Predsjednica Sjeverne Makedonije Gordana Siljanovska – Davkova stigla je u zvaničnu posjetu Crnoj Gori, na poziv predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića.
„Tri puta sam imao priliku da posjetim Sjevernu Makedoniju povodom multilateralnih događaja, i bilo mije ugodno zadovoljstvo da nedavno ugostim predsjednicu na samitu brdo Brioni u Tivtu. Posebno me raduje imenovanje gospođe Radmile Šekerinske, bivše ministarke Odbrane za zamjenicu generalnog sekretara NATO. Ovo je veliko priznanje i za Sjevernu Makedoniju, ali i za cio region“, kazao je Milatović.
Kako navodi, uvjeren je da će sa njom na toj visokoj poziciji efikasnije doprinositi jačanju regionalne stabilnosti.
„Crna Gora i Sjeverna Makedonija dijele zajednički cilj integracije u EU. Crna Gora kao lider teži da postane članica do 2028. godina i na tom putu ostajemo iskreni prijatelji“, kazao je Milatović.
Milatović je takođe istakao da sada u Vojnoj akademiji u Skoplju imamo devet kadeta što, kako kaže, govori u prilog dobroj saradnji.
„Zajednička sjednica dvije vlade bi trebalo da bude uskoro održana. Posebno mi je drago što će u okviru predstojeće promjene Ustava, ukoliko se Sjeverna Makedonija za to odluči, biti dodata i crnogorska manjina. Za Crnu Goru je to znak prijateljstva jer će omogućiti njihovu veću vidljivost u ostvarivanju prava. Međutim potrebna je bolja ekonomska saradnja“, kazao je on.
Kako navodi Milatović, pokrenuto je pitanje o uspostavljanju avio linije između Crne Gore i Sjeverne Makedonije.
„Vjerujem da ćemo rezultate tog rada imati na proljeće naredne godine“.
Milatović je na kraju poručio da Crna Gora ostaje veliki prijatelj Sjevernoj Makedoniji.
Milatović: PES ne šteti više samo sebi, nego i državi
Milatović je na pitanje makedonskih novinara kazao da je Crna Gora u ovom trenutku najmaprednija i da bi uspješna priča Crne Gora bila primjer drugm kandidatima.
„Čini mi se da Crna Gora zbog određenih postupaka i sadašnje Vlade i skupštinske većine klizi ka kompleksnim odnosima sa određenim zemljama članicama EU, a konkretno mislim na Hrvatsku. Nažalost prošle godine smo mislili da ćemo do kraja ove godine zatvoriti deset poglavlja, a sada su sve prilike da ćemo zatvoriti samo četiri, i postavlja se pitanje o dinamici kako bismo postigli ovaj cilj“, kazao je Milatović.
O pozivu za dijalog upućenom premijeru Milojku Spajiću, kazao je kako je i on dio cilja da Crna Gora postane 28. članica EU.
„Nažalost, ono što je evidentno, pokret čiji sam bio osnivač, a koji je, značajno, doprinio transformaciji Crne Gore, danas je u situaciji da više ne vodi takve procese. Taj pokret danas više nema ni predsjednika države, ni gradonačelnika Podgorice, došli su u situaciju koja ne samo da šteti tom pokretu, nego i državi u kontekstu tog cilja koji jeste Crna Gora 28. članica EU“, istakao je on.
Milatović je podsjetio da nije član nijedne partije, već je na izborima podržao jednu listu koja, kako kaže, promoviše ideju euroatlantske Crne Gore.
Nije htio da govori o tome da li će Olivera Injac biti ambasadorka u Belgiji, a Todor Goranović pri NATO.
„Juče sam razgovarao sa Ervinom Ibrahimovićem i bio je dobar razgovor. Njegovim dolaskom, promijenjen je odnos MVP prema predsjedniku države i to je jako važno. Najveći dio tog razgovora bio je usmjeren na određene prijedloge karijernih diplomata, mislim da je to dobar pristup i konstruktivan. Uprkos određenim političkim neslaganjima između mene i Ibrahimovića iz prošlosti, Ibrahimović i ja pokazujemo konstruktivan pristup. Gospošu Injac uvažavam tako da u tom smislu ne želim da komentarišem, a ukoliko dođe do toga vidjećemo kako ću se postaviti, ako prijedlog bude dobro obrazložen u meni imaju sagovornika“, kazao je.
Siljanovska-Davkova: Crnogorci će biti u Ustavu, zajedno smo dijelili dobro i zlo
Siljanovska – Davkova istakla je da joj je drago što je na Cetinju, navodeći kako je taj grad simbol crnogorske državnosti.
„Zašto prva posjeta Crnoj Gori? Jer je Crna Gora u ovom momentu predvodnica u procesu reintegracije regije tamo gdje nam je istinsko mjesto – u EU. Geografski, istorijski i kulturno oduvijek smo bili dio EU“, rekla je ona.
Poručila je kako vjeruje da će Crnogorci biti prepoznati izmjenama Ustava Sjeverne Makedonije.
„Niko ih ne negira, nema problema, svi smo bili zajedno dugo i u dobru i u zlu“, istakla je ona, navodeći kako su izmjene Ustava ipak nešto duži proces u toj državi, te da su oni „rekorderi po izmjenama Ustava u posljednjih 30 godina, imali smo 36 izmjena“.
Ona je od srca zahvalila na predivnoj dobrodošlici, naglašavajući da se raduje što će Crna Gora otvoriti četiri poglavlja do kraja godine.
Pročitajte još