Gest Hrvatske, odnosno blokada poglavlja 31, odvajanje je Crne Gore od drugih zapadno-balkanskih društava i država, ali i crveni karton vladajućoj većini kojoj se šalje jasna poruka – da nije u stanju da artikuliše evropsku politiku – kazao je za Pobjedu politički analitičar Danilo Kalezić, dodajući da je Hrvatska reagovala očekivano zbog brojnih provokacija od naše zemlje. Kalezić je rekao da ima strah da se iza toga ne krije samo neznanje vladajuće većine i nesnalaženje u diplomatskim odnosima, već loša namjera – blokiranje procesa kroz izazivanje nestabilnosti sa susjedima, a sve zbog interesa zvaničnog Beograda.
Komitet stalnih predstavnika država članica EU odobrio je u petak zatvaranje tri poglavlja u pregovorima Crne Gore sa EU, ali ne i četvrto, odnosno poglavlje 31 koje se odnosi na vanjsku, bezbjednosnu i odbrambenu politiku. Zatvaranje tog poglavlja blokirala je Hrvatska.
Kalezić je kazao da se radi o relativno očekivanom potezu susjedne Hrvatske koja je, kako je rekao, bila provocirana u kontinuitetu više mjeseci sa različitih nivoa zvanične Podgorice na različite teme.
– Nekoliko tih stvari kojih se treba sjetiti jesu Rezolucija o Jasenovcu, namjera da se ukloni ploča u Morinju, imenovanje ulica po onima koji su činili ratne zločine na dubrovačkom i drugim ratištima na prostoru bivše Jugoslavije… Hrvatska je odreagovala na jedini način na koji je mogla, istovremeno trudeći se da uvaži svu specifičnost Crne Gore i onaj kredit koji je država ostvarila u odnosima sa Hrvatskom u ranijem periodu – istakao je Kalezić.
„Puštanjem“ tri od četiri poglavlja daje se jedna vrsta podstreka samim društvenim procesima u Crnoj Gori, a kažnjava Vlada, umjesto da se kazni cijela država i društvo
Prema njegovim riječima, ovaj gest Hrvatske je ipak odvajanje Crne Gore od drugih zapadno-balkanskih društava i država, ali i crveni karton vladajućoj većini kojoj se šalje jasna poruka – da nije u stanju da artikuliše evropsku politiku. Kalezić je rekao da se poglavlje 31 u ranijem periodu nije dovodilo u pitanje, jer je to bio najbolji dio politike bivše vlasti.
– Strah me da se iza ovoga ne krije samo neznanje i nesnalaženje u diplomatskim odnosima, već da se krije loša namjera, jer je sve što radi vladajuća većina koordinisano sa zvaničnim Beogradom, a zvanični Beograd, odnosno predsjednik Aleksandar Vučić je nekoliko puta najavljivao da niko prije Srbije neće ući u EU. Na taj način se ostvaruje njegov plan, jer Crna Gora se koči kroz izazivanje nestabilnosti sa susjedima, što za posljedicu ima blokiranje pristupnog procesa – istakao je Kalezić.
Rekao je da je jasna namjera izvršne vlasti da zatvaranje tri poglavlja predstavi kao uspjeh.
– Kada se govori o onome što je bio potencijal pregovaračkog procesa – pominjalo se osam ili devet poglavlja, a zatvorena su samo tri, predstavlja najbolji dio politike prethodne vlasti. Posebno plaši što ne postoji spremnost države Crne Gore da izađe u susret onome što su problemi – kazao je Kalezić, navodeći da suštinski imamo dva problema, politički i diplomatski.
– Na političkom nivou ne može se očekivati da putinovski, velikosrpski, proruski Demokratski front i njihovi „derivati“ Demokrate, SNP i tako dalje, budu generatori evropskih procesa, a drugi problem je da ne postoji jasna namjera da se odnosi sa Hrvatskom poboljšaju. Jedno isključuje drugo. Ne možemo očekivati da neko ko slavi ratne zločince, ko se nalazi na politici 90-ih drugim sredstvima, bude neko ko će popravljati odnose sa susjedima. To je kao da očekujete od piromana da gasi sopstveni požar. To u teoriji možda i može, ali u političkoj praksi je daleko od realnog – istakao je Kalezić.
