ANB provjerava sprema li se atentat na Milatovića

    1 sedmica pre 263 pregleda Izvor: vijesti.me

Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) provjerava da li su tačne informacije da se na predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića sprema atentat, koje je nedavno dobila posredstvom izvora iz inostranstva i o tome obavijestila njegov kabinet i Upravu policije (UP), saznaju “Vijesti”

U odgovorima na pitanja “Vijesti” o mogućoj ozbiljnoj ugroženosti šefa države, Uprava policije i MIlatovićev kabinet potvrdili su postojanje takvih informacija, dok iz ANB-a nije odgovoreno.

“Kabinet Predsjednika Crne Gore obaviješten je da se ispituje vjerodostojnost informacija o mogućoj ugroženosti bezbjednosti predsjednika države Jakova Milatovića. Nismo dobili nikakve dalje pojedinosti. Obaviješteni smo da su nadležni organi uzeli navedeno u razmatranje i procesuiranje i čekamo dalje informacije”, odgovorila je “Vijestima” MIlatovićeva kancelarija za odnose s javnošću.

Uprava policije saopštila je listu da “bezbjednost predsjednika Milatovića nije ugrožena”, ali da se informacije o toj mogućnosti provjeravaju, ne želeći da kažu o čemu se konkretno radi, “imajući u vidu prirodu informacije i potrebu za tajnosti podataka”.

“Uprava policije upoznata je od strane Agencije za nacionalnu bezbjednost s određenim informacijama vezano za predmet Vaših pitanja, a koje su u fazi provjere od strane Agencije. To je za sada još uvijek neprovjerena informacija o mogućoj prijetnji”.

Iz UP tvrde da im je poznato da je Agencija “ostvarila komunikaciju” s Milatovićem i njegovim kabinetom u vezi s dobijenim informacijama, čiji “nije izvor”.

Jedan od sagovornika “Vijesti”, upoznat sa podacima crnogorske tajne službe, rekao je da je informacija o navodnom planiranju atentata na Milatovića stigla do ANB-a posredno iz dva povezana izvora, iz dvije zemlje na Zapadnom Balkanu.

Ti izvori navodno su prenijeli da je navodni glavni organizator penzionisani visoki oficir jedne bivše vojske u regionu, a neposredni izvršilac bi bila osoba iz Crne Gore.

“Osobe koje su dale informaciju jesu povezane sa službama jedne zemlje u regionu. S obzirom na način na koji je rečeno da je to navodno planirano, nisam siguran u kredibilnost podataka, ali sve treba provjeriti”, rekao je sagovornik upoznat s informacijom.

Na pitanje ko bi i koji motiv mogao imati za atentat na Milatovića, taj izvor je rekao da ne zna, osim “destabilizacije zemlje”.

U odgovorima “Vijestima” o mogućoj ugroženosti Milatovića, iz UP su dodali da su oni i ANB “i ranije… raspolagali informacijama o mogućim prijetnjama drugim štićenim ličnostima koje su se nakon provjera ispostavile kao netačne”.

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, obavijestio je u prvoj polovini jula ove godine nadležne državne institucije da je dobio informaciju da se na njega priprema atentat.

Đukanovićeva kancelarija saopštila je tada “Vijestima” da je raniji šef države dobio navedenu informaciju od određenih međunarodnih zvaničnika iz obavještajne zajednice, i s njom upoznao nadležne.

Izvor blizak Đukanoviću rekao je tada listu da ga je visoki strani vojni zvaničnik s Kosova obavijestio da organizovana kriminalna grupa iz jedne susjedne zemlje navodno planira da izvrši atentat.

Uprava policije (UP) tvrdila je da nije upoznata s tim podatkom, te da ih o tome nijesu obavijestili ni Đukanović, ni međunarodni zvaničnici iz obavještajne zajednice, kao ni ANB.

Agencija je 13. jula popodne obavijestila UP da su dobili operativni podatak da se navodno sprema ubistvo bivšeg šefa države i Demokratske partije socijalista (DPS), a tu informaciju navodno su dobili tri dana prije nego što su upoznali kolege u policiji.

