Ivan Bulatović, izvršni direktor EPCG: Modernizacija i obnovljivi izvori ključ su naše strategije razvoja

    1 dan pre 52 pregleda Izvor: bankar.me

Energetski sektor Crne Gore prolazi kroz period značajnih promjena, gdje se sve više pažnje posvećuje obnovljivim izvorima energije i održivom razvoju. Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), kao jedna od najvažnijih kompanija u državi, ima ključnu ulogu u ovoj tranziciji. O planovima za razvoj, modernizaciji elektroenergetske mreže, kao i izazovima koje donosi prelazak na zelene tehnologije, razgovarali smo s Ivanom Bulatovićem, izvršnim direktorom EPCG. Kako je istakao za naš portal, ključ uspjeha je u balansiranju tradicionalnih izvora energije s novim tehnologijama: “Naša vizija je da EPCG postane lider u zelenoj tranziciji na regionalnom tržištu, integracijom obnovljivih izvora energije i povećanjem energetske efikasnosti.”

Uz ambiciozne projekte poput vjetroelektrane Gvozd i solarnih parkova, EPCG radi na stvaranju održivog i pouzdanog energetskog sistema koji će zadovoljiti potrebe budućih generacija.

Koji su ključni izazovi s kojima se EPCG suočava u procesu zelene tranzicije i kako planirate da ih prevaziđete?

EPCG se suočava s izazovima kao što su obezbjeđivanje stabilnosti energetskog sistema tokom prelaska na obnovljive izvore, značajna početna ulaganja i usklađivanje s međunarodnim standardima dekarbonizacije. Fokusiramo se na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju postojećih kapaciteta i regionalnu saradnju, uz optimizaciju troškova kroz efikasno korišćenje domaćih resursa i fondova EU.

Možete li detaljnije objasniti planove za izgradnju vjetroelektrane “Gvozd” i njenu ulogu u budućem energetskom miksu Crne Gore?

Vjetroelektrana “Gvozd” biće ključan korak u širenju obnovljivog energetskog portfolija EPCG. S instaliranom snagom od 54 MW i godišnjom proizvodnjom od 150 GWh, doprinosiće smanjenju emisija CO₂ i povećanju udjela zelenih izvora u ukupnom energetskom miksu Crne Gore. Osim toga, otvara se prostor za realizaciju VE Gvozd 2, koja bi se, takođe, realizovala uz podršku EBRD-a.

Kako napreduje projekat “Solari 5000+” i kakvi su dosadašnji rezultati u pogledu energetske efikasnosti i ušteda za građane?

Projekat “Solari 5000+” omogućava građanima instalaciju solarnih panela uz povoljne uslove finansiranja, gdje 10% popusta obezbjeđuje naša kompanija, a 10% Eko-fond. Dosadašnji rezultati pokazuju značajne uštede u potrošnji električne energije i rast svijesti o energetskoj efikasnosti. Planiramo proširenje programa kako bismo uključili što više domaćinstava i kompanija. Konkretno, za prvih 11 mjeseci tekuće godine na 3.093 objekata, montirano je FNS, ukupne instalisane snage 27,836 MW, od kojih je 1.995 priključeno na distributivnu mrežu, ukupne instalisane snage 13,6 MW. Do sada su FNS iz Projekta Solari 5000+ proizveli oko 6,3 GWh električne energije.

Kakva je trenutna finansijska situacija EPCG, s obzirom na negativan rezultat u prvih devet mjeseci ove godine? Kakvi se rezultati očekuju na kraju godine?

Uprkos brojnim izazovima, EPCG aktivno radi na stabilizaciji finansijskog stanja kroz optimizaciju troškova i povećanje prihoda iz obnovljivih izvora. Negativni rezultati iz prvih devet mjeseci posljedica su veoma slabe hidrologije i nepovoljnih kretanja na berzi, ali zahvaljujući rastu proizvodnje u posljednjem kvartalu imamo povoljne trendove u posljednje vrijeme, tako da očekujemo pozitivan finansijski rezultat na kraju godine.

Koje su glavne investicije planirane u narednom periodu i kako će one uticati na stabilnost i održivost energetskog sistema Crne Gore?

Planirane investicije uključuju projekte poput vjetroelektrane “Gvozd”, solarnih parkova, ekološke rekonstrukcije i modernizacije Termoelektrane Pljevlja i modernizacije hidroelektrana. Ove investicije osiguraće stabilnost sistema, povećanje kapaciteta obnovljivih izvora i smanjenje zavisnosti od uvoza energije.

