Unutrašnja kontrola utvrdiće da li je policijski službenik Srđan Korać postupio u skladu sa zakonskim ovlašćenjima tokom napada na novinarku Pobjede Anu Raičković i članove njene porodice 10. novembra ispred restorana „Gurman“ te da li je, kako je naveo, bio sve vrijeme u toaletu i je li obavijestio kolege o incidentu. Odgovornost će snositi i službenik Ministarstva unutrašnjih poslova Mladen Mijatović koji je i jedan od aktera napada.
– Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije je, u okviru zakonskih ovlašćenja unutrašnje kontrole, formiralo predmet u cilju utvrđivanja svih relevantnih činjenica koje su od značaja za ocjenu zakonitosti postupanja policijskih službenika povodom verbalnog i fizičkog napada na novinarku dnevnog lista Pobjeda Anu Raičković ispred ugostiteljskog objekta „Gurman“ u Podgorici, 10. novembra – saopšteno je Pobjedi iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).
Iz MUP-a nijesu odgovorili na pitanja Pobjede da li je protiv Koraća ranije pokrenut disciplinski postupak, zbog čega, te da li je i kako okončan.
– Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije u ovom trenutku nije u mogućnosti saopštiti druge informacije u vezi sa predmetnim slučajem s obzirom na to da je postupak unutrašnje kontrole u toku – odgovorili su iz Ministarstva.
Policijski službenik Srđan Korać je od 1997. do 2001. godine u CB Podgorica bio vođa Interventne grupe, a od 2001. do 2012. rukovodilac bezbjednosnog sektora u podgoričkoj policiji. Nakon toga Korać je u CB Podgorica bio koordinator Jedinice Kriminalističke policije za suzbijanje krvnih i seksualnih delikata sve do 2018. godine.
Korać je više puta novčano nagrađivan, a 2017. godine proglašen je za najboljeg policajca CB Podgorica.
Prema saznanjima Pobjede, Srđan Korać bio je glavni inspektor zadužen za slučajeve napada na novinare.
U noći incidenta, bio je u društvu sa vlasnikom „Gurmana“ Rankom Radulovićem i advokatom Balšom Dragovićem.
Korać se kao svjedok pojavio nakon 16 dana i pred tužiteljkom kazao da je za vrijeme napada bio u toaletu i nije vidio ništa.
Sa druge strane, Mijatović, koji je optužen da je sa kontroverznim biznismenom Zoranom Bećirovićem i njegovim sinom Lukom Bećirovićem verbalno, a potom i fizički napao Raičković, zaposlen je u avio-helikopterskoj jedinici Ministarstva unutrašnjih poslova.
– Mladen Mijatović raspoređen je na radno mjesto samostalnog referenta-spasioca u Direktoratu za zaštitu i spašavanje, u okviru Direkcije za avio-helikoptersku jedinicu MUP-a, kazali su dan nakon napada Pobjedi iz MUP-a.
Oni, kako su naveli, nijesu ,,raspolagali podacima da je imenovani angažovan na bilo kojim dodatnim poslovima, niti je od nadležnog rukovodioca dobio odobrenje za angažovanje izvan svojih redovnih poslova“.
Mijatović godinama radi kao službenik MUP-a i kao obezbjeđenje Zorana Bećirovića, o čemu je javnost upoznata.
Slučaj Vladimira Otaševića
Mijatoviću ovo nije prvi napad na novinare. On je prije pet godina u tržnom centru „Delta“ nasrnuo na tadašnjeg novinara Dana Vladimira Otaševića zato što je pokušao da fotografiše Bećirovića koji je bio u društvu sa tada višim državnim tužiocem Milošem Šoškićem. Tada, kako je zvanično saopšteno, Mijatović nije tražio odobrenje od tadašnjeg resornog ministra Mevludina Nuhodžića da privatno obezbjeđuje biznismena.
Iz Ministarstva su tvrdili da će, ukoliko provjere pokažu da je Mijatović radio te poslove, preduzeti mjere za utvrđivanje njegove odgovornosti.
Povodom ovog incidenta, Šoškić je tada kazao da se ne stidi prijateljstva sa Bećirovićem, naprotiv.
– Bliski prijateljski odnos sa njim niti krijem, niti ga se stidim, naprotiv – kazao je Šoškić, sadašnji zamjenik glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića.
