Mirković: Život mještana Pljevalja i pograničnih sela je postao nepodnošljiv od nepočinstava migranata

    4 sedmice pre 535 pregleda Izvor: adria.tv

Foto: Stop kadar(You tube)-

Mještani Pljevalja su uputili peticiju SO Pljevlja u kojima traži da država prekine tranziciju zatvori sve rute za krijumčarenje ilegalnih migranata. Kako kažu, u posljednjih deset godina migrantske horde su opljačkale preko stotinu kuća i pomoćnih objekata, pet kuća zapalili i deset štala i pomoćnih objekata.

Gost Jutarnjeg programa „Zorom“ je mještanin sela Metaljka Duško Mirković, koji tvrdi da su mu migranti zapalili štalu.

„Život mještana je postao nepodnošljiv, od nepočinstava migranata“, ocijenio je naš sagovornik.

On kaže da je za svaku pohvalu što su problemi sa migranti konačno dospjeli u javnost.

„Najviše su pogođeni građani Pljevalja i pograničnih područja prema BiH. Meni je štala zapaljena, obavijestile su me komšije iz susjednog sela da mi gori štala. Ja imam video nadzor i na ekranu sam vidio da mi gori štala. Maltene sam se izgubio, zvao sam policiju i ograničnu policiju, vatrogasce da se proba bilo šta spasiti… Bilo je u štali preko tonu sijena, daske, alatke, cijepana drva u prizemlju… Jednostavno, to je sve za tren oka sagorelo“, priča Mirković.

On kaže da komšije nisu zatekle nikoga u blizini štale, ali da su prethodno sreli četiri migranta na putu, koji su im tražili cigarete.

„Ne znam kako su mogli provaliti u štalu. I jedna i druga vrata su bila zatvorena. Kad su vidjeli da je teško provaliti u štalu, iz revolta su je zapalili. Okretao sam kameru, na kameri se nije moglo ništa vidjeti. Prema mojoj računici, šteta iznosi oko 15 hiljada eura“, kazao je Mirković.      

Iz Uprave policije je Adria televiziji saopšteno da je u prethodnim godinama Odjeljenje bezbjednosti Pljevlja u više navrata postupalo u događajima u vezi migranata.

„U najvećem broju slučajeva se radilo o tome da migranti ulaze u napuštene kuće u pograničnom području, prespavaju i odmore, a nakon toga nastavljaju svoj dalji put prema zemljama Zapadne Evrope. U svim tim događajima nijesu registrovana krivična djela čije se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti“, naveli su iz Uprave policije.

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Pljevlja su u slučaju zapaljenja štale u mjestu Metaljka, opština Pljevlja, vlasnika D.M., nastanjenog u Baru, preduzimali službene radnje iz svoje nadležnosti.

„Odmah po prijemu obavještenja o događaju je upoznat tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Pljevljima, koji je ovlastio policijske službenike da izvrše uviđaj. Izvršen je uviđaj na mjestu događaja uz prisustvo vještaka za požare, koji će u narednom periodu dostaviti nalaz i mišljenje, a zavisno od istog će se planirati odgovarajuće mjere i radnje u ovom slučaju. Takođe, sa sadržinom nalaza i mišljenja vještaka povratno će se upoznati tužilaštvo radi eventualne kvalifikacije krivičnog djela. Napominjemo da dolaskom na mjesto događaja policijski službenici nijesu zatekli lica na ovom području“, ističu iz Uprave policije.

Što se tiče nadležnosti Sektora granične policije, u pograničnim selima opštine Pljevlja, na granici sa Bosnom i Hercegovinom situacija u vezi sa migrantima je stabilna.

„U kontinuitetu se bilježi smanjenje broja registrovanih migranata, te je u odnosu na prethodni kvartal registrovano smanjene broja migranata za oko 60%.  Ovome su značajno doprinijele koordinirane policijske aktivnosti usmjerene ka suzbijanju i otkrivanju krijumčarenja migranata, rukovođene od strane Specijalnog državnog tužilaštva, što je u oktobru ove godine rezultiralo lišenjem slobode 13 lica zbog sumnje da su se bavili krijumčarenjem migranata. Pored ovoga tokom 2024. godine su od strane Regionalnog centra bezbjednosti “Sjever”- Stanice granične policije Pljevlja podnešene četiri krivične prijave protiv pet lica zbog sumnje da su počinili krivična djela nezakonit prelaz državne granice i krijumčarenje ljudi. Napominjemo da se kuća lica V.G, koja se takođe pominjala u medijima zbog požara,  nalazi na teritoriji Bosne i Hercegovine“, naveli su iz Uprave policije.