Toplovodi zastarjeli, oprema istrošena

    10 sati pre 170 pregleda Izvor: pobjeda.me

Zastarjela distributivna mreža predstavlja najveći problem u gradskom grijanju. Usljed korozije, tvrdoće vode te zbog toga što ne postoji spoljna hidroizolacija često pucaju cijevi. Dodatni problem u interventnom održavanju predstavljaju instalacije u zgradama, koje su vlasništvo etažnih vlasnika. Nijesmo u obavezi da ih održavamo, ali se mora intervenisati jer ista voda kruži kroz kotlove, cijevni sistem i radijatore – kažu iz menadžmenta tog preduzeća

Imovina DOO Grijanje je u lošem stanju i tehnički zastarjela. Građevinski objekti i oprema su visoko amortizovani, što upućuje na zaključak o potrebi investiranja. Gubici vode i toplotne energije u distributivnoj mreži su smanjeni naročito na početku ove sezone grijanja i treba nastaviti kontinuirani rad na smanjenju – navedeno je u programu rada tog preduzeća za 2025. godinu koji je usvojila Skupština opštine Pljevlja.

DOO Grijanje osnovano je u februaru 2009. godine radi obavljanja komunalne djelatnosti – snabdijevanje parom i klimatizacijom. Grijanje se vrši iz jedne kotlarnice na ugalj kapacitet toplotnog izvora je 6 MW, što je dovoljno za zagrijavanje 50.000 m² površine.

Na toplovodnu mrežu je priključeno oko 33.700 m² grijne površine, pa je iskorišćenost proizvodnog kapaciteta 67,5 odsto. Procjena je da će u 2025. godini oko 1.800 tona pljevaljskog lignita pretvoriti u toplotnu energiju. Iz sistema daljinskog grijanja toplotnom energijom snabdijevaju se 394 stana grijne površine 21.455 m² i poslovnog prostora 12.258 m² (74 korisnika), tj. grije se ukupno 33.714 m² (468 korisnika).

PLAN ODRŽAVANJA

U dokumentu, koji potpisuje izvršni direktor Vlade Tošić, konstatuje se da zastarjela distributivna mreža predstavlja najveći problem u cijelom gradskom grijanju. Usljed korozije, tvrdoće vode i spoljne hidroneizolovanosti često pucaju cijevi.

To proizvodi gubitak zagrijane vode u sistemu, pad pritiska i često isključenje zgrade ili blokova zgrada.

Ističe se da su ekipe instalatera stalno na terenu, tehnički i stručno opremljene, kako u pogledu pronalaska kvara tako i sanacije.

U saradnji sa Opštinom u 2024. godini je obezbijeđen materijal i izvršena sanacija dijela toplovoda, i u 2025. godini planira se nastavak tog posla. Kada je o interventnom održavanju riječ, kažu da je teško predvidjeti konkretne mjere i radnje interventnog održavanja, jer sa zastarjelom opremom kvarovi mogu da se jave na bilo kom mjestu ili dijelu sistema.

Najčešći problem na kotlovima su kotlovske cijevi.

– Na zalihama preduzeća postoji dovoljan broj novih kotlovskih cijevi. S obzirom da su u sezoni u radu tri kotla u paralelnom sistemu jednodnevno isključenje i zamjena cijevi u jednom kotlu narušava isporuku toplotne energije naročito u periodu kada su temperature u minusu. Tokom 2024. godine, zahvaljujući saradnji Opštine i Uprave za kapitalne projekte, izvršena je adaptacija multiciklona (prečišćivača dimnih gasova). U toku je izrada projektna dokumentacije za zgradnju vrećastog filtera. Taj posao biće uz finansijsku podršku Opštine nastavljen i ove godine kako bi praškaste materije bile svedene na minimum – piše u programu rada.

INSTALACIJE U ZGRADAMA

Veliki problem u interventnom održavanju predstavljaju instalacije u zgradama, koje su vlasništvo etažnih vlasnika.

– DOO Grijanje nije u obavezi da održava unutrašnje instalacije u zgradama, ali je često primorano da interveniše u takvim situacijama. Razlog je što ista voda kruži kroz kotlove, cijevni sistem i radijatore. Pucanje cijevi u nekoj zgradi znači gubitak vode u cijevnom sistemu, što može dovesti do ozbiljnih problema i kvarova – pojašnjeno je u dokumentu.

Od 32 zaposlena 16 radi u administraciji

DOO Grijanje finansira se iz sopstvenih sredstava, odnosno iz naplate potraživanja, dok za investiciono održavanje sredstva obezbjeđuje Opština. Menadžment DOO Grijanje predviđa da će ovu godinu završiti sa dobitkom od 7.658 eura.

Okupan prihod planiran je na 531.923 eura, od čega od fakturisanja usluga predviđa prihod od 436.923 eura. Kada je o rashodima riječ najveći izdatak su zarade zaposlenih – 372.000 eura.

Preduzeće ima 32 zaposlena, od kojih je 16 zaposleno u administraciji, a isto toliko na poslovima u proizvodnji.

U programu rada za ovu godinu navode da su tokom 2024. godine uspjeli da smanje poreska potraživanja, ali ne navode o kojoj sumi je riječ, te da redovno izmiruju sve ostale obaveze.

Projekat toplifikacije

Projekat toplifikacije Pljevalja odlukom Vlade proglašen je projektom od javnog interesa.

I DOO Grijanje čeka veliki posao.

– Pristupićemo izradi tehničke dokumentacije, izradi adaptacije i modernizaciji postojećih i novih podstanica, kao i zamjeni dotrajalih djelova toplovodne mreže i kompletnih linija. Svi radovi na modernizaciji i adaptaciji toplovodne mreže sa ciljem smanjena gubitaka u sistemu i prepremi za priključenje na toplifikaciju grada od Termoelektrane – piše u dokumentu.