Јуче је, у препуном холу Средње стручне школе у Пљевљима, уприличена свечаност поводом 123 године од оснивања ове установе – тада, као прве Српске гимназије која је основана далеке 1901. године захваљујући великим напорима Рашко-призренске митрополије и Краљевине Србије.
У присуству амбасадора Републике Србије у Црној Гори Њ.Е. Небојше Родића, представника вјерских заједница, локалне самоуправе, те привредног, културног и политичког живота, као и многобројних уважених гостију, професори и ученици су обиљежили празник своје школе која, поново, заузима значајно мјесто и углед у систему образовања Црне Горе, и за коју влада рекордно интересовање ученика.
Манифестацију је отворила ученица ове школе Тамара Крвавац која је освојила прво мјесто на недавно одржаном државном такмичењу у рецитовању уприличеном поводом Његошевог дана.
Директор ове установе, мр Бојан Струњаш, на самом почетку подсјетио је присутне на историјат оснивања прве Српске гимназије истичући, између осталог, да је тада „упаљена несагорива луча наше школе која непрестано сија пуне 123 године, разгонећи таму таму незнања, силе и неправде“.
Надаље, директор Струњаш је нагласио у каквом је стању затекао школу када је ступио на функцију 2021. године.
- Управу школе сам преузео у тешко вријеме када је њено функционисање оптерећивао огроман дуг од преко пола милиона евра, блокаде рачуна, недостатак наставних средстава, опреме и школског инвентара, драстично смањење броја уписаних ученика које је довело до тога да је двадесетак наших професора било остало без законске норме часова. Дакле, нову школску управу је дочекало мноштво видљивих и невидљивих проблема. Како би се свему томе стало у крај, подухватио сам се тешког и мукотрпног посла. По он Његошевој: „Прегаоцу Бог дај махове“ успио сам у намјери да обезбиједим несметано функционисање школе и да на виши ниво подигнем квалитет васпитно-образовног процеса. Захваљујући томе, данас се налазимо у школи која може служити на понос цијелој Тромеђи и држави Црној Гори, саопштио је Струњаш који се захвалио професорском колективу и осталим запосленим на, како је рекао, пуној и несебичној подршци.
Данас, Средња стручна школа броји 25 образовних програма, што је чини најсложенијом образовном установом у Црној Гори, али и много шире. У посљедње три године, за вријеме мандата директора Струњаша, а захваљујући подршци Министарства просвјете Црне Горе, отворено је чак 11 нових смјерова.
- Ријеч је о сљедећим програмима: Здравствени техничар, Фармацеутски техничар, Техничар хемијско-фармацеутских процеса и испитивања, Здравствено-лабораторијски и санитарни техничар, Техничар за царину, шпедицију и организацију транспорта, Правно-административни техничар, Хотелско-туристички техничар, Техничар заштите животне средине, Техничар за развој web и мобилних апликација, Техничар енергетике и Техничар за компјутерско конструисање и дизајн у машинству, рекао је мр Бојан Струњаш.
Нови образовни програми су, према његовим ријечима, привукли више ученика у Средњу стручну школу.
- Заустављен је вишедеценијски процес одласка ученика из Пљеваља по завршетку средње школе. Захваљујући порасту броја ученика, сада сви наши професори имају норме часова, запослен је и млади образовани наставни кадар, преузели смо четири професора из Гимназије и десетак професора из пљеваљских основних школа, који би сви редом постали технолошки вишкови да којим случајем у нашој школи није дошло до повећања броја ученика, захваљујући мудрој уписној полититици, поручио је Струњаш који се, на крају, захвалио свима који су пружили несебичну подршку овој, заиста, вриједној и угледној васпитно-образовној установи у којој нема станчарења и политиканства, нема личне промоције, међу ученицима нема татиних и маминих синова.
- Овдје царује струка и наука, царује знање. У нашој школи сваки професор и сваки ученик имају слободу и право на властито мишљење, али на слободу која никога не угрожава, казао је он.
Испред Удружења књижевника Србије, најстарије и највеће књижевничке организације у Србији основане далеке 1905. године, а на чијем челу су се налазили Симо Матавуљ и Јован Скерлић, обратио се књижевник Братислав Милановић.
Он је објаснио дјелатност, циљеве и задатке Удружења.
- Један од наших задатака је ширење љубави према књизи и чување наше ћирилице, нагласио је он.
Удружење књижевника Србије ће остати упамћено по једној, до сада незабиљеженој донацији, када су Средњој стручној школи поклонили чак 8.000 књига.
То је, према ријечима господина Милановић, највећи дар који су донијели у једну школу.
- Књига је драгоцен поклон за сваку школу. Она не може да буде предмет који ће бити заборављен. Желим да наставите овако и даље како сте почели са обновом школе, и да ширите идеју знања међу најбољима, саопштио је Милановић и обећао испред Удружења да ће се одазвати свакој манифестацији у Пљевљима и донијети књиге са собом на поклон.
Његова екселенција, господин Родић, нагласио је да је привилегија за свакога ко присуствује обиљежавању 123 године од отварању једне школе, подсјетивши присутне да је прва Српска гимназија значајна и по томе што је једна од 4 школе тог типа на територији тадашњег Османског царства, уз оне у Цариграду, Солуну и Скопљу, гдје су на српском језику почели да се образују млади људи.
Амбасадор Родић је истакао чињеницу да је много битно да ученици стичу знања, али исто тако, поручио је он, треба да стичу вјештине и однос према раду.
Амбасадор Родић је примијетио да се данас налазимо у историјски врло сличном тренутку као на почетку 20. вијека, те да је Република Србија препознала ангажовање професора и пружила несебичну подршку која неће изостати ни убудуће.
На самом крају свог инспиративног излагања, амбасадор Родић је поручио младима да памте сваки тренутак у свом школовању јер, како је рекао, када буду прошле деценије сјетиће се својих другова.
- Морамо учинити све да се млади људи враћају. Међу нама постоје границе, али границе су простор који спаја, а не раздваја. Млади људи одавде излазе богати, првивржени свом граду и држави, саопштио је он.
На самом крају свечаности присутни су имали прилику да погледају и документарни филм који је подсјетио на почетке ове установе, док је читав низ фото и видео илустрација приближио публици један успјешно реализован процес инфраструктурног, техничког, креативног и сваког другог вида унапређења функционисања ове, и те како успјешне васпитно-образовне установе.
О наступима ученика, њиховој дикцији, ставу, убједљивости, синхронизацији и неоспорној харизми сваког појединачно, а којима је затворена јучерашња манифестације, ће се причати дуго времена.
Pročitajte još