U avgustu rekli da imaju para, a sad nemaju: Ministarstvo odbrane privremeno odustalo od popravke helikoptera

    5 sati pre 87 pregleda Izvor: vijesti.me

Ministarstvo odbrane (MO) zbog nedostatka novca u budžetu za ovu godinu odustalo je od popravke u havariji teško oštećenog helikoptera tipa Bell Vazduhoplovstva Vojske Crne Gore.

Letjelica će tako u najboljem slučaju, tek naredne godine biti popravljena i vraćena u operativnu upotrebu.

“Helikopter Bell 412 EP (evidencijske oznake XHB 307), koji je imao havariju 17. januara 2024. godine, konzerviran je i smješten u hangar na aerodromu ‘Knjaz Danilo’. Kako se radi o kvaru koji se nije mogao predvidjeti, budžetom za 2024. godinu nijesu bila predviđena sredstva za ovu namjenu”, rekli su “Vijestima” u resoru kojim rukovodi ministar Dragan Krapović, odgovarajući na pitanje da li je do sada završena popravka ove letjelice, jedne od ukupno samo tri višenamjenska srednja helikoptera tipa Bell 412 kojima raspolaže Vazduhoplovstvo.

Iz MO su međutim, prije nekoliko mjeseci tvrdili sasvim drugačije – da imaju novca za popravku ovog helikoptera i da će on relativno brzo biti vraćen u operativnu upotrebu.

“MO je prikupilo ponude od nekoliko kompanija koje su sertifikovane za sprovođenje postupka dijagnostike potencijalnog kvara na sistemima. Kako smo Vas ranije upoznali, pretpostavka je da se na sistemu dogodio kvar. Da li je to tako, pokazaće uskoro dijagnostički nalaz. Ukoliko se potvrdi da je u pitanju kvar, MO ima finansijska sredstva za takvu investiciju i dovođenje helikoptera u operativnu upotrebu”, rekli su iz MO “Vijestima” sredinom avgusta. Iz tog resora tada nisu mogli da precizno odgovore kolika šteta na helikopteru, ali su ustvrdili da “imaju finansijska sredstva za takvu investiciju i dovođenje helikoptera u operativnu upotrebu.”

Sada, četiri mjeseca kasnije, iz MO tvrde da je “u skladu sa zakonom, u završnoj fazi istraživanje tržišta i dostavljanje ponuda za njegovo vraćanje u operativno stanje.”

“Proces je u toku, a vraćanje ove letjelice u ispravno stanje i njen povratak i operativnu upotrebu očekuje se u toku 2025. godine”, ističu u Ministarstvu.

Letjelica je 17. januara pretrpjela teška oštećenja dijela pogonskog i tranzmisionog sklopa, prilikom sprovođenja vanredne procedure pregleda helikoptera na zemlji, a koja je izričito zabranjena od proizvođača te letjelice, kompanije Bell Helicopters iz SAD.

Provjeru su, prema tvrdnjama više dobro upućenih izvora “Vijesti”, sprovodile navodno neobučene posade helikoptera. Letjelica je u tom incidentu pretrpjela štetu koja se prema tvrdnjama izvora “Vijesti”, kreće od 300.000 do čak milion eura.

Iz MO nikada zvanično nisu potvrdili ove cifre.

Iz MO je “Vijestima” u avgustu saopšteno da načelnik Generalštaba VCG, brigadni general Zoran Lazarević i komandant Vazduhoplovstva, potpukovnik Bojan Popadić “nijesu utvrdili postojanje osnova za preduzimanje mjera disiplinske ili neke druge odgovornosti” u vezi s havarijom helikoptera.

Nabavka ove polovne letjelice 2018. godine je poreske obveznike koštala skoro deset miliona eura.

Iz MO su tvrdili da, ako je zaista došlo do kvara na sistemu, nije se dogodio zbog nemara ili neodgovornog odnosa.

Iz resora kojim vodi ministar Krapović ”Vijestima” je ranije rečeno da su “Generalštab i Vazduhoplovstvo preduzeli sve mjere i aktivnosti u skladu sa Zakonom i propisanim procedurama”.

“Komisije za ispitivanja okolnosti i uzroka događaja su postupak sprovele na propisani način, i o tome ste već dobili odgovore povodom ranijih Vaših interesovanja. Novih detalja u vezi s tim nema”, kazali su iz MO.

“Vijesti” su ranije od MO bile dobile zvaničnu informaciju da je “komisija sprovela postupak i u izvještaju konstatovala da je na predmetnom helikopteru došlo do prekoračenja ograničenja broja obrtaja maksimalnih vrijednosti za parametar N2 (slobodna turbina) i NR (broj obrtaja nosećeg rotora)”.

Međutim, ni tada, a ni kasnije nikada nije saopšteno ko je kriv za to što je helikopter prilikom ispitivanja na zemlji, po zabranjenoj proceduri, doveden u režim da jedan od dva njegova motora i transmisija koja snagu prenosi na elisu, “prevrte”, odnosno izađu van maksimalno dozvoljenog opsega opterećenja.

Izvori “Vijesti” iz VCG tvrdili su da se sve dogodilo zbog neobučenosti posade koja je isprovocirala značajno prekoračenje dozvoljenog maksimalnog broja obrtaja motora i rotora helikoptera.

“Prekoračenje je išlo na 112% (dozvoljeno 100%), u trajanju između 7-12 sekundi. Ovo prekoračenje je značajno u zoni nedozvoljenog, gdje su moguća ostećenja sklopova. Tehničkim uputstvom je predviđeno više radnji nakon ovakvog incidenta u cilju provjere stanja komponenti motora, transmisije, glave nosećeg rotora, repnog rotora i drugog radi dovođenja helikoptera u ispravno stanje. To je izuzetno dug i kompleksan proces koji pored vremena, zahtijeva i druge aktivnosti i značajna finansijska sredstva koja se trenutno ne mogu tačno predvidjeti”, kazao je odmah poslije havarije, sagovornik “Vijesti” precizirajući da je na oštećenom helikopteru neophodno skinuti motore i uputiti ih u ovlašćeni servis gdje će se rasklopiti “u cilju defektažne inspekcije praktično svih komponenti”.

Neophodno je i rasklapanje kompletnog sistema tranzmisije i glave nosećeg rotora i rasklapanje sistema repnog rotora.

“Sve navedene komponente se rasklapaju kako bi se izvršila inspekcija stanja i defektaža oštećenja. Tek nakon toga je moguće dati tačniju procjenu oštećenja na komponentama, što sve mora da bude zamijenjeno kao i način opravke. Tada ce biti jasniji i finansijski aspekt dovođenja helikoptera u prethodno, ispravno stanje”, objasnio je on tada, dodajući da se može sa sigurnošću tvrditi da “nastala šteta zasigurno neće biti manja od 300.000 eura, a procjene su da je moguće da premaši i milion eura”.

Ova procjena se, kako je kazao, zasniva na činjenici da se motori moraju uputiti u ovlašćeni servis – vjerovatno kod samog proizvođača motora Pratt & Whitney u Kanadu.