Neuroendokrinolog i stručnjak za dječiji razvoj Ranko Rajović kaže da nam je potrebna temeljna reforma obrazovanja, kako bismo djecu učili, između ostalog, i empatiji i pravim vrijednostima, umjesto što ih tjeramo da uče informacije napamet.
„Kad je dijete malo, pa prohoda, ko kaže ‘bravo’? Pa mama i tata. Kad nauči da vozi bicikl, ko kaže ‘bravo’? Pa opet mama i tata. I onda zovu baku, deku da im kažu. I ta pohvala koju dobiju je njima potvrda da nešto dobro rade. Tako se usmjerava njihovo ponašanje. A onda odjednom dolazi neka društvena mreža. Nisu tu mama i tata, tu su neki nepoznati ljudi. I stigne pohvala – zove se ‘lajk’. Pa da li je dobio dva ili pedeset, velika je razlika“, priča Ranko Rajović, stručnjak za dječji razvoj, prenosi Zelena učionica.
Govoreći o toj mjernoj jedinici sreće današnje djece i mladih ljudi, Rajović kaže da se mnogo toga sada promijenilo i da je poruka koju djeca kroz broj lajkova na društvenim mrežama dobijaju da će biti više primjećeni ako rade loše stvari.
„Jer smo mi danas dozvolili da njihovo ponašanje reguliše internet, umjesto da to rade roditelji. U tom smislu potrebna nam je temeljna reforma obrazovanja, kako bismo djecu učili, između ostalog, i empatiji i pravim vrijednostima, umjesto što ih tjeramo da uče informacije napamet. Mi nijesmo na vrijeme shvatili da nam je potrebna reforma. Još 1997. je kompjuter IBM Deep Blue pobijedio Garija Kasparova u šahu. Godinu dana prije je pobijedio Kasparov, ali ’97 je izgubio. To je za njega bio veliki udarac, pričao je i da se noću budio. Ali šta je tu cilj? Mi smo tada morali da shvatimo da je kompjuter postao bolji od nas po kombinacijama i informacijama. Tad je trebalo da počnemo da učimo našu djecu onome što kompjuter nema. Nove ideje, kreativnost, empatija, timski rad. Šta smo od toga uradili? Jako malo. I dalje nam djeca uče informacije napamet. I čekamo da nam neko drugi pronađe rješenje“, poručuje Rajović.
Pročitajte još