Iznoseći odbranu, Mijatović je negirao da radi kao privatno obezbjeđenje Zorana Bećirovića, ali i da je uopšte napao novinara i pored snimka na kojem se jasno vidi da nasrće na Otaševića.
Tužilaštvo je tada odbacilo krivičnu prijavu protiv Mijatovića jer nijesu našli, kako su tvrdili, bitne elemente bića tog krivičnog djela, kao ni bilo kog drugog krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti.
Slučaj napada na bivšeg novinara Dana nije dobio sudski epilog jer se Otašević nije pojavljivao na ročištima, pa je 19. januara 2022. godine obustavljen postupak. Otašević je nakon dvije godine imenovan za izvršnog direktora Gradske RTV.
Napad
Raičković je napadnuta 10. novembra oko 21.09 sati, kada joj je Mijatović prišao i prijetio, a četiri minuta kasnije, ona je pozvala policiju, koja je stigla tek u 21.24. U međuvremenu su stigli njen sin i suprug kako bi je zaštitili. Nakon toga, sukob je kulminirao fizičkim obračunom, poslije čega je Raičković sa porodicom otišla u Urgentni centar, gdje su im svima konstatovane povrede.
Raičković je ispričala pred tužiteljkom Rominom Vlahović da je Zoran Bećirović podstrekavao Mijatovića da je napadne. Nakon salvi gnusnih i mizoginih uvreda, na Raičković su nasrnuli Berćirović i Mijatović. Raičković je nakon dvadeset dana od događaja uvidom u snimak, koji je bio dostupan tužilaštvu i sudu, vidjela da je napada i lomi staklo na njenom vozilu Luka Bećirović.
Dan nakon hapšenja Bećirovića i njegovog obezbjeđenja, Osnovno državno tužilaštvo formiralo je predmet povodom komentara upućenih dopisnici Vijesti Dragani Šćepanović na portalu „Aktuelno“, čiji je vlasnik Zoran Bećirović.
Na meti ovog portala našla se i Pobjeda i njen tadašnji direktor i glavni i odgovorni urednik Draško Đuranović i brojni novinari drugih redakcija.
Bećirović je, inače, vlasnik brojnih nekretnina u Crnoj Gori, a među najvrednijim je skijalište Ski centar 1450 u Kolašinu.
Protiv starijeg i mlađeg Bećirovića i članova njegovog obezbjeđenja Mladena Mijatovića i Ljubiše Dukića podnijet je optužni prijedlog za nasilničko ponašanje, a Bećiroviću i Mijatoviću je produžen pritvor.
Najteži napad u posljednjih šest godina
Napad na Raičković okarakterisan je kao najteži po brutalnosti u posljednjih šest godina.
Predsjednik Sindikata medija Crne Gore Radomir Kračković kazao je nakon napada da se ove godine bilježi 18 slučajeva napada na novinare i da je posljednjih godina povećan broj napada na novinare, česte su i onlajn prijetnje, a tokom 2024. Sindikat medija je registrovao novi trend da i političari često nastoje da diskredituju novinare.
On podsjeća da je prije tri godine promijenjen krivični zakon i da su povećane kazne za napad na novinare u slučaju četiri krivična djela, ali u Sindikatu očekuju da se po tom zakonu kazne i primijene kada dođe do napada na novinare.
– Da li se nekome sviđa način izvještavanja nekog medija ili ne stvar je ličnih afiniteta, ali se novinari moraju poštovati – kazao je Kračković ističući da oni od 2016. imaju bazu napada na novinare u Crnoj Gori i prate više od 250 slučajeva.
Državni vrh i međunarodne organizacije osudili napad
Napad na novinarku Pobjede i njenu porodicu osudili su predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, premijer Milojko Spajić, ministri, kao i brojne NVO i medijske organizacije.
Podrška Raičković stigla je i sa najviših adresa predstavnika međunarodne zajednice, ambasada, te evropskih i svjetskih medijskih asocijacija.
Sudija Radulović zadužio predmet
Sudija Osnovnog suda u Podgorici Ilija Radulović zadužio je predmet protiv Zorana Bećirovića, njegovog sina Luke, tjelohranitelja Mladena Mijatovića i Ljubiše Dukića zbog brutalnog napada na novinarku Pobjede Anu Raičković i dva člana njene porodice.
Ročište na kojem će biti razmatran optužni prijedlog u kojem se Bećirovići, Mijatović i Dukić terete za nasilničko ponašanje biće zakazano kada se steknu zakonski uslovi.
Pročitajte još