Nakon tragedije na Cetinju: Za četiri dana psihologu se obratilo 365 građana

    17 sati pre 33 pregleda Izvor: Dan/adria.tv

Nakon tragedije na Cetinju 1. januara, kada je ubijeno 13 osoba, među kojima i dvoje djece, veliki broj građana Crne Gore zatražio je psihološku pomoć.

Prema podacima Ministarstva zdravlja, za prva četiri dana rada SOS linije registrovano je ukupno oko 365 poziva prema broju 1555, što, kako kažu, jasno upućuje na to građani prepoznaju značaj ovog servisa.

U tom resoru su istakli da će prvi dan u drugom polugodištu biti posvećen razgovorima psihologa i razrednih starješina sa učenicima u cetinjskim školama.

“Neki od poziva bili su i na čekanju, pa molimo građane za strpljenje. Dnevno se realizuje preko 20 intervencija i do sada registrujemo ukupno preko 60 sati ukupnog trajanja razgovora. Pozovi dolaze iz svih krajeva zemlje, a najčešće iz centralne regije”, kazali su iz Ministarstva zdravlja.

Na pitanje da li su građanima Cetinja dostupni psiholozi i psihijatri u Domu zdravlja i Opštoj bolnici, odnosno koliko njih je trenutno na raspolaganju u ambulantama u prijestonici, iz ministarstva kažu da je Cetinjanima trenutno na raspolaganju oko 40 stručnjaka, dok je u toku izrada plana za budući period.

U Dom zdravlja bez uputa, poziv na broj 067242702

Dom zdravlja Cetinje će i ove sedmice pružati psihološko-psihijatrijsku podršku građanima u dvije smjene. U prvoj smjeni, od sedam do 15 časova, radiće dr Ana Đuranović i psiholog iz Doma zdravlja Marija Perišić. U drugoj smjeni ordiniraće psihijatri i klinički psiholozi, u periodu od 15 od 19 časova.

“U slučaju pojave potrebe za pružanjem pomoći nakon 19 časova, Dom zdravlja Cetinje će organizovati transport u Klinički centar Crne Gore u Podgorici. Naglašavamo da za stručnu pomoć nijesu neophodni uputi, potrebno je samo kontaktirati broj 067/242–702, koji je namijenjen za tu svrhu. Sve neophodne informacije na navedenom broju pružaće medicinska sestra Ljiljana Kapisoda”, navode iz cetinjskog Doma zdravlja.

Ispomoć psihijatrijsko-psihološkoj službi na Cetnju pruža ukupno oko 40 psihijatara i psihologa u ambulantnom radu, u dvije smjene, koji zajedno sa cetinjskim kolegama pružaju usluge u Domu zdravlja svakog dana od sedam do 19 časova.

“Ovaj vid pomoći i podrške građanima Cetinja i Domu zdravlja Cetinje nastaviće se na isti način i tokom ove sedmice, dok je u toku izrada planova o daljem tempu i modalitetima pružanja pomoći”, ističu iz resora kojim rukovodi Vojislav Šimun.

Upitani o najavljenoj psihološkoj pomoći za učenike i nastavnike u školama u prijestonici, ističu da je obezbijeđena podrška nastavnicima, koja će se pružati s ciljem da se lakše prevaziđe stres, da prepoznaju promjene ponašanja kod učenika i da znaju kako da im pomognu.

Kako su dodali, nastavnici će raditi i samoprocjene svojih osjećanja i stepena stresa. Kako su ukazali, nastavnička uloga je i inače stresna, tako da je u pitanju program koji je već realizovan u školama.

“Na početku polugođa, prvi dan škole i prvi časovi biće rezervisani za razgovor psihologa i razrednih starješina s učenicima. Podrška će biti u svim školama u Crnoj Gori gdje rade psiholozi. Ove aktivnosti će se odvijati u školama, a obezbijeđena je i individualna podrška učenicima, nastavnicima i roditeljima”, saopštili su za Dan iz Ministarstva zdravlja.