnogo i oni stalno silaze u selo i napadaju pčelinjake. Sa druge strane, nije moguće naplatiti obeštećenje jer su uslovi, koje je potrebno ispuniti da bi se naplatila šteta, preoštri i praktično ih je nemoguće ispuniti – žali se Knežević i dodaje da su pčelari nemoćni i da su ostavljeni bez ičije zaštite.

– Pod ovim uslovima neophodan je stalni nadzor pčelinjaka, a to znači da bi pčelari morali čuvati svoje pčelinjake kao što čobanin čuva stado ovaca. Električna čobanica daje dobre rezultate ali ona nije dovoljno efikasna u udaljenim selima – kaže Knežević i ističe da je on postavio električnu čobanicu koja mu je u nekoliko navrata zaštitila pčelinjak od medvjeda ali je prbolem što, pogotovo u udaljenijim selima, često i po nekoliko dana nema struje pa je u tom slučaju električna čobanica beskorisna. Medvjedi, kako navodi, kao da znaju da nema struje i upadaju u pčelinjake i prave štetu.

– Kada dođe proljeće biće još teže, zato apelujem na nadležne da ovaj period treba iskoristiti da se preduzmu konkretne mjere i pruži adekvatna pomoć pčelarima kako bi zaštitili svoje košnice od medvjeda – poručuje Knežević.

Inače, u Crnoj Gori zabilježen je trend porasta populacije medvjeda.

– Analizirajući dostavljena brojna stanja ove vrste divljači, od strane korisnika lovišta u poslednjih 10 godina (od 2014. do 2024. godine), može se konstatovati blago pozitivan trend rasta populacije, i da medvjeda na prostoru Crne Gore ima oko 430 jedinki, Područja nacionalnih parkova Durmitor i Prokletije mogu se smatrati područjima stalnog prisustva mrkog medvjeda uz registrovanje reprodukcije, dok se Biogradska gora zbog svoje veličine može smatrati dijelom značajnog staništa u kojem je medvjed prisutan, ali gdje reprodukcija nije još uvijek zabilježena – napominje se u dokumentu Ministarstva poljoprivrede iz juna prošle godine.

Registrovani napadi na stada ovaca i krupnu stoku

Tokom 2023. godine medvjedi su na prostoru pljevaljske opštine pričinili štetu u 28 pčelinjaka, uništavali su košnice, ali i stabla voća koja su se nalazila u neposrednoj blizini. Šta se dešavalo tokom prošle godine još nema zvaničnih podataka, ali se zna da su medvjedi napadali i na stada ovaca, ali i na krupnu stoku. Podsjetićemo da su sredinom decembra prošle godine mještani sela Jugovo obavijestili Centar bezbjednosti Pljevlja da je u bunar upao medvjed i udavio se. Pošto je medvjed izvučen iz bunara, u skladu sa zakonskim propisima zakopan je na komunalnoj deponiji na Jagnjilu.