Prema njegovim riječima, država se nalazi u vrlo nezavidnoj poziciji, jer se odluke o Crnoj Gori i za Crnu Goru ne donose na bazi njenih interesa, nego zvaničnog Beograda.
– Ovo je samo vrh ledenog brijega u odnosu na sve stvari koje će se dešavati kasnije, jer je jasno da je Crnoj Gori zamišljena pozicija kao drugog igrača ,,srpskog sveta“ i zemlje koja se, od predvodnice evropskih integracija, sve više u evropskim dokumentima međunarodnih partnera pominje kao problem – kazao je Kalezić.
Istakao je da je Mandićeva politika poznata više od dvije decenije i da niko nije iznenađen, niti se može praviti da je iznenađen načinom na koji on sprovodi svoju agendu.
– Suština problema leži u dijelu vlasti koji je nominalno proevropski, a to je Spajić koji je kao premijer i lider najveće partije u vladajućoj većini najodgovorniji. Taj čovjek je ili politički potpuno ucijenjen od DF-a pa to radi kao posljedica ucjene, što je bolja varijanta, ili politički zapravo dijeli vrijednosti DF-a i na taj način jednom prevarnom politikom sprovodi agendu DF-a. Treća varijanta ne postoji, jer nemoguće je očekivati da piroman gasi sopstveni požar ili aligator postane vegeterijanac. To možete da pokušavate, ali vas realnost demantuje. Svima je jasno šta se dešava ko god hoće da kontekstualizuje događaje u regionu sa onima u Crnoj Gori, jer je ključni problem današnje Crne Gore što se odluke o njoj donose na bazi interesa zvaničnog Beograda – istakao je Kalezić.
Prema njegovim riječima, ako ova vlada potraje, Crna Gora će nastaviti da sve više svoju politiku usklađuje sa politikom zvaničnog Beograda, što je, kako je rekao, pogubno, jer je naša država članica NATO, a napravila je civilizacijski i politički otklon od politike Beograda.
– Veća je želja u Briselu da Crna Gora uđe u EU, nego u zvaničnoj Podgorici, i onda mi se čini da živimo „deja vu“, da će se i ova šansa prokockati kao što je to učinio Abazović potpisivanjem Temeljnog ugovora. Ista politika drugim sredstvima – rekao je Kalezić.
Poručio je da je Crna Gora izgubila kredite kod međunarodnih partnera, povjerenje, i ako se kontinuitet ove politike nastavi, neće samo Hravtska otvarati sporna pitanja, „nego će početi da se otvaraju i druga sporna pitanja iz prostog razloga što ih generiše ponašanje izvršne vlasti“.
– To je sistem spojenih sudova i u jednom trenutku ćemo se suočiti sa blokadama na više nivoa, i to vrlo brzo. Sav politički kapital, ugled u međunarodnim odnosima koji je Crna Gora gomilala od 2006. je istopljen. Danas smo zemlja koja postaje problem na isti način na koji je bila Sjeverna Makedonija, Bosna i Hercegovina, Srbija, uz razliku da se ovdje stvaraju namjerno problemi kako Crna Gora ne bi ušla u EU, jer je logika zaustaviti sve prije Srbije, a Srbija neće nikad, jer da bi ušla u EU mora da ispuni uslove koje ne želi – kazao je Kalezić.
Dodao je da i dalje postoji ogromni entuzijazam Brisela, ali ovdje se otvaraju bilateralni problemi koji koče proces. Ipak, kaže da ga raduje da je odnos Hrvatske izbalansiran, a ne agresivan u mjeri u kojoj bi se možda očekivalo, s obzirom na sve provokacije iz Podgorice.
– „Puštanjem“ tri od četiri poglavlja daje se jedna vrsta podstreka samim društvenim procesima u Crnoj Gori, a kažnjava Vlada, umjesto da se kazni cijela država i društvo – dodao je Kalezić.
Pročitajte još