Izvor “Vijesti” iz tajne službe potvrdio je tada da je ANB provjeravao i istraživao s partnerskim službama taj operativni podatak, te da zbog međunarodnih provjera nisu odmah obavijestili UP da je moguće ugrožena bezbjednost Đukanoviću.

Đukanoviću je odmah pojačana policijska zaštita koja mu je ljetos bila smanjena – policija jedno vrijeme nije preko dana čuvala stan bivšeg predsjednika.

Zbog postupanja sektora bezbjednosti u ovom slučaju, reagovao je Odbor za bezbjednost i odbranu Skupštine, koji je 29. jula saslušao direktora policije Zorana Brđanina i šefa ANB-a Borisa Milića. Brđanin je po okončanju saslušanja saopštio da “policija i Agencija nisu napravili institucionalne propuste…”.

Međutim, neki opozicioni poslanici tvrdili su drugačije.

“Postoje još šumovi u komunikaciji između ANB-a i policije. Oni ne raspolažu informacijama o ugroženosti Đukanovića u ovom slučaju, sprovode provjere, ali nijesu informisani da postoji nešto sporno”, rekao je tada poslanik Socijaldemokrata Nikola Zirojević.

U zajedničkom saopštenju UP i ANB-a od 1. avgusta, navedeno je da “podaci dobijeni u okviru međunarodne saradnje ANB-a ukazuju da strane obavještajne službe, odnosno obavještajna zajednica, nijesu izvor informacije da se u odnosu na ranijeg predsjednika države priprema atentat”.

“Ni Uprava policije u okviru međunarodne operativne policijske saradnje nije dobila pomenutu informaciju, odnosno takva informacija nije dostavljena Upravi policije u okviru međunarodne operativne policijske saradnje. S tim u vezi, informacije da se prijeti bivšem predsjedniku Crne Gore nijesu tačne”, saopštili su UP i ANB.

Đukanović je u protekle tri decenije bio lider DPS-a, višestruki premijer i u dva navrata predsjednik države. On je krajem septembra u Specijalnom državnom tužilaštvu, u svojstvu svjedoka, odgovarao na pitanja tužioca o svojim saznanjima da se na njega navodno priprema atentat.

UP: Štitimo Milatovića mjerama koje su već na značajnom nivou

Na pitanje “Vijesti” šta je preduzeto ukoliko su navodi o ugroženosti Milatovića tačni i da li je pojačana njegova zaštita, Uprava policije je ponovila da se autentičnost i osnovanost informacije provjerava.

“Informacija o prijetnji još uvijek nije potvrđena. U međuvremenu se u odnosu na predsjednika Milatovića preduzimaju mjere neposredne zaštite koje su od ranije na značajnom nivou, a sve sa ciljem očuvanja njegove bezbjednosti kao štićene ličnosti”.

Međutim, služba predsjednika Crne Gore nedavno je “Danu” saopštila da Vlada godinu ignoriše zahtjev da se obezbijedi bezbjedno vozilo za prevoz šefa države i njegove porodice, što “ukazuje na kontinuitet nedobronamjernog i neodgovornog, ali i protivzakonitog ponašanja prema ovoj instituciji, koje ovog puta još i ugrožava bezbjednost predsjednika”.

“Predsjednik države koristi jedno vozilo marke “audi A8” iz 2015. godine, koje ima dotrajale gume, zbog čega se ne koristi za kretanje van Podgorice i na otvorenom putu, jer bi predstavljalo rizik u saobraćaju”, prenio je “Dan” odgovore iz službe predsjednika, koja tvrdi da ni drugi automobil koji mu je dodijeljen nije upotrebljiv zbog neadekvatnih guma, a da “za ovu godinu nisu odobrena sredstva za njihovu zamjenu, kako bi se vozilo stavilo u funkciju”.

Pripadnici policije čuvaju štićene ličnosti, a Uprava policije određuje koliki će biti nivo te zaštite na osnovu procjene ANB-a.