Opozicija bez ideja, otpor se sveo na blokiranje parlamenta

    5 sati pre 40 pregleda Izvor: pobjeda.me

Sjednica vanrednog zasijedanja Skupštine Crne Gore na kojoj je trebalo, pored ostalog, da bude usvojen budžet za ovu godinu, juče je prekinuta nedugo nakon zvaničnog početka. Opozicija je ponovo blokirala rad u plenumu sa istim obrazloženjem da je na djelu „ustavni puč“, zbog čega traže poništavanje odluke Ustavnog odbora na osnovu koje je penzionisana sutkinja Ustavnog suda Dragana Đuranović.

Odmah po konstatovanju kvoruma, predsjednik parlamenta Andrija Mandić bio je spriječen da nastavi sjednicu, jer su opozicioni poslanici stali ispred njegovog stola, okrenuvši mu leđa.

Mandić je istakao da se ovakvim postupanjem „autoritet parlamenta dovodi u pitanje“, te da „svako pokazuje svoje lice“.

– Poštujem poslanike opozicije koji na ovakav način saopštavaju svoj odnos prema parlamentu, ali će mnogi građani biti oštećeni ako danas ne usvojimo budžet – dodao je Mandić.

No, iz opozicije ne dijele njegov stav, naprotiv.

– Za pet minuta možete ovo da riješite, samo poništite odluku Ustavnog odbora – rekao je Andrija Nikolić, šef kluba poslanika DPS-a.

Na ovakvo ponašanje poslanika, Mandić je dao pauzu te rekao da je Skupština završila rad. Kao i prethodnog puta, kada ga je opozicija spriječila da održi sjednicu, opozicionarima je izrekao mjeru opomene zbog povrede rada parlamenta, a o samoj kazni biće naknadno obaviješteni pisanim putem.

Mandić je takođe rekao da su „građani svjedoci u kakvim uslovima radi parlament“.

Sloboda znači ograničavati sebe, a ne ograničavanje drugih. Manjina ne može zaustaviti većinu – kazao je on, na što je poslanica DPS-a Sonja Milatović odgovorila da „ni većina ne može da ruši državu i Ustav“.

Opozicioni parlamentarci ostali su u Skupštini i nakon što je sjednica zvanično završena kako bi saznali koje će im kaznene mjere izreći Mandić.

– Nijesmo sigurni koju nam je mjeru izrekao predsjednik Skupštine. Bićemo u pripravnosti ako žele radikalizaciju, narod to vidi. Mi smo tu, spremni smo – izjavio je lider GP Ura Dritan Abazović.

Prema Poslovniku Skupštine, oni mogu dobiti mjeru opomene i oduzimanja riječi narednog dana zasijedanja, ili pak mjeru udaljenja sa sjednice koja podrazumijeva da narednih 15 dana zasijedanja ne mogu biti u skupštinskoj sali.

– Poslanik koji je udaljen sa sjednice Skupštine ima pravo da prisustvuje sjednici Skupštine kada se glasa – precizira se Poslovnikom.

„Vanredno stanje“ u Skupštini Crne Gore traje od sjednice održane 17. decembra prošle godine, kada je Ustavni odbor odlučio, a zatim Mandić konstatovao penzionisanje sutkije Ustavnog suda Dragane Đuranović. Time su, prema tumačenjima brojnih pravnih stručnjaka, premašili svoja ovlaštenja te preuzeli ulogu Ustavnog suda. Cijela situacija je dodatno zakomplikovana različitim tumačenjima istih uslova za penziju drugih sudija, što je samo doprinijelo da kriza dobije zamah.

Opozicija je tada najavila da Skupština neće moći da nastavi rad sve dok njen predsjednik „ne vrate u pređašnje stanje“ sve što se dešavalo u vezi sa Ustavnim sudom prije nešto više od mjesec. Rekli su da ih u tome neće spriječiti ni obezbjeđenje. U svojoj namjeri nijesu popustili ni kada je prošle sedmice prvi put u Crnu Goru stigla Marta Kos, novoizabrana komesarka za proširenje Evropske komisije. I premijer Milojko Spajić ih je u više navrata pozivao da se vrate u poslaničke klupe, nudeći im ovdašnje sudove kao model za rješavanje problema.

Nakon što je zasijedanje prekinuto, medijima se u holu parlamenta obratio lider DPS-a Danijel Živković ponovivši da ta stranka zasijedanje Skupštine neće dozvoliti sve dok ne bude poništena odluka Ustavnog odbora o penzionisanju sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović.

Istakao je i kako nemaju ništa protiv da se oko tog pitanja konsultuje Venecijanska komisija, te poručio da će, ukoliko vlast želi da usvoji budžet, morati da ukloni opoziciju ili da povuče spornu odluku.

– Vlast je trebala da vodi računa o posljedicama koje smo najavili zbog kršenja Ustava. Ukoliko vlast želi da se vrati u redovno stanje to bi se uradilo za pet minuta. Međutim, vlast to ne želi da uradi. Opozicija je tu da štiti Ustav kada vlast to ne radi – poručio je Živković.

Zaključio je i kako su aktuelnu krizu izazvali Andrija Mandić i premijer Milojko Spajić koji sada, kako je rekao, odgovornost za to pokušavaju da prebace na opoziciju optužujući je da je antievropska.

Lider građanskog pokreta Ura Dritan Abazović istakao je da je vlast samu sebe dovela u ovu situaciju, takođe, ponoviši da zasijedanja neće biti dok se ne povuče odluka Ustavnog odbora.

Zaprijetio i da će, ukoliko Mandić odluči da primjeni silu, opozicija na to dogovoriti.

– Bićemo u pripravnosti. Ako žele radikalizaciju, narod to vidi. Mi smo tu, spremni smo – poručio je Abazović.

Dodao je i kako je budžet moguće usvojiti i bez opozicije budući da ona predstavlja manjinu u parlamentu.

– Ako odluka Ustavnog odbora bude povučena, mi za budžet možemo da glasamo već večeras – kazao je on.

Klub poslanika SD-a se oglasio saopštenjem u kome su poručili kako „šef parlamentarne većine i njegovi pioni u ulozi poslanika“ na raspolaganju imaju dva načina za nastavak skupštinskog zasijedanja.

Prvi je, kako su pojasnili, poništavanje neustavne odluke Ustavnog odbora, a drugi angažovanje policije koja bi opozicione poslanike, primjenom fizičke sile, izbacila iz plenarne sale.

– U tom slučaju, Mandić mora biti svijestan da će poslanici opozicije pružiti otpor i da bi takav postupak za sobom povukao i druge posljedice na politički život u Crnoj Gori – poručili su iz SD-a.

Parlamentarnu većinu su pozvali da se vrati poštovanju Ustava, zakona i izborne volje građana „i tamo gdje pobjeđuju i tamo gdje gube“.

– Ukoliko to učine, imaće konstruktivnu opoziciju. Ukoliko ne, neka budu spremni. Mi smo tek počeli – poručili su iz poslaničkog kluba SD-a.

S druge strane, poslanik NSD-a Velimir Đoković opoziciju je pozvao da omogući redovan rad parlamenta.

– Iako smo apelovali da svi zajedno radimo i da svi damo doprinos da budžet bude što prije usvojen, vidjeli ste da danas kao i prethodnih dana, nije bilo dobre volje kod kolega iz opozicije – rekao je on.

Đoković je zaključio i kako neusvajanjem budžeta više od 83.000 penzionera ne može da primi penzije, a 5.000 njih naknade.

Medojević: Diletantska odluka DPS-a, biće optuženi za kašnjenje plata i penzija

Rukovodstvo DPS blokiranjem održavanja sjednica Skupštine, direktno radi na svoju štetu, a u korist aktuelne vlasti, smatra lider nekadašnjeg opozicionog Pokreta za promjene Nebojša Medojević.

On je ukazao na propuste najjače opozicione partije u namjeri da privuče pažnju, kao i na moguće posljedice.

– Bojkot rada Skupštine i evropskog puta je diletantska odluka koja otvara prostor za korumpiranu vlast da odgovornost za posljedice koje imaju građani i privreda, lagano prebaci na opoziciju. Svaki dan ovakvog glupavog ponašanja opozicije urušava sve gori rejting DPS-a i ojačava slabu, posvađanu i korumpiranu vlast – rekao je Medojević.

Takođe je istakao da će DPS „prve efekte ovih glupavih poteza vidjeti na lokalnim izborima u Nikšiću i Herceg Novom“.

– Za kašnjenje plata, penzija, socijale, isplata dobavljačima, vlast će lagano optužiti DPS i opoziciju – dodao je Medojević.

PES pozvao opoziciju da interes građana stavi ispred partijskih ambicija

Opozicija je današnjom blokadom sjednice Skupštine još jednom pokazala da djeluje direktno protiv interesa građana i države, stav je kluba poslanika PES-a.

– U ključnom trenutku za stabilnost javnih finansija i nastavak EU reformi, njihova destruktivna politika ugrožava ekonomski i politički napredak zemlje. Tokom ove godine potrebno je obezbijediti čak 820 miliona eura za otplatu dugova nastalih tokom vlasti DPS-a. Ovim činom, opozicija direktno ugrožava javne finansije, stabilnost i ugled Crne Gore pred stranim investitorima i međunarodnim partnerima – stoji u saopštenju.

Naveli au i da će „cijenu opozicione sabotaže platiti građani“, jer neće biti povećanja januarskih penzija u prosjeku oko 50 eura, srazmjernih penzija sa primanjima ispod 450 eura, ni plata pripadnicima Vojske Crne Gore.

Pozvali su zato opoziciju da „stavi interese građana i države ispred svojih partijskih ambicija“.

– Ukoliko to ne učine, preuzećemo odgovornost da zaštitimo Crnu Goru, njenu ekonomsku stabilnost i evropsku perspektivu. Naš reformski i evropski put ostaje prioritet sa kojeg nećemo skrenuti – zaključili su iz PES-a.

Milatović: Imamo tri političke krize, biti vlast je prolazna stvar

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović rekao je da je spreman da zatraži mišljenje Venecijanske komisije povodom situacije u vezi sa Ustavnim sudom u Crnoj Gori.

– Trenutno u državi postoje tri političke krize. Prva je u vezi sa Ustavnim sudom, druga je parlamentarna koja se tiče neodržavanja sjednica Skupštine, a rezultat je prve krize. Treća kriza odnosi se na funkcionisanje lokalnih samouprava – naveo je Milatović na konferenciji za medije nakon susreta sa predjednikom Češke Peterom Pavelom koji boravi u zvaničnoj posjeti našoj zemlji.

I on je spreman da, zarad rješenja, zatraži mišljenje Venecijanske komisije, ali nakon što se iscrpe svi mehanizmi unutar naše države.

– Ukoliko bude zaključak da kao predsjednik treba da tražim mišljenje VK, spreman sam da to uradim – naveo je Milatović.

Smatra da fokus treba vratiti na ono što je redovno stanje i prvi državni cilj – ubrzanje Evropskog puta. Kako kaže, nema magični štapić niti moć da promijeni određena djelovanja određenih ljudi.

– Zna se ko je većina i odgovnornost je na njima. U tom smislu, od mene kao predsjednika očekujte jasan stav. Biti vlast, to je prolazna stvar, isto kao i biti opozicija. To je moja najvažnija poruka danas. Oni koji su vlast treba da se ponašaju prema opoziciji kao da su oni opozicija – zaključio je on.