Slučaj „Stanovi“: ASK ustvrdio da optuženi nijesu imali status javnih funkcionera u Komisiji za rješavanje stambenih pitanja

    12 sati pre 117 pregleda Izvor: portalanalitika

Agencija za sprječavanje korupcije (ASK) ustvrdila je, u dopisu dostavljenom Višem sudu u Podgorici, da optuženi u predmetu “Stanovi” nijesu bili javni funkcioneri prilikom vršenja dužnosti predsjednika i članova Komisije za rješavanje stambenih pitanja.

Na temelju stava ASK-a, odbrana je od vijeća kojim predsjedava Vesna Kovačević zatražila obustavu postupka jer se, kako su istakli, optuženima stavlja na teret da su u Komisiji postupali kao javni funkcioneri i time zloupotrijebili službeni položaj, a što je dopis Agencije opovrgnuo.

Sa druge strane, Specijalni tužilac Vukas Radonjić kazao je da status javnih fukncionera ne određuje ASK, već da je značenje tog svojstva definisano zakonom.

Na optužnici Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) u ovom predmetu su nekadašnji ministri Predrag Bošković, Budimir Šegrt, Suad Numanović, Sanja Vlahović, Ivan Brajović, Damir Šehović, Dragica Sekulić, Osman Nurković, Suzana Pribilović, Jelena Radonjić, Aleksandar Jovićević i šef kabineta predsjednika Crne Gore, Dražen Miličković.

Tužilac Radonjić je podsjetio da je zakonom određeno da su javni funkcioneri lica imenovana u organu vlasti.

„Ako bi se oslonili samo na mišnjenje ASK-a, koje ne obavezuje ni sud ni tužioca, moram da istaknem da u prethodnom periodu, u zavisnosti ko je bio na čelu ASK-a, imamo različita mišljenja. Tako smo, na primjer, od novog odbora Agencije upoznati da članovi školskih odbora nijesu javni funkcioneri, i ako su prema ranijem stavu ASK-a to bili“, naveo je Radonjić.

Kako je kazao, prema važećem Zakonu o sprječavanju korupcije, određeno je članstvo javnih funkcionera koji je biran u stalna ili povremena tijela, osim onih koji donose odluke ili učestvuju u donošenju odluka.

Radonjić je podsjetio na dio optužnice u kojem se navodi da su predloženi javni funkcioneri Kabinetu predsjednika i Sekretarijatu Skupštine te da su odlukom Vlade izabrani.

„Očigledno je da su u svim sastavima stambene Komisije, njeni članovi svi bili javni funkcioneri, nije se desilo da je član Komisije neki službenik ili namještenik. Tumačenjem zakona od strane SDT-a, nemam sumnju da su optuženi javni funkcioneri i da im se treba suditi“, zaključio je tužilac Radonjić.

Na današnjem glavnom pretresu saslušani su svjedoci Miomir M. Mugoša, bivši direktor Poreske uprave; pomoćnik generanog sekretara Vlade od 2015 – 2020. godine Ivan Đoković; Alma Ljuljanaj Jovićević, generalna direktorica Direktorata za materijalne resurse; sutkinja Vesna Begović i Jovan Došljak, zaposlen u Direktoratu za materijalne resurse Ministarstva odbrane.

Mugoša, Đoković, Ljuljanaj Jovićević i Begović saopštili su da su dobili kredite po povoljnim uslovima. Mugoša je naveo da mu je isplaćeno 40.000 eura i da je taj kredit dobio na ime legalizacije i komunalija za kuću. Ljuljanaj Jovićević je takođe rekla da je dobila 40.000 kredita za rješavnje stambenog pitanja, Đoković 20.000 eura za renoviranje stana a sutkinja Begović kredit od 40.000.

Svjedoci su u svojim iskazima ustvrdili da su sa Upravom za imovinu sklopili ugovor o kreditu i da su im sredstva uplaćivana nakon toga.

Navodi optužnice

Podsjećamo, optužnica je podignuta zbog postojanja sumnje da su, u periodu od 2016. do 2020.godine, kao članovi Komisije za stambena pitanja Vlade Crne Gore, u saizvršilaštvu, učinili produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja, za koje je propisana kazna zatvora od dvije do 12 godina.

SDT bivše funkcionere sumnjiči da su zloupotrijebili službeni položaj u produženom trajanju prilikom dodjele stambenih kredita za 119 funkcionera i zaposlenih u državnoj upravi, čime su, kako tvrde, državni budžet oštetili za 2,6 miliona eura.

„Okrivljenima se stavlja na teret da su, suprotno Odluci o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera, koja je propisivala da se rješavanje stambenih potreba ostvaruje prema planu za rješavanje stambenih potreba koji sadrži iznos sredstava za dodjelu kredita za poboljšanje uslova stanovanja, da se kredit za poboljšanje uslova stanovanja može dodijeliti u iznosu do 15.000 eura, a da se visina kredita utvrđuje na osnovu obima radova koje procjenjuje stručna komisija tadašnje Uprave za imovinu, bez plana za rješavanje stambenih potreba i procjene stručne komisije Uprave, odobrili i dodijelili stambene kredite za poboljšanje uslova stanovanja za 119 javnih funkcionera i zaposlenih u državnim organima i organima državne uprave, u iznosima između 17.500 i 40.000 eura, te im tako pribavili korist, a budžetu Crne Gore nanijeli štetu, u ukupnom iznosu od 2.604,740,59 eura“, naveli su ranije iz SDT-a.

Volkov: Očekujemo obustavu postupka

Branilac optuženih Predraga Boškovića, Ivana Brajovića i Suada Numanovića, advokat Mihailo Volkov, kazao je da je odgovor ASK-a još jedan u nizu dokaza koji ukazuju na činjenicu da ovoj optužnici nije bilo mjesta te da očekuje obustavu postupka.

„Odgovorom ASK-a, sud ima pisani dokaz i činjenicu da optuženi nisu bili javni funkcioneri u vršenju dužnosti predsjednika i članova Komisije za rješavanje stambenih pitanja. Odbrana je dostavila predlog sudskom vijeću da se ovaj postupak obustavii očekujemo odluku u tom pravcu“, kazao je Volkov u izjavi za medije.

Napominje da Komisija za rješavanje stambenih pitanja nije bila ta koja je donosila akte odlučujećeg karaktera, već je dostavljala informacije Vladi koja je donosila zaključak koji ima snagu odlučujećeg karaktera i time obavezivala Komisiju da postupi po istom.

„Danas su svjedoci potvrdili da su sredstva uplaćivana tek nakon zaključenih Ugovora, sada očekujem da Vijeće razmotri prijedloge I obustavi postupak kada smo već ušli u fazu suđenja i imamo situaciju da se sudimo po optužbi koja je potpuno besmislena. Imamo pravnu zamjenu teza, iz prostog razloga što se optuženima stavlja na teret da su postupali kao javni funkcioneri, a da su to postupanje crpili iz rada u Komisiji“, naveo je advokat.

Dodaje da je na današnjem pretresu istakao nedoumicu da li se njima sudi jer su bili ministri ili im se sudi kao članovima Komisije.

„Ako im se sudi kao članovima komisije onda imamo papir gdje piše da oni nisu javni fukncioneri i ovaj se postupak mora obustaviti“, zaključio je Volkov.