Koalicija Za bolju Podgoricu u predstojećim pregovorima o formiranju vlasti u Glavnom gradu neće odstupiti od zahtjeva da nosilac njihove liste Luka Rakčević bude gradonačelnik, dok u stavovima o eventualnoj saradnji sa Demokratskom partijom socijalista (DPS) postoje nijanse, rekli su “Vijestima” izvori iz ovog saveza.
DPS je u četvrtak veče pozvao na pregovore o formiranju vlasti u Podgorici, partije koje su osvojile mandate u lokalnom parlamentu, a ne čine vladajuću većinu na državom nivou.
To su koalicija Za bolju Podgoricu, koju čine Pokret za Podgoricu Jakova Milatovića, Građanski pokret URA i Pokret za promjene, Evropski savez (Socijaldemokrate, Socijaldemokratska partija i Liberalna partija), Stranka evropskog progresa (SEP) bivšeg premijera Duška Markovića i Pokret Preokret.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, u GP URA Dritana Abazovića su naklonjeniji saradnji sa DPS-om nego što su to u Pokretu za Podgoricu.
Predstavnici ove koalicije juče nisu zvanično odgovorili da li će ići na pregovore koje je DPS zakazao za ponedjeljak popodne, te da li bi i pod kojim uslovima formirali vlast sa tom partijom.
S obzirom na osvojene mandate i stavove svih učesnika na izborima o mogućim postizbornim koalicijama, za formiranje vlasti sa DPS-om i ostatkom opozicije, potrebno je svih šest odbornika saveza Za bolju Podgoricu.
Izborna komisija Glavnog grada proglasila je u srijedu veče konačne rezultate lokalnih izbora u Podgorici održanih 29. septembra, nakon što je Ustavni sud odbio žalbe na navodne nepravilnosti na izborima. Partije, prema Zakonu o izboru odbornika i poslanika, od proglašenja zvaničnih rezultata izbora, imaju rok od 30 dana za formiranje vlasti
DPS je na izborima osvojio 19 mandata, koalicija Pokreta Evropa sad (PES) i Demokratske Crne Gore 14, koalicija Za budućnost Podgorice 13, lista “Za bolju Podgoricu – Jakov Milatović” šest, Evropski savez tri i Stranka evropskog progresa i Pokret Preokret po dva mandata.
Skupština Glavnog grada ima 59 odbornika, a za konstituisanje vlasti potrebna je podrška najmanje 30 njih. Vladajuće partije s državnog nivoa i opozicioni DPS do tog broja mogu doći isključivo savezništvom sa listom iza koje je stao Milatović. Ako vlast ne bude konstituisana do kraja novembra, biće raspisani novi izbori.
Akteri državne vlasti poručili su više puta da u Podgorici neće sarađivati s DPS-om, dok je lider PES-a Milojko Spajić rekao da u koaliciji PES-Demokrate smatraju da je nosilac njihove liste, ministar energetike Saša Mujović “najbolji kandidat za gradonačelnika”.
Iz DPS-a su ranije rekli da formiranje manjinske vlasti uz podršku DPS-a neće biti na stolu tokom razgovora i da taj model “ne dolazi u obzir”. Sagovornik iz te stranke, rekao je “Vijestima” da je i vjerovatnoća da podrže Rakčevića za gradonačelnika “minimalna”, iako je ne isključuje u potpunosti.
Sagovornik iz vrha Milatovićeve koalicije rekao je da će se teško sastaviti vlast u Podgorici i sa partijama iz parlamentarne većine, osim “ako ne dođe do promjene u njihovom stavovima o načinu vladanja”.
Zato, ni u DPS-u ni u koaliciji Za bolju Podgoricu ne isključuju ni mogućnost da se vlast uopšte ne formira, nego da se ide na nove izbore
Lider Preokreta Srđan Perić ponovio je da neće pregovarati sa DPS-om. On je ranije rekao da o vlasti neće pregovarati ni sa jednom partijom.
“Glas za Preokret na ovim izborima je bio glas protesta u odnosu na postojeće političke prakse zarobljavanja grada i države od strane partija i obesmišljavanje politike koja se svodi ne na to što ćete uraditi, nego koliko ćete moći prigrabiti. Ono što smo obećali građanima uoči izbora, ispoštovaćemo i nakon izbora, a to je da mi nećemo saučestvovati u njegovanju ove prakse, a to znači ni u pregovorima koji bi je nastavljali ili dodatno učvršćivali”, rekao je Perić “Vijestima”.
Trenutno je to, kako kaže, moguće samo sa pozicije protestnog glasa sa koje će “predlagati rješenja u korist građana, podsjećati ih na predizborna obećanja, snažiti rad mjesnih zajednica, vršiti pritisak da se lokalna samouprava otvori za građane, raditi na pokretanju inicijativa za lokalni referendum…”
“Dakle, na prvom koraku mi ćemo snažiti ulogu građana u sistemu lokalne samouprave. Kako naša snaga bude rasla i naš pristup će biti sve aktivniji i učinkovitiji”, poručio je.
Iz Evropskog saveza, čije su članice ranije bile koalicioni partneri DPS-a, poručuju da treba formirati stabilnu većinu od subjekata koji su glasove dobili na otklonu od politike aktuelne vlasti, pa je svaka inicijativa u tom pravcu dobrodošla.
Ističu da se svaki potencijalni dogovor mora postići na bazi jasne i precizne programske platforme o svemu onome što je potrebno uraditi u narednom četvorogodišnjem periodu kako bi Podgorica bila grad za primjer.
“Razvoj evropskog grada je naš prioritet. Naravno, nismo nepoznati u javnosti i zna se koji je vrijednosni okvir u okviru kojeg možemo razgovarati sa potencijalnim partnerima i kompromise sigurno na uštrb vrednosnih principa nećemo praviti. Gradska vlast će biti ili građanska i evropska, ili je, što se nas tiče, neće biti”, kazali su “Vijestima” iz Evropskog saveza.
Iz Stranke evropskog progresa kažu da će, kad dobiju zvanični poziv iz DPS-a, odlučiti o razgovorima i potencijalnim pregovorima.
“Parlamentarni status koji je SEP ostvario podrazumijeva učešće u političkim procesima, a dio tih procesa su i