Samardžić: Nema školovanja na vrhunskim školama, vojnici odlaze iz službe, a ministar Krapović krši ustav i zakon

    2 sedmice pre 339 pregleda Izvor: portalanalitika.me

„Za novembar je ministar Krapović donio odluku ne samo da general Lazarević ne može da predstavlja Crnu Goru, nego je odredio druge ljude koji će ga zamijeniti. Tu je prekršio Zakon po pitanju diskriminacije i Ustav, i nastavlja da preuzima ustavnu nadležnost Savjeta za odbranu i bezbjednost, jer na ovaj način načelnik Generalštaba može da obavlja dužnost u Crnoj Gori, ali ne može vani da predstavlja Vojsku“,  kazao je u emisiji Na kraju dana, na Televiziji E, admiral u penziji Dragan Samardžić.

Deset posto vojnika po ugovoru je samo u ovoj godini napustilo Vojsku Crne Gore, kaže Samardžić, zbog loših uslova i loših primanja, što je veoma porazno, smatra on, međutim, najporaznije je to što od 27 mjesta rezervisanih za kadete na vrhunskim akademijama širom svijeta, otišla su samo tri kadeta, kako kaže, i to u Makedoniju.

Sugestija predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića je bila da se omogući vojsci da funkcioniše na najbolji mogući način, po Zakonu i Ustavu, podsjeća Samardžić, i sa tom sugestijom je apsolutno saglasan, ali to se, kako kaže, nije desilo.

,,Ministar Krapović je preuzeo ustavnu nadležnost Savjeta, a objasniću vam i kako, jer je Savjet jedini nadležan, po Ustavu, da postavlja sve oficire i načelnika Generalštaba. Kad ga postavi Savjet on mu daje punu nadležnost da obavlja dužnost onako kako je definisano zakonom. U oktobru mjesecu ministar Krapović je donio naredbu pozivajući se na neki opšti akt i Zakon o državnoj upravi da ministar donosi naredbe i ograniči generalu Lazareviću da može da predstavlja zemlju u Crnoj Gori, a ne može u inostranstvu. Znači pola njegove nadležnosti je on skinuo, bez odluke Savjeta, i još gore, koliko sam upućen, donio je novu naredbu za novembar mjesec, jer je vidio da je napravljena velika šteta u oktobru, zato što nam je bila prazna stolica Crnoj Gori na važnim bezbjednosnim forumima, a jedan od tih je i Vojni komitet Evropske unije, gdje se razgovaralo i o bezbjednosti regiona. Za novembar je donio odluku ne samo da on ne može da predstavlja, nego je odredio druge ljude koji će ga zamijeniti. Tu je prekršio Zakon po pitanju diskriminacije, i Ustav i nastavlja da preuzima ustavnu nadležnost Savjeta za odbranu i bezbjednost, jer na ovaj način načelnik Generalštaba može da obavlja dužnost u Crnoj Gori, ali ne može vani da predstavlja Vojsku”, rekao je Samardžić.

Nedavno je potpisan ugovor Ministarstva odbrane sa kompanijom Kership vrijedan oko 120 miliona, za kupovinu dva najveća broda na Istočnom Balkanu.

I laicima je jasno, poručuje Samardžić, nakon pisma koje je uputio svim poslanicima i predsjedniku države, dodaje on, u kom ih je upozorio da je taj posao sa kupovinom brodova nelagalno napravljen u suprotnosti sa zakonima Crne Gore i u suprotnosti, kako kaže, sa Regulativom Evropske unije, čiji je Crna Gora potpisnik.

,,Odabrati privatnu kompaniju i sklopiti komercijalni ugovor bez tendera, to ne postoji nigdje na svijetu. Ne postoji mogućnost u našoj zakonskoj regulativi. Premijer i ministar su to prikazivali da je međudržavni posao, htjeli su da pokažu da je to Sporazum između dvije vlade, pa kad smo to razotkrili da se ne radi o tome, da moraju potpisati dvije Vlade, onda su rekli da je pravni osnov Sporazum o saradnji iz oblasti odbrane, što je takođe nonsense, jer je to opšti Sporazum, onda su sve to strpali u neki tehnički aranžman koji ne treba potvrđivati u Skupštini, rekli su da je taj konglomerat pravni osnov za sklapanje ugovora. Ministar je potpisao ugovor a Sporazum nije stupio na snagu, jer Sporazum stupa na snagu kad ga ratifikuje ne samo naš parlament, nego treba da ga ratifikuje i parlament Francuske, a on još nije došao na dnevni red, a kod njih je procedura i kad dođe na dnevni red, od četiri do šest mjeseci”, zaključio je Samardžić.