Foto,ilustracija: Pixabay –
Dok nadležni organi apeluju na građane i medije da ne šire govor mržnje, tužilaštva formiraju predmete, a policija prikuplja informacije, on se i dalje razbuktava – najvećim dijelom putem društvenih mreža.
Nekontrolisani su izlivi mržnje i uvreda u komentarima i postovima na mrežama i portalima, ali i dezinformacije, koje razdvajaju ionako duboko polarizovano društvo, koje ni velika tragedija nije uspjela da ujedini u bolu ili poštovanju žrtava tragedija na Cetinju u kojima je život za dvije i po godine izgubilo 23 ljudi, među kojima četvoro djece.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda je do juče dobio dvije pritužbe koje se odnose na govor mržnje i cetinjsku tragediju.
– Jedno obraćanje odnosi se na komentar u vezi sa tekstom objavljenim na jednom portalu, dok se drugi odnosi na izjavu javnog funkcionera, bez navoda gdje je ona data – kazali su Pobjedi iz te institucije.
Radoje Cerović, klinički psiholog, poslovni konsultant i stručnjak za psihologiju komunikacije Pobjedi je kazao da se Crna Gora suočava sa koordiniranim i strateškim informacionim napadima i strategijama.
– Krajnji poraz je upadanje u jamu mržnje i emocija koju su nacionalistički stratezi iskopali. Poraz građanskog društva je poraz jedine moguće Crne Gore. Ona u kojoj emocije podjela divljaju, ne treba nikome osim onima koju su željni njene podjele – upozorio je Cerović.
Na pitanje da li je ekspanzija govora mržnje na društvenim mrežama, što koriste građani, odraz straha zbog zločina koji se može dogoditi svakome i u svakom trenutku ili pokušaj dodatnog raspirivanja mržnje zarad političkih poena, odgovorio je da je sistem manipulisanja emocijama istovjetan onom kojim barata Aleksandar Vučić u Srbiji.
Cerović ističe da je globalna strategija Vučićeve vladavine bazirana upravo na tom efikasnom sistemu manipulacije.
– Mi smo kao ljudska vrsta vrlo podložni tim mehanizmima, a pitanje identitetske identifikacije (ko sam i kojem čoporu pripadam) je posebno efikasan kanal aktiviranja emocija poput straha, bijesa, ponosa i slično – kaže Cerović.
Ističe da mediji spekulišu da je Vučićev glavni strateg komunikacije Izraelac, posebno talentovan i prepoznat po beskrupuloznim strategijama cijepanja društvenog tkiva.
– A teško je ne vidjeti enormne sličnosti u nastupu vlasti u Podgorici i vlasti u Beogradu. Kao što pred opozicijom na nogama u Parlamentu Brnabićka viče: „Nikada nas nećete pobijediti, nikada nećete destabilozovati Srbiju! Mi nećemo rat, mi hoćemo rad!“, tako i Mandić viče: „Nećete nas zaustaviti, nosićemo vas na leđima do EU“ – uporedio je on situacije u dvije zemlje u kojima su započeli protesti nakon tragedija u Novom Sadu i na Cetinju.
Osim govora mržnje, pojavljuju se i dezinformacije kojima se racionalizuje tragedija, ili opravdava postupanje nadležnih, odnosno osporavaju svi oni koji zahtijevaju bezbjednost i odgovornost.
Cerović kaže da vlast u Crnoj Gori, baš kao i ona u Srbiji, targetira učesnike protesta i ad hominem opisuje i kreira teorije oko pojedinaca na fotografijama, ubacuje botove koji kompromituju pokret na društvenim mrežama, ili komentarima izazivaju bijes i uvrijeđenost.
– Nakon tragedije na Cetinju stratezi su vrlo spremno reagovali sa stotinama botova koji su, zajedno sa srbijanskim tabloidima (detaljno informisanim i beskrupulozno i morbidno detaljnim u svom „izvještavanju“) osuli paljbu po Cetinju. Oni takođe znaju da govor mržnje izaziva govor mržnje i da će izazvati bijesnu reakciju koja im ide naruku – upozorava Cerović.
Dezinformacije nijesu rezervisane samo za društvene mreže i medije, već ih iznose i javni funkcioneri, koji bi trebalo da budu svjesni težine svojih izjava. Tako je Goran Danilović u emisiji „Naglas“, koja je emitovana preksinoć na RTCG, kazao da su se na protestu koji je organizovala neformalna grupa studenata „Kamo śutra“ 5. januara ispred zgrade MUP-a čuli uvredljivi povici „Što ste na nas digli hajku…“ Takvo skandiranje nije zabilježila nijedna novinarska ekipa i medij te večeri, niti je bio u duhu protesta, koji je, kako su organuzatori apelovali više puta, protekao bez govora mržnje.
Nakon toga se na društvenim mrežama pojavio video snimak protesta ispred MUP-a, na kome se čuo taj povik i postao viralan, te dodatno izazvao podjele među građanima.
Digitalni foreznički centar je analizirao snimak i saopštio da je montiran. Danilović je na Javnom servisu iznio dezinformaciju o pjevanju pjesme protiv srpskog naroda na prošlom protestu.
Iz DFC ističu da se snimak brzo proširio putem mreže trolova i postao sredstvo dezinformisanja i narušavanja ugleda organizatora protesta.
– Snimak je prvi put objavljen 5. januara, a ova manipulacija dio je šire kampanje protiv građanskih protesta organizovanih nakon tragedije na Cetinju, u kojoj je život izgubilo 13 ljudi – ocijenili su u DFC.
Oni su pozvali sve funkcionere, javne ličnosti i medije na odgovorno izvještavanje i uzdržavanje od širenja neprovjerenih sadržaja, kako bi se sačuvala kvalitetna javna debata o ključnim društvenim pitanjima.
Milica Kovačević, programska direktorica Centra za demokratsku tranziciju (CDT) smatra da su reakcije političara bile selektivne, stranački obojene i lišene istinskog poziva na smirivanje tenzija.
– Dok su osuđivali protivničke strane, istovremeno su prećutno podržavali ili ignorisali govor mržnje iz redova svojih pristalica – poručila je ona.
Kovačević ističe da su Uprava policije i Tužilaštvo dodatno doprinijeli ovom problemu nedjelovanjem i zakašnjelim saopštenjima o „preduzimanju mjera i radnji“, bez dovoljno informacija o konkretno preduzetim aktivnostima.
– Ako svi vide govor mržnje prije i bolje od onih koji su najpozvaniji da ga sankcionišu, onda to ukazuje na ozbiljne propuste u funkcionisanju sistema – ističe Kovačević.
Godine nekažnjivosti za govor mržnje u Crnoj Gori stvorile su okruženje u kojem su ovakvi ispadi postali svakodnevni i društveno prihvatljivi.
– Pozivamo sve nadležne institucije – policiju, tužilaštvo i sudstvo – da konačno preuzmu odgovornost i pokažu da zakon vrijedi za sve. Izazivanje vjerske i nacionalne mržnje mora izaći iz zone nekažnjivosti. Svaki incident mora biti dokumentovan, istražen i procesuiran u skladu sa zakonom – apelovala je ona.
Poziv je upućen i političkim liderima, medijima i građanskom društvu da prepoznaju svoju ulogu u smirivanju tenzija i promovisanju dijaloga.
-CDT će ovo pitanje pokrenuti u okviru Nacionalnog operativnog tima za suzbijanje nasilnog ekstremizma, i pokušati da usmjeri rad državnih organa ka odlučnijem, hrabrijem i stručnijem suprotstavljanju ovim pojavama.
– Nažalost, naši državni organi sve češće oportuno žmure na činjenicu da sloboda govora nije apsolutna – ona prestaje tamo gdje počinje širenje mržnje i ugrožavanje drugih – zaključila je Milica Kovačević, programska direktorica CDT-a.
Iz institucije Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Pobjedi su kazali da se prijave građana koje su dobili nijesu odnosile na portale Borba i In4s, a ni na tekst koji je 12. 1.2025. objavljen na portalu Aktuelno.
Kazali su da je izvještavanje medija bilo uglavnom profesionalno i korektno, te da su prekjuče upoznati sa sadržajem tekstova objavljenim na portalu Aktuelno, na što su i reagovali.
– Problem predstavlja i situacija da se sporni tekstovi u cilju skretanja pažnje javnosti na nedopustive i nedozvoljene poruke koje šalju, velikom brzinom prenose na druge portale i profile, pa se i tim interpretacijama širi i/ili podstiče novi talas nezakonitih sadržaja i komentara. Zbog toga je gotovo nemoguće registrovati sve primjere koji su se desili prethodnih dana, naročito na privatnim profilima, ukoliko se na njih ne ukaže nadležnim organima – kazali su iz kancelarije Zaštitnika.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda podsjeća na nadležnosti koje ima i na to da se u toj instituciji bave postupanjem po pritužbama građana/ki, a da u preventivnom dijelu pokušavaju da podignu svijest javnosti, te da kritikuju, upozoravaju i ukazuju na štetnost određenih pojava, kakva je i govor mržnje.
Od dešavanja na Cetinju ombudsman je objavio dva reagovanja a naredne sedmice imaju sastanke sa predstavnicima iz UN sistema, o projektu koji bi se odnosio na jačanje društvene kohezije u Crnoj Gori, što bi obuhvatilo i borbu protiv govora mržnje u javnom prostoru.
– Ukoliko planirana ideja bude realizovana, očekujemo aktiviranje softvera koji će registrovati govor mržnje na Internetu, čime bi trebalo da se unaprijedi sistemski odgovor na rasprostranjenost ovih slučajeva, budući da je jasno da je gotovo nemoguće reagovati na sve što se desi u onlajn prostoru (na svim registrovanim i neregistrovanim internet publikacijama, uključujući i profile na društvenim mrežama privatnih lica), ukoliko to ne dođe do šire javnosti – najčešće upravo izvještavanjem medija.
Centar za demokratsku tranziciju (CDT) najoštrije osuđuje talas govora mržnje koji je uslijedio nakon tragičnih događaja na Cetinju.
– Dehumanizacija, manipulacije i lažni narativi koji su preplavili tabloidne i desničarske medije i društvene mreže predstavljaju ozbiljan udar na osnovne vrijednosti društva. Umjesto solidarnosti i saosjećanja, svjedočimo bezočnom iskorišćavanju tragedije za raspirivanje mržnje i dodatnu destabilizaciju zajednice – saopštila je Milica Kovačević programska direktorica CDT-a.
Istakla je da s jedne strane treba pohvaliti ono malo medija koji drže do profesionalnih standarda za veoma korektno izvještavanje o ovom slučaju.
– Tako su se sa druge strane ekstremni političari, tabloidni komentatori i organizovane botovske mreže upustili u beskrupulozno raspirivanje nacionalne i vjerske netrpeljivosti, koristeći tragediju kao sredstvo za širenje mržnje. Svjedočimo kolektivnom okrivljavanju građana Cetinja, koji su targetirani diskriminatornim, mrzilačkim, dehumanizujućim narativima, koji cijelu jednu zajednicu označavaju dijagnozama i kletvama iz nacionalističkih mitova – kazala je Kovačević.
You must be logged in to post a comment.