Greške koje vas čine podložnim virusima tokom zime

    20 sati pre 48 pregleda Izvor: N1

Vaš imuni sistem je ključna odbrana protiv bakterija, virusa i toksina koji napadaju vaše tijelo. Međutim, svakodnevne navike i način života mogu značajno da oslabe ovaj sistem, posebno zimi kada je organizam pod većim pritiskom zbog hladnoće i povećane izloženosti patogenima.

Među najčešćim uzrocima slabog imuniteta je nedostatak sna.

Tokom sna, tijelo proizvodi citokine, proteine koji pomažu u borbi protiv infekcija. Ako ne spavate dovoljno, vaše tijelo ne proizvodi dovoljno ovih ključnih molekula, što vas čini podložnijim bolestima.

Stres i anksioznost takođe igraju veliku ulogu – čak i kratkoročna zabrinutost može oslabiti imuni odgovor, dok dugotrajni stres značajno smanjuje sposobnost tijela da se bori protiv infekcija.

Nedostatak vitamina D je čest problem tokom zime, jer su sunčevi zraci preslabi za prirodnu sintezu ovog vitamina.

Vitamin D je neophodan za pravilno funkcionisanje imunog sistema, a možete ga nadoknaditi unosom hrane poput masne ribe, crvenog mesa, jaja i obogaćenih žitarica ili uzimanjem dodataka ishrani.

Neprovođenje dovoljno vremena na otvorenom dodatno komplikuje situaciju.

Sunčevi zraci ne samo da pomažu u proizvodnji vitamina D, već i podstiču aktivnost T-limfocita, ćelija koje su ključne u borbi protiv infekcija.

Isto važi i za ishranu – voće i povrće bogato je hranljivim materijama koje podržavaju imune ćelije, dok nezdrava ishrana, bogata mastima i šećerima, narušava ravnotežu crevnih bakterija i podstiče upale koje slabe organizam.

Nedostatak fizičke aktivnosti je još jedan faktor. Redovna vježba poboljšava cirkulaciju i pomaže imunim ćelijama da efikasnije putuju kroz tijelo.

S druge strane, prekomjerno konzumiranje alkohola i pušenje dodatno narušavaju imunitet.

Alkohol usporava reakcije imunog sistema i otežava oporavak, dok hemikalije iz cigareta i e-cigareta slabe sposobnost organizma da se brani od bolesti.

Na imunitet utiču i neke manje poznate, ali važne navike. Nedovoljan nivo fizičke intimnosti, na primjer, može smanjiti proizvodnju imunoglobulina A (IgA), supstance koja štiti tijelo od infekcija, piše The Sun.

Konačno, nagle promjene temperature, kao što je prevruć tuš nakon hladnoće, mogu oslabiti otpor tijela.

Kako bi ojačali imuni sistem, stručnjaci preporučuju uravnoteženu ishranu, redovno vježbanje, dovoljno sna i što manje stresa.

Male promjene u vašim svakodnevnim navikama mogu značajno povećati vašu otpornost na bolesti, posebno tokom hladnih zimskih mjeseci, prenosi N1.