Mladi inovatori iz Pljevalja predstavili biznis rješenja zasnovana na prirodi

    5 sati pre 267 pregleda Izvor: PV Informer

U  organizaciji Eko-tima, proteklog vikedna u Nikšiću održano je dvodnevno takmičenje, hakaton EcoGenius. Ovog puta, tema hakatona bila su Rješenja zasnovana na prirodi, a učešće na hakatonu ostvarilo je 8 timova, sastavljenih od mladi iz Pljevalja, uzrasta od 14 – 17 godina.

„Učešćem na hakatonu, mladi su imali jedinstvenu priliku da sarađuju sa mentorima iz oblasti biznisa, marketinga i komunikacije, i da na taj način steknu vrijedna znanja i vještine, koja će im biti od koristi u daljem karijernom razvoju. Rad u timovima doprinio je razvoju timskog duha i eliminaciji predrasuda među mladima, doprinoseći efikasnoj komunikaciji i saradnji, dok je tema hakatona unaprijedila znanje mladih o tome kako priroda može pomoći u rješavanju ekoloških i društvenih problema, umjesto korišćenja tradicionalnih metoda“, istakao je Andrija Krivokapićkoordinator programa za osnaživanje mladih u nevladinog organizaciji Eko-tim.

Nakon intenzivnog, dvodnevnog rada, timovi su svoje ideje predstavili stručnom žiriju, sastavljenom od predstavnika javnog i biznis sektora. Na bazi definisanih kriterijuma, izabrane su tri pobjedničke ideje, od kojih je najbolja nagrađena putovanjem u Sofiju, gdje će učestvovati na događaju, koji će okupiti mlade iz Bugarske, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Srbije sa ciljem njihovog umrežavanja i zajedničkog djelovanja u pravcu rješavanju izazova klimatskih promjena.

Prvo mjesto osvojio je tim “VunaTherm”, kojeg čine: Violeta Knežević, Lena Doderović, David Starčević, Aleksa Kotlaja i Maša Lončar. VunaTherm je termoizolacioni proizvod, napravljen od prirodnog materijala – vune i namijenjen za termičku izolaciju zidova i podova. VunaTherm povećava energetsku efikasnost objekata, doprinosi poboljšanju kvaliteta vazduha i zvučne izolacije u objektima, kao i sveukupnog kvaliteta života ljudi.

Drugoplasirani tim „ZIMDAI“, kojeg čine Ivana Zečević, Darja Irić, Irman Ciguljin, Marija Jošević, Zara Deljković i Anđela Damjanović nastupio je sa idejom “Mushcoffe“. Mushcoffe koristi ostatak od kafe (toz), obogaćen hranljivim materijama pogodnim za uzgoj posebne vrste pečurki – bukovače. Na ovaj način tim „ZIMDAI“ želi da iskoristi otpad kao podlogu za uzgoj bukovače. Svoju prednost u odnosu na konkurenciju vide u doprinosu očuvanju životne sredine, uzgoj pečurke visokog kvaliteta, primjenu koncepta „cirkularne ekonomije“.

Treće mjesto osvojio je tim sa biznis idejom „eWave“. Lazar Tomić, Anđela Živković, Ivona Šubarić, Mirko Krstonijević, Marija Leovac, Anđela Laketić svoju biznis ideju zasnivaju na korišćenju laporca, nus proizvoda u proizvodnji uglja. Naime, uz korišćenje modernih tehnologija za obradu laporca, ova trenutno nekorisna sirovina mogla bi dobiti svoju primjenu u proizvodnju organskih supstrata za poljoprivredu poput: agro krečnjaka, đubriva i dodataka za humus.

„Mladi iz Pljevalja su još jednom dokazali da imaju znanje i viziju kako da doprinesu restruktuiranju Pljevlja i realizaciji procesa pravedna tranzicije. Njihovo uključivanje i veća angažovanost u društvu preduprjedila bi odliv mladih, a Pljevljima pružila sigurnu budućnost“, zaključuje Krivokapić.

Hakaton EcoGenius dio je projekta Panda Labs Achievers: Youth for a Just Energy Transition (PLAY JET). Projekat je podržan od strane Centra za razvoj ljudskih resursa iz Bugarske, u okviru Erasmus + programa koji finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore.