Foto: PV Informer-
Manje od dva mjeseca ostalo je proizvođačima pića na tržištu EU da u PET flašama povećaju udio recikliranog sadržaja na 25%, jer 2025. stupa na snagu obavezujući propis Evropske unije.
Zakonodavstvo je jasno – do 2030. godine, sve flaše za piće moraju imati najmanje 30% reciklirane plastike (R-PET). Do 2025. godine, 77% flaša mora biti odvojeno prikupljano, a 2029. čak 90%. Ali, na manje od dva mjeseca koliko je ostalo do primjene prve odluke, industrija ne zna šta će se desiti ako ne ostvari cilj.
Robert Litl, vođa strategije za održivost u Guglu, ističe da se uprkos značajnim investicijama u reciklažu, industrija suočava sa neizvjesnošću oko Direktive o jednokratnoj plastici.
– Nedostatak jasnosti u vezi sa kaznama za neispunjavanje cilja od 25% recikliranog sadržaja i nedoslednosti u procedurama revizije među državama članicama predstavljaju značajne izazove – napominje Litl, a prenosi Sustainability magazine.
Kako će zemlje kontrolisati količinu recikliranog materijala
Slaže se sa njim i Met Tadbol, iz kompanije ICIS, koji podsjeća da nijedna država članica nije jasno naznačila šta će se dogoditi ako brendovi pića ne povećaju sadržaj recikliranog PET-a na 25%. Međutim, ako jedna ili više njih to učini, to bi moglo biti katalizator koji će podstaći više proizvođača i brendova pića da se okrenu R-PET tržištu, dodao je.
Kako prenosi Recycling magazine, nije jasno ni kako će svaka zemlja kontrolisati količinu recikliranog materijala koji se koristi u flašama. Neke države članice su najavile da će računati sadržaj od 25% recikliranog materijala po flaši, neke po proizvođaču, a neke kao prosječan sadržaj svih flaša za piće stavljenih na tržište te zemlje svake godine. Ovo bi moglo izazvati velike probleme u planiranju za bilo koji brend pića koji plasira flaše u više zemalja ako pravila po zemlji budu različita.
– Kazne moraju biti značajne da bi podstakle akciju – rekao je Tadbol.
PET se može reciklirati
Prema podacima organizacije Plastični okeani, globalno se proizvodi oko 380 miliona tona plastike, od čega se polovina koristi jednokratno. Iako se baci nakon nekoliko minuta upotrebe, većini te plastike treba stotine godina da se razloži.
Samo oko 9% ukupno proizvedene plastike ikada je reciklirano. Za razliku od nekih drugih jednokratnih plastika, PET se može reciklirati više puta. Ipak, stope reciklaže PET-a ostaju niske.
Procjenjuje se da svaka osoba u EU generiše oko 36,1 kg plastične ambalaže godišnje. Polovina plastike prikupljene za reciklažu izvozi se na obradu u zemlje izvan EU. EU je 2021. godine proizvela 16,13 miliona tona plastičnog otpada, reciklirajući 6,56 miliona tona. Količina plastičnog otpada generisana po stanovniku povećana je za oko 29%, ili 8,1 kilograma po osobi, između 2010. i 2021.
Cilj EU je da reciklira 55% otpada od plastične ambalaže do 2030.
Pročitajte još