Za devet mjeseci tužbe službenika državu koštale 15 miliona eura, najčešće sporovi protiv MUP-a i MOD

    1 mesec pre 218 pregleda Izvor: gradski.me

Zbog nepostupanja državnih organa po sudskim odlukama i tužbama službenika i namještenika pričinjena je značajna šteta budžetu, što je državu za devet mjeseci koštalo 15.360.888 eura, pokazuje izvještaj Zaštitnice imovinsko-pravnih odnosa Bojane Ćirović.

U Izvještaju koji je Vlada objavila navodi se da je samo za tužbe službenika i namještenika iz Ministarstva unutrašnjih poslova isplaćeno 2,3 miliona eura, zatim Ministarstva ekologije, prostornog planiranja, urbanizma i imovine 2,5, Sudskog savjeta 2,2 miliona i Ministarstva odbrane 1,1 miliona eura. Zbog sporova protiv Uprave za saobraćaj isplaćeno je preko tri miliona eura.

U izvještaju zaštitnice imovinsko-pravnih odnosa ističe se da državni organi i u trećem kvartalu ne izvršavaju pravosnazna rjesenja o nagradama advokatima, vještacima, tumačima i drugim strucnim licima koja učestvuju u sudskim postupcima, pa se odliv sredstava uvećava za iznose na ime troškova prinudne naplate, provizije CBCG, kao i kamate, a sve na štetu budžeta

„Tužbe po osnovu rada i prava iz radnog odnosa ne prestaju da pristižu, pa je to slučaj i u ovom kvartalnom periodu, a uglavnom protiv Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva odbrane, ali i protiv svih ostalih državnih organa. Odliv sredstava iz budžeta u trećem kvartalu bilježi pad u odnosu na odliv iz prethodna dva kvartala, međutim, u odnosu na pojedine budžetske jedinice nije bilo promjene pa je odliven znaćajan iznos sredstava prinudnom naplatom“, piše u izvještaju.

Zaštitnica upozorava da je potrebno u postupku planiranja budžeta posebnu pažnju obratiti na uzrok i posledice prinudne naplate, pa uzimajući isto u obzir isplanirati budžet za pojedine budžetske jedinice.

„Na taj način bi se milionski iznos odliven samo na troškove prinudne naplate, kamate i rasporedio budžetskim jedinicima, koje bi na vrijeme odgovarale obavezama a nakon čega ne bi bilo prinudne naplate i milionske štete za budžet koji ista nosi. Prethodno uz pravovremeno postupanje budžetskih jedinica u odnosu na dospjele obaveze. Ono što Zaštitnik ukazuje kroz svoje izvještaje govori o tome da državni organi ne postupaju po sudskim odlukama i rješenjima i ne ispunjavaju svoje obaveze, kojim nepostupanjem pričinjavaju štetu budžetu, pored obaveze iz člana 141 stav 2 Zakona o radu i pored činjenice da je neizvršenje sudske odluke krivično djelo (član 395 KZ CG). Zaštitnik ukazuje da je dio odliva prouzrokovan, mogućim nesavjesnim radom i zbog istog je neophodno da državni organi sprovedu analize i utvrde uzrok ovakvom postupanju i što hitnije sprovedu mjere u cilju suzbijanja takvog postupanja. Na isto je Zaštitnik ukazao u Izvještaju za drugi kvartal za ovu godinu, međutim, do dana izrade ovog izvještaja nemamo informaciju da li su organi, naročito oni koji su prourokovali milionski odliv sa budžeta, pristupili izradi analize uzroka odliva“, navodi se u izvještaju Zaštitnika.

Objašnjava da ovom izvještajnom periodum odnosno u trećem kvartalu, nastavljen priliv tužbenih zahtjeva državnih službenika i namještenika protiv Države Crne Gore i njenih organa, koji se odnose na naknadu štete u vezi prava iz rada i po osnovu rada.

„Ova vrsta postupaka čini najveći procenat pokrenutih sporova protiv Države Crne Gore odnosno njenih organa, prvenstveno protiv Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva odbrane. Zaštitnik opet ukazuje da, obzirom da su u pitanju potraživanja u vezi sa kojima je zauzet pravni stav i sudska praksa jedinstvena, očigledno je da državni organi ne ispunjavaju svoje obaveze i ovu vrstu postupaka ne rješavaju pred Agencijom za mirno rjesavanje radnih sporova. Na ovaj način se nastavlja odliv sredstava na ime sudskih troškova postupaka i kamata

Nakon radnih sporova u najvećem broju podnose se zahtjevi za utvrdenje prava svojine, naknade na ime faktićke eksproprijacije nepokretnosti, naknade štete usled gubitka ekonomskog interesa vlasnika u odnosu na ostatak eksproprisane nepokretnosti.

Zaštitnik imovinsko—pravnih interesa Crne Gore nastavlja da, pored zastupanja pred sudovima i drugim organima, kroz mišljenja (usmena i pisana), savjete, radne grupe, timove, operativne timove, komisije, daje svoj doprinos u radu državnih organa.