Kakva je vaša vizija budućnosti EPCG u kontekstu regionalnog energetskog tržišta i integracije obnovljivih izvora energije?

EPCG teži da postane lider u zelenoj tranziciji na regionalnom tržištu, integracijom obnovljivih izvora energije i povećanjem energetske efikasnosti. Aktivno radimo na razvoju partnerstava sa respektabilnim međunarodnim akterima – u tom smislu, pomenuo bih ove godine potpisani Memorandum o razumijevanju sa francuskim EDF-om – i tržišnoj konkurentnosti kako bismo osigurali dugoročnu održivost.

Koji su planovi za modernizaciju postojećih hidroelektrana, poput ugradnje osmog agregata u HE “Perućica”?

Modernizacija HE “Perućica”, uključujući ugradnju osmog agregata, povećava efikasnost i proizvodni kapacitet postrojenja. Ovaj projekat značajno će doprinijeti boljoj iskorišćenosti hidroenergetskog potencijala. Podsjetićemo samo na neke aktivnosti iz ove godine, koje se nastavljaju i u sljedećoj. U HE “Piva” su u potpunosti završeni radovi na Agregatu A1, a zamjena Blok transformatora i VN kablova ciljano je odgođena za sljedeću godinu radi ostvarivanja veće raspoloživosti ukupne snage elektrane do kraja tekuće godine. U HE “Perućica” uspješno smo završili radove na agregatima 3 i 4, a na agregatu 6 – zbog veće sanacije dovodnih cijevi – imamo neznatno probijanje rokova od strane izvođača, no i taj posao će biti završen početkom sljedeće godine. Uporedo s navedenim, pokrenuli smo II fazu rekonstrukcije i modernizacije te potpisali Ugovor o kreditu za agregat A8 sa Njemačkom razvojnom bankom, gdje očekujemo raspisivanje tendera do kraja godine.

Kako EPCG planira da se nosi sa potencijalnim izazovima u snabdijevanju električnom energijom tokom zimskih mjeseci, posebno u uslovima povećane potrošnje?

EPCG je preduzela mjere kako bi obezbijedila stabilno snabdijevanje tokom zime, uključujući optimizaciju rada postrojenja. Tradicionalno, u prvom kvartalu imamo viškove, kojima vrlo efikasno upravlja naša Direkcija za upravljanje energijom.

Koji su glavni ciljevi EPCG u narednih pet godina u pogledu proizvodnje energije iz obnovljivih izvora?

U narednih pet godina, EPCG planira da značajno poveća udio energije iz obnovljivih izvora, kroz projekte solarnih i vjetroelektrana te modernizaciju hidroenergetskih kapaciteta.

Kakva je uloga EPCG u regionalnim energetskim projektima i interkonekcijama sa susjednim zemljama?

EPCG aktivno učestvuje u regionalnim projektima, jer se time značajno omogućava bolje iskorišćenje obnovljivih izvora i povećanje sigurnosti snabdijevanja.

Kako EPCG planira da se prilagodi promjenama na globalnom energetskom tržištu i trendovima dekarbonizacije?

EPCG se prilagođava globalnim trendovima dekarbonizacije kroz povećanje ulaganja u obnovljive izvore, digitalizaciju sistema i optimizaciju poslovnih procesa kako bi ostala konkurentna na tržištu. Svi naši razvojni projekti se zasnivaju ili na ulaganju u nova postrojenja na bazi obnovljivih izvora energije ili na rekonstrukciji i modernizaciji postojećih postrojenja, tako da se zadovolje svi ekološki standardi.

Kako vidite budućnost Termoelektrane Pljevlja nakon završetka ekološke rekonstrukcije i koje su dugoročne perspektive ovog postrojenja?

Nakon ekološke rekonstrukcije, Termoelektrana Pljevlja nastaviće da igra važnu ulogu u energetskom sistemu. Dugoročno, EPCG planira diversifikaciju izvora energije kako bi se smanjila zavisnost od fosilnih goriva, uz postepeno smanjenje emisija, a ideja je da TE “Pljevlja” radi dovoljno dugo da nam obezbijedi vrijeme za izgradnju adekvatnih zamjenskih kapaciteta koji, shodno regulativama EU, ne bi koristili fosilna goriva.