Smijenjeni inženjer: Nadstrešnica je pala jer je naknadno opterećenje opteretilo utege

    1 mesec pre 520 pregleda Izvor: Večernji list/antenam.net

Foto: Pixabay –

Stravična tragedija u Novom Sadu, koja je odnijela 14 života, šokirala je Srbiju i sve susjedne zemlje. Nakon svega, postavlja se logično pitanje: ko je odgovaran za nesreću na Željezničkoj stanici u Novom Sadu koja je nepovratno uzela 14 života?

Bivši nadzornik na projektu, Zoran Đajić, diplomirani inženjer geologije, koji je do juna 2023. radio na rekonstrukciji zgrade željezničke stanice, u razgovoru za Večernji list upozorava kako vlast pokušava zataškati jedan ogromni nemar izvođača koji je doveo do urušavanja nadstrešnice, i zbog toga je, kaže, odlučio istupiti u javnost i reći istinu.

Nije, kaže sagovornik Večernjeg lista, tačna izjava Gorana Vesića, ministra građevine, saobraćaja i infrastrukture, koji je odmah nekoliko sati nakon urušavanja, mrtav hladan za medije rekao kako nadstrešnica nije bila rekonstruisana kad i cijela zgrada. Đajić donosi hronologiju cijele priče s kojom je upoznat.

-Bio sam tamo dvije godine službeni konsultant za kamen koji se radio na stanici. Mi smo radili rekonstrukciju cijelog objekta prema projektu koji je radio CIP (Centralni Institut za projektovanje) i prema uslovima koje je odredio pokrajinski Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Novog Sada, a svim tim projektima predviđene su i određene faze rada, s obzirom na to da je objekt od velikog kulturnog značaja i jedan je od najboljih arhitektonskih objekata koji je napravljen u šezdeset i pet godina.

Arhitekta Imre Farkaš je to projektovao i radovi su počeli 1964. i završeni za 15 mjeseci 1965, prepričava Zoran Đajić istorijat nastanka zgrade željezničke stanice i nastavlja: – u objekt je ugrađeno i dvanaest vrsta kamena iz cijele Jugoslavije. Praktično sve što se proizvodilo u Jugoslaviji od arhitektonskog kamena ugrađeno je u taj objekt i zato on i jeste reprezentativani bilo je važno restaurirati ga na pravi način. I to je sve išlo svojim tokom što se tiče mog posla, budući da sam ja kontrolisao kamen do februara 2023. Kad su meni otkazali ovaj ugovor i ovaj dio što se kasnije radio, ja tada nijesam bio dio te priče – govori Đajić.

Budući da sam svakodnevno davao izvještaje o tome šta i kako da se radi, između ostalog, dao sam nalog da se mramorne ploče skinu s onog zupčastog dijela nadstrešnice gdje su bile prikačene sajle koje su držale nadstrešnicu, jer sam vidio da je iza njih podloga jako loša, vrlo malo betona, ima zgužvanih vreća, ima svega i dao sam nalog da se skinu temeljne mramorne ploče, da se podloga pregleda, da se reparira i onda sam dao i nalog kako da se kače nove ploče. I zašto je to važno? Da se to tada napravilo kako treba, kad bi se skinule ploče vidjelo bi se kakva je podloga iza i moglo se prekontrolisati kakav je način kačenja tih utega koje su nosile nadstrešnicu i treba li tu nešto intervenisati ili ne. Izvođač je samo prefarbao te ploče i to je ostalo tako- ustvrdio je on.

Četiri mjeseca nakon što je ukazao na problem, Zoranu Đajiću je otkazan ugovor i više nije bio konsultant za kamen, a ponavlja kako je tražio i da se skinu te mramorne ploče, koje je kaže i po projektu trebalo skinuti i zamijeniti novima, jer je vidio da je podloga jako loša.
– Meni su otkazali ugovor i nastavili da rade neke stvari po propisu, a neke ne. Govorim samo o kamenu, da ne govorim o drugim elementima, jer za sve druge pozicije na objektu postojali su drugi stručnjaci za nadzor i za licencu za nadzor i za arhitekturu i za statiku za vodovod, kanalizaciju, struju itd. Kad se ovo dogodilo, kad sam vidio vijest, odmah sam reagovao. Shvatio sam da je to palo zbog toga što je naknadno opterećeno i da je to naknadno opterećenje počupalo te utege i nadstrešnica se samo horizontalno sručila na ljude koji su bili iza. Dodatno me iritiralo to što je ministar odmah izjavio kako nije bilo nikakvih radova i ispada da se sve srušilo samo od starosti- kazao je Đajić za Večernji list.