U svakoj instituciji postoje pojedinci koji ne obavljaju aktivnosti u skladu sa zakonom, što smo odmah kaznili, ali ono što sam zatekao kao realno stanje jeste da u Upravi za gazdovanje šumama i lovištima postoje izuzetni ljudi, koji zaista hoće da rade, koji hoće da naprave rezultate i unaprijede poslovanje, kazao je vršilac dužnosti direktora te Uprave Miloš Rajković.
Rajković je na tu funkciju došao u aprilu ove godine. Prvo što je uradio, kaže, jeste to da je u Upravu vratio disciplinu.
“Svi smo počeli drugačije da tumačimo šta su naši radni zadaci, šta su naše obaveze i šta su naši ciljevi. Odmah smo napravili i prve rezultate i nastavili sa uspješnim poslovanjem, a siguran sam da ćemo tako i nastaviti u narednom periodu”, dodao je Rajković.
Kako je istakao, bilo je neophodno da se intenziviraju kontrole izvršenja ugovornih obaveza i poštovanja izvođačkih projekata.
“Da se vrši konstantna kontrola terena i da se ne dozvoli ni jedan propust, na šta smo posebno obratili pažnju, što je i dalo pozitivne rezultate u poslovanju”, naglasio je Rajković.
Kazao je da su odlučno krenuli u borbu protiv bespravnih aktivnosti u šumama, kao i protiv svih nezakonitosti i propusta u radu, na šta je posebno ponosan.
“Aktivno smo radili i na obnovi naših šuma i u toku ove godine imali brojne akcije pošumljavanja, kao i uklanjanje sanitara iz šuma koje je u prethodnoj godini zahvatio potkornjak”, naveo je.
A na pitanje da li i na kakve opstrukcije nailazi, odgovara da je sigurno da njih ima.
“Ali ih lako prevaziđemo jer smo usmjereni ka odgovornom, transparentnom i predanom radu, konkretnim rezultatima i na zakonu zasnovanom poslovanju, što i daje zavidne rezultate Uprave na čijem sam čelu”, dodao je Rajković.
Disciplinski postupci protiv osam zaposlenih, smijenjena tri rukovodioca
Kaže da u Upravi nema nikakve “čistke”, ali da ima onoga što je i najavio odmah po dolasku na funkciju – da će biti nulta tolerancija prema svim pojedincima koji se bave bespravnim aktivnostima, prema onima koji imaju propuste u radu, kao i prema svima koji nezakonito uništavaju crnogorske šume.
“Kada je riječ o zaposlenima Uprave, od dana stupanja na funkciju pokrenuto je osam disciplinskih postupaka protiv službenika Uprave za koje je utvrđeno da su počinili težu povredu službene dužnosti, a koje se uglavnom odnose na neizvršavanje ili nesavjesno, neblagovremeno ili nemarno vršenje službenih obaveza, povredu radnih obaveza usljed kojih su nastupile teže posledice za stranku ili državni organ i odbijanje izvršavanja naloga ili radnog zadatka. Što se tiče pravnih epiloga – disciplinski postupci su u toku, a do okončanja istih donijeto je, u skladu sa zakonom, Rješenje o zabrani obavljanja poslova (suspenziji). Kada je riječ o smjeni rukovodilaca, do sada su smijenjena tri rukovodioca iz razloga što su komisije koje su provjeravale rad tih područnih jedinica utvrdile propuste u radu tih lica”, precizirao je Rajković.
U Beranama se počini čak 65 odsto nelegalnih sječa crnogorskih šuma
Na osnovu podataka iz područnih jedinica, najviše bespravnih sječa za prvih deset mjeseci 2024. godine bilo je u Područnoj jedinici Berane.
“I to 65 odsto ukupnih bespravnih sječa u Crnoj Gori. Zatim slijede Područna jedinica Kolašin – sedam posto ukupnih bespravnih sječa i Područna jedinica Andrijevica sa takođe sedam odsto ukupnih bespravnih sječa u Crnoj Gori. U svim ostalim područnim jedinicama zabilježen je značajno manji gotovo neznatan porcenat bespravnih sječa, a treba naglasiti i da je broj bespravnih sječa u konstantnom padu nakon intenziviranja kontrola terena, koje sam zahtijevao po dolasku na funkciju”, rekao je Rajković.
“Malo radnika, motivisati mlade da upisuju šumarski smjer”
U Upravi za gazdovanje šumama i lovištima trenutno su zaposlene 374 osobe, od ukupno 440 sistematizovanih radnih mjesta.
“Sigurno je da taj broj nije dovoljan i to je dugogodišnji problem sa kojim se Uprava susreće, a koji će, nadam se, biti bar djelimično riješen. Treba istaći da je riječ o deficitarnoj struci, ali i to da je starosna struktura zaposlenih u Upravi veoma nepovoljna i izuzetno visoka, zbog čega u narednom periodu treba aktivno raditi na promociji struke i motivaciji mladih da upisuju šumarski smjer kako bismo nadomjestili upražnjena radna mjesta i nedostatak kadrova”, ukazao je Rajković.
“Nećemo odustati dok ne iskorijenimo bespravnu sječu”
Kada je riječ o budućim planovima – nastavljaju, kaže, sa intenzivnim kontrolama terena i provjerom svih prijava koje dobijaju.
“To je i u prethodnom periodu dalo odlične rezultate pa su bespravne sječe u proteklim mjesecima svedene na minimum. Nećemo odustati dok ovaj problem ne iskorijenimo u potpunosti i odlučni smo u toj namjeri zbog čega i apelujemo na sve pojedince da se ne upuštaju u protivzakonite radnje u crnogorskim šumama, jer će protiv istih biti podnijete krivične prijave, a nadamo se da će i nadležni organi promptno procesuirati iste”, zaključio je Rajković.
Pročitajte još