Kadić Bojanić: Istraživanje je pokazalo da pritisci najviše dolaze od političara, vrlo često se žale na fotografije

    4 sata pre 89 pregleda Izvor: vijesti.me

Izvršna direktorica Daily Press-a, Marijana Kadić Bojanić kazala je da se treba postaviti pitanje kako urednici rade sa novinarima i da li su oni dovoljno pripremljeni na pritiske.

„Istraživanje je pokazalo da pritisci najviše dolaze od političara. Političari se, vrlo često, žale na fotografije koje objavljujemo…“, kazala je Kadić Bojanić na konferenciji „Novinarstvo u Crnoj Gori: Profesija u kojoj rastu podjele i pritisci“.

Generalni direktor Radio i Televizije Crne Gore (RTCG), Boris Raonić kazao je da je najbitnije definisati šta se podrazumijeva pod pritiskom i koliko su novinari svjesni koja je njihova uloga.

„Nije svaka komunkacija sa nekim ko ima moć pritisak. Naravno, pritisak će zavisi od psihološkog profila. Nije svako iskazano nezadovoljstvo pritisak i tu mi moramo da budemo pošteni. Mnogo se priča o napadima na novinare. Ozbiljan problem u Crnoj Gori je nasilje. Nije dobro da novinari stavljaju u fokus ono što se njih lično tiče, već mora da postoji balans. Nije najbitnije pitanje nasilje nad novinarima. Vidimo šta se sve dešava kada je u pitanju nasilje u Crnoj Gori“, kazao je Raonić.

Prema njegovim riječima, za novinare je bitno da intenzivno komuniciraju i da budu svjesni svoje uloge. Potencirao je komunikaciju kao ključ uspješne saradnje, i dodao da nije fer fokusirati se samo na, kako je rekao, jednu stranu medalje.

„Bilo je velikih novinara koji su ubijeni i prebijeni u Crnoj Gori, a bilo je i drugih…“, rekao je Raonić.

On smatra da je novinarstvo postizanje konsenzusa između sagovornika.

Direktorica Televizije E, Sonja Drobac rekla je da novinarstvo nije postizanje konsenzusa među sagovornicima i da to „nikad neće biti“.

„Nema balansa prema nasilju. Ne postoji, i to je slovo ‘A’ azbuke i abecede. Nulta tolerancija. To je prvi korak koji moramo da napravimo“, kazala je Drobac.

Kadić Bojanić: Pritisci ne smiju doći do redakcije, da li će se klijent naljutiti, ne treba da se tiče redakcije

Kadić Bojanić je kazala da pritisci ne smiju doći do redakcije.

„Na redakciju, ni na koji način, ne utiče to šta se dešava na tržištu. Kad je sami opstanak medija u pitanju, politička situacija utiče na komercijalne medije. Prvi razlog je da Crna Gora nikada nije uradila procjenu marketinškog tržišta i nikada nije odredila koji će biti broj medija u našoj zemlji… Ovdje smo imali veliki broj televizija na jako malom marketinškom prostoru“, istakla je.

Prema njenim riječima, u Crnoj Gori je bio veliki broj televizija koje su gasile, a neke preživjele teške finansijske situacije.

„Redakcija treba da se vodi i etičkim kodeksom, i zakonima vezanim za medije i sopstvenim pravilnicima. Zadatak redakcije je da se trudi da bude što profesionalnija. Da li će se klijent naljutiti, to ne treba da se tiče redakcije“, ocijenila je Kadić Bojanić.

Drobac je kazala da je za nju poražavajuće što se ne čuje to što „govore“ mediji.

„Ako želimo da sačuvamo domaće medijsko tržište, moraćemo neke stvari da promijenimo“, istakla je.

Kako tvrdi, kada govorimo o medijskom tržištu u Crnoj Gori, nema napora da se „neke stvari urede“.

„Svima nam je bio važniji tuđi interes, a ne medijski i građana Crne Gore. Nema konsenzusa. Zna se čija je odgovornost… Rezultati su mizerni. Ekonomski uticaj uglavnom se svodi na politički. Velika većina oglašivača nije iz Crne Gore…“, kazala je Drobac.