У Пљевљима одржана трибина поводом Међународог дана особа са инвалидитетом: Црна Гора далеко од друштва једнаких могућности, али се ситуација поправља

    3 sedmice pre 393 pregleda Izvor: pljevlja.me

Иако је Црна Гора далеко од тога да је душтво једнаких могућности, ситуација у области остваривања права особа са инвалидитетом сваким даном је боља, оцијењено је у Пљевљима на јавној трибини којом је обиљежен Међународни дан особа са инвалидитетом – 3. децембар.

„Оно што је битно за нашу државу и за локалну заједницу је да је из године у годину стање боље. Далеко смо од тога да имамо потпуну инклузију у свим сферама друштва, али смо на том путу. Трудимо се. Општина Пљевља је партнер у покушају да заједно ријешимо неке од проблема са којима се суочавају особе са сметњама у развоју и особе са инвалидитетом“, казао је Горан Леовац, директор ЈУ ,,Дневни центар“ Пљевља, на трибини коју је организовала Служба менаџера Општине Пљевља у сарадњи са ЈУ ,,Дневни центар“ Пљевља, НВУ ,,Зрачак наде“ Пљевља и НВО ,,Организација слијепих за Пљевља и Жабљак“.

Говорећи о најзначајнијим изазовима са којима се ОСИ суочавају, Леовац је казао да се они односе на неадекватну примјену закона.

Менаџерка Општине Пљевља, мр Љиљана Ђондовић, истакла је посвећеност локалне самоуправе овом питању, као и значај заједничког дјеловања различитих актера у циљу унапређења положаја особа са инвалидитетом.

„Општина Пљевља посвећена је унапређењу квалитета живота свих наших суграђана/ки. Посебну пажњу посвећујемо особама са инвалидитетом, јер вјерујемо да сви треба да имају једнака права и једнаке шансе да буду равноправни чланови заједнице“, казала је Ђондовић.

О изазовима у раду своје организације, који се тичу финансирања, али и обезбјеђивања континуитета услуга, говорила је предсједница ,,Организације слијепих за Пљевља и Жабљак“, Жана Ђачић.

„Тај сервис који је нама неопходан, Видећи пратилац, сада подржава Општина Пљевља, међутим пројекти трају по пар мјесеци. Ми бисмо жељели да то буде сервисна услуга коју бисмо преко локалне самоуправе могли да одржимо, да наши чланови стално могу рачунати на подршку Видећег пратиоца, када им нешто треба изван куће“, казала је Ђачић.

Из НВУ ,,Зрачак наде“ су подсјетили да сваки дан треба бити дан ОСИ, те да, према ријечима Санеле Жиге, представнице овог удружења, сви треба да будемо свјесни да сваки члан друштва заслужује да живи у граду који ће им пружити једнаке шансе и могућности за живот и остварење свих потреба које сви ми имамо. Она је представила и резултате спроведеног истраживања у вези са потребама и положајем особа са инвалидитетом и дјеце и младих са сметњама у развоју.

Догађају је присуствовао значајан број представника локалних институција и установа из области образовања, здравства, социјалне заштите, органа локалне самоуправе, заинтересована јавност, али што је и најзначајније– млади и родитељи, који су на овом догађају могли јавно изнијети своје ставове, предлоге и коментаре, истаћи све оно са чиме се у свакодневном животу сусрећу, као и поставити питања присутнима, предложити иницијативе, а све у циљу сагледавања постојеће ситуације и заједничког рада на стварању инклузивнијег друштва у коме живимо.

Менаџерка Општине најавила је почетак сарадње на Регионалном пројекту ,,Оснажени – Инклузија особа са инвалидитетом, регионална сарадња и развој на Западном Балкану“, који ће из Црне Горе, уз остале партнере, у наредне три године, спроводити Општина Никшић и Општина Пљевља заједно са ,,Алфа Центром“ из Никшића. Пројекат је присутнима представио извршни директор НВО ,,Алфа Центар“, Милош Перовић.

Осим трибине организатори су испланирали и петодневно одржавање различитих активности у току прве седмице децембра, поводом овог важног датума. Планиране активности подржало је Министарство европских послова Црне Горе у оквиру пројекта EU4ME „Оснаживање општина за европско ангажовање“ који финансира Европска унија.