U slučaju da se zbog najavljene opozicione blokade rada Skupštine do kraja godine ne usvoji budžet za 2025. godinu, država ulazi u privremeno finansiranje.
To u najkraćem znači da do usvajanja budžeta Ministarstvo finansija svim budžetskim korisnicima odobrava na mjesečnom nivou istu sumu novca koju su imali u prethodnoj godini.
Kako objašjavaju iz Ministarstva finansija, to bi otežalo servisiranje svih obaveza države.
„Finansiranje mandatornih izdataka bilo bi izazovno, s obzirom na to da ovi izdaci imaju trend rasta, te bi januarski obračun u 2025. godini bio veći od prosjeka u prethodnoj godini. S tim u vezi, izdaci za penzije, socijalna davanja i zarade, morali bi biti uvećani kroz privremeno finansiranje“, piše u saopštenju resora.
Bez usvojenog budžeta, kako navode iz ministarstva finansija, bila bi dovedena u pitanje i otplata starog duga koji stiže na naplatu naredne godine.
Teško bi mogli da dobijemo novac iz evropskog plana rasta za Zapadni Balkan.
„U uslovima kada budžet nije usvojen, kroz privremeno finansiranje, novac za otplatu duga trebalo bi obezbijediti iz depozita države koji nije dovoljan za izmirivanje obaveza do marta sljedeće godine. Infrastrukturni projekti bi bili zaustavljeni, posebno u dijelu aranžmana u okviru Plana rasta Evropske unije. Primjena tog aranžmana bi bila dovedena u pitanje, zbog rokova za ratifikaciju i potpisivanja ugovora o finansiranju koji treba da definiše Zakon o budžetu“, navodi e u saopštenju Ministarstva finansija.
Osim toga na čekanju bi, kažu iz parlamentarne većine, bili i planirani kapitalni projekti za narednu godinu.
Dražen Petrić iz Pokreta Evropa sad kaže da bi sve ovo imalo za posljedicu urušavanje ugleda koji Crna Gora ima kod investitora.
„Ja ću vas podsjetiti da smo upravo ove godine unaprijedili kreditni rejting Crne Gore. Sve se to može dovesti u pitanje ovom blokadom“, smatra on.
Na sve ove tvrdnje iz opozicije kažu da je blokada parlamenta iznuđen potez.
„Kompletna odgovornost za posljedice koje mogu iz toga proisteći je na predstavnicima vladajuće većine“, tvrdi Ivan Vuković, poslanik DPS-a.
Ukoliko se desi privremno finansiranje za 2025. godinu, to neće biti prvi put.
Država je i 2021. godine privremeno finansirala sve obaveze i to pola godine. Tadašnja vlada Zdravka Krivokapića, koja je konstituisana početkom decembra, nije imala vremena da pripremi budžet.
Inače, privremeno finansiranje na centralnom nivou pravno nije detaljno regulisano, a može trajati sve dok budžet ne bude usvojen.
Pročitajte još