Priređivači apeluju, Vlada ćuti, država gubi

    18 sati pre 33 pregleda Izvor: vijesti.me

Priređivači igara na sreću uputili su javni apel Ministarstvu finansija u kojem navode da primjena poreza na dobitke igrača nije moguća onako kako je navedena u zakonu i traže da se odloži uvođenje ove dažbine dok se ne dogovore o normi koja bi bila primjenjiva, ekonomski održiva i u interesu svih strana.

Skupština je u septembru usvojila izmjene Zakona o porezu na dohodak kojim se uvodi oporezivanje dobitaka u igrama na sreću sa početkom primjene od 1. januara. Za ta četiri mjeseca Ministarstvo nije priredilo podzakonske akte niti odgovaralo na dopise priređivača da im objasne njegovu primjenu, zbog čega priređivači nisu počeli da igračima od dobitka oduzimaju porez od 15 odsto.

Zakonom je nametnuta obaveza priređivačima da svojim igračima obračunavaju ovaj porez i da im ga oduzimaju od dobitka, ali oni i dalje ne znaju kako to treba da urade.

“Izražavamo duboku zabrinutost zbog neprimjenjivosti odredbi Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica koje se odnose na oporezivanje dobitaka od igara na sreću, a koje su stupile na snagu 1. januara 2025. godine. Osim navedenog, izražavamo nezadovoljstvo kontinuiranim izostankom reakcije Ministarstva finansija na naše predloge i upozorenja. Na navedene neprimjenjivosti ukazivali smo još tokom javne rasprave o predlogu zakonskog teksta, kao i u više navrata nakon usvajanja Zakona. Posebno izdvajamo dopise upućene Ministarstvu finansija, Upravi za igre na sreću i Poreskoj upravi 13. i 16. decembra 2024. godine, kao i urgenciju dostavljenu Ministarstvu finansija 10. januara 2025. godine. U svim ovim obraćanjima precizno smo ukazali na konkretne razloge zbog kojih je predmetno zakonsko rješenje neodrživo, priložili stručne analize i iznijeli argumente zasnovane na dugogodišnjem iskustvu u praksi. Nažalost, nijedan od ovih dopisa nije dobio odgovor, što smatramo neprihvatljivim zanemarivanjem konstruktivnog dijaloga”, navedeno je u apelu kojeg je juče potpisalo devet najvećih priređivača ali imaju podršku i većine ostalih.

Oni navode da u ovom periodu nije obezbijeđena ni odgovarajuća obuka zaposlenih u sektoru igara na sreću, koji bi trebalo da određuju poresku osnovicu, “dokumentuju trošak igrača” i odrede visinu poreza.

“Obaveza edukacije u cijelosti je prepuštena priređivačima, bez jasnih smjernica i podrške nadležnih institucija, što je rezultiralo nepremostivim operativnim poteškoćama. Pored toga, obaveza naplate poreza na dobitke, koja je u postojećem obliku neprimjenjiva i bez potrebnih normativnih mehanizama za sprovođenje, dodatno otežava rad priređivača. Naši zahtjevi za pojašnjenja i instrukcije ostali su bez odgovora, dok su dosadašnji medijski odgovori Ministarstva finansija uvijek bili opšteg karaktera i ni u jednoj riječi ne daju odgovor na konkretna pitanja i argumente. Upravo ta pitanja i ti argumenti su ključni za implementaciju i predstavljaju čvrste dokaze o neprimjenjivosti ovih normi, a svjesni smo da u ovom obliku na njih nema i ne može biti odgovora”, naveli su priređivači.

Oni kažu i da su bili čvrsto uvjereni da će Ministarstvo finansija nakon 2015. godine i neuspjelog pokušaja uvođenja istog ovog poreskog rješenja, koje nije zaživjelo u praksi upravo iz istih razloga kao i danas, ovaj put biti proaktivnije sa stvaranjem neophodnih preduslova za implementaciju i otvorenije za saradnju i pomoć priređivačima.

“Naša zabrinutost dodatno raste zbog kontinuiranog ignorisanja komunikacije sa priređivačima i izostanka konstruktivnog dijaloga, što ugrožava povjerenje u institucije sistema, regulatorni okvir i stabilnost sektora. Još jednom ukazujemo i čvrsto stojimo iza toga da predmetne odredbe, u ovom obliku, nijesu primjenjive, da narušavaju ekonomska prava i slobode garantovane Ustavom Crne Gore i destabilizuju tržište igara na sreću. Ovakva situacija zahtijeva hitnu reakciju kako bi se spriječile ozbiljne posljedice koje bi mogle pogoditi ne samo sektor igara na sreću, već i širu privredu i društvo. Na ovo javno obraćanje odlučili smo se imajući u vidu da formalni dopisi i pokušaji da se uspostavi komunikacija sa Ministarstvom finansija nisu dali rezultate, a naš cilj je da ukažemo na potrebu hitnog sastanka, uz punu otvorenost na saradnju, kako bi se otvorio konstruktivan dijalog i zajednički pronašla održiva zakonska rješenja jer važeća nijesu primjenjiva”, navedeno je u ovom saopštenju.

Priređivači poručuji i da ne bježe od poreskih i zakonskih obaveza, ali traže da one budu jasno definisane i primjenljive.

“Naš cilj je da kroz partnerstvo sa državom doprinesemo definisanju normi koje će biti praktično primjenjive, ekonomski održive i u skladu sa najboljim interesima svih strana, a vjerujemo da samo kroz otvorenu i transparentnu saradnju možemo obezbijediti stabilnost sektora i ostvariti dugoročne fiskalne benefite za državni budžet. Zato pozivamo Ministarstvo finansija, ali i druge nadležne institucije da u duhu partnerstva pristupimo ovom procesu sa ozbiljnošću i odgovornošću. Mi smo spremni da pružimo punu podršku kroz stručne analize i iskustvo iz prakse kako bi se kreiralo zakonsko rješenje koje će biti primjenjivo u praksi, pravno održivo i od koristi za sve uključene strane. Na kraju, još jednom ukazujemo da je hitna reakcija nadležnih institucija ključna za prevenciju negativnih posljedica i stvaranje uslova za zdravu i održivu budućnost sektora igara na sreću, kao i širu ekonomsku stabilnost”, naveli su priređivači.