Radulović: U Crnoj Gori bi efikasne rezultate dao italijanski model „antimafija“ zakona

    15 sati pre 42 pregleda Izvor: gradski.me

Crne Gora još jednom kreće u borbu protiv organizovanog kriminala novim pravnim mehanizmima. Izrada antimafija zakona, za cilj ima jačanje institucionalnih kapaciteta i oduzimanje imovine stečene kriminalom, poručuju iz resornog ministarstva. Sa druge strane, advokat Veselin Radulović za Gradsku ističe da će u partitokratskom sistemu u kojem političari najviše brinu o ličnim i partijskim interesima i ovog puta to biti samo pokušaj.

Radna grupa za izmjenu i dopunu Zakona o oduzimanju imovinske koristi, stečene kriminalnom djelatnošću, počeće sa radom za desetak dana. Ministar pravde Bojan Božović, uvjerava da će izmjene sadržati najbolju praksu država Evropske unije.

„Poenta rada tog tima, osim analize postojećeg zakonodavstva, svakako će biti da uzmu u obzir i italijanski i francuski model, ali i druge s obzirom na činjenicu da nijedan model – onakav kakav se primjenjuje u jednoj državi – ne može eksplicitno biti primijenjen na jednako dobrom nivou i unutar neke druge“, saopštio je ministar.

Advokat Veselin Radulović smatra da bi u Crnoj Gori efikasne rezultate dao italijanski model, u kojem je teret dokazivanja na licu za čiju imovinu se sumnja da je nezakonito stečena, a ne pravosuđu kao sada. Ističe da bi takozvani „antimafija“ zakon morao da predvidi oduzimanje sumnjivo stečene imovine u parničnom postupku.

„Trenutni zakon reguliše proceduru u situacijama kada se vodi krivični postupak i kada se donose osuđujuća presuda. Mi ovdje govorimo o građanskom oduzimanju imovine, po uzoru na neke od modela koji postoje u Italiji, a koji je prošao provjeru u praksi“, kazao je Radulović.

Radulović naglašava da se, u suštini, radi o pokušaju izmjene aktuelnog zakona – ne očekuje rezultate i dodaje da ta namjera nema veze sa raspravama u javnosti.

„Koja se kod političara pokušava predstaviti kao postojanje volje da se udari organizovani kriminal tamo gdje treba da se udari, a to je na njihovu imovinu. Političari su to pokazali da nemamo pravo da im vjerujemo, ova priča traje godinama, a ne mjesec, dva. Više vlada se promijenilo, a sve su one samo retorički podržavale taj akt. Ova materija se ne može donijeti izmjenom postojećeg zakona i ne možete miješati babe i žabe“, poručio je Radulović.

Zakon o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalom, donijet je još 2015. godine, a iako su označavane kao prioritetne nakon smjene Demokratske partije socijalista sa vlasti 2020. godine na izmjenama tog akta se još radi.