EPS preuzeo termoelektranu na ugalj Kostolac B3 od izvođača

    3 sedmice pre 229 pregleda Izvor: balkangreenenergynews.com

Foto,ilustracija: Pixabay –

Sedam godina posle polaganja kamena temeljca, kineski izvođač CMEC je završio blok B3 u okviru termoenergetskog kompleksa Kostolac i predao ga EPS-u. To je prvo veliko proizvodno postrojenje Elektroprivrede Srbije posle više od tri decenije.

EPS je preuzeo termoelektranu na ugalj Kostolac B3, za koju je okvirni sporazum sa izvođačem, kineskom kompanijom China Machinery Engineering Corp. (CMEC), potpisao još 2010. godine.

Izgradnja je počela 2017, a zvaničnici su kašnjenje u međuvremenu delimično pripisali blokadi kretanja i saobraćaja tokom pandemije.

Sertifikat o preuzimanju su potpisali generalni direktor EPS-a Dušan Živković i predsednik CMEC-a Fang Jenšuej. Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović i ambasador Kine Li Ming su prisustvovali događaju.

Kapacitet bloka Kostolac B3 je 350 megavata. To je EPS-ovo prvo veliko postrojenje posle više od trideset godina.

„Sa današnjim danom je taj dugi energetski zimski san završen. Pred nama su novi projekti, nove investicije, kojima ćemo stvoriti uslove da naša zemlja ima dovoljno električne energije iz sopstvenih izvora. Nova elektrana davaće oko 5 odsto ukupne električne energije u Srbiji, čineći naš energetski sistem sigurnijim u vreme kad je energetika pitanje broj jedan za svaku državu, posebno u Evropi i našem regionu“, izjavila je Đedović Handanović.

Projekat predviđa neto efikasnost od 37,3 procenta

Nivo neto efikasnosti termoelektrane Kostolac B3 iznosi 37,3 odsto, stoji u projektu.

EPS u kostolačkom kompleksu gradi i svoju prvu vetroelektranu i prvo fotonaponsko postrojenje srednje veličine. Nedavno je takođe započeo projekat za postavljanje šest solarnih elektrana ukupnog vršnog kapaciteta iliti pika od 1,2 gigavata, i to sa baterijama.

Istovremeno, kompanija namerava da konzervira dve stare termoelektrane.

Kostolac B3 pokazao bolje performanse u domenu zaštite okoline nego što je planirano

U projektu za Kostolac B3 predviđene su emisije sumpor-dioksida od 150 miligrama po kubnom metru, dok bi azotnih oksida trebalo da ispušta 200 miligrama, a količina prašine odnosno letećeg pepela ne bi smela da premaši deset miligrama po kubiku.

Tokom probnog rada su zabeleženi i bolji rezultati po pitanju zaštite životne sredine, otkrio je Živković.

Godišnja proizvodnja je procenjena na 2,2 do 2,5 teravat-sata.

Ovaj investicija, uključujući povećanje proizvodnje u ugljenokopu Drmno, iznosi 715,6 miliona dolara. Kineska državna banka za kreditiranje izvoza Export-Import Bank of China (Chexim ili China Exim Bank) je odobrila pozajmicu na 20 godina za 85 odsto vrednosti.

Kostolac B2, izgrađen 1991. godine, dosad je bio najnoviji blok na ugalj u Srbiji.

Kostolac B3 bi pritom mogao da bude poslednja nova termoelektrana te vrste u Evropi. Blokovi i postrojenja na ugalj se zatvaraju širom kontinenta, i to neki mnogo pre roka. Međutim, na primer, u Bosni i Hercegovini se povremeno beleže pokušaji da se izgradi još blokova, samo što se kompanije u tom sektoru u poslednje vreme zapravo muče da održe proizvodnju uglja, pa čak i da ostanu imalo konkurentne.

U Turskoj je takođe ostao poneki projekat, nakon niza otkazivanja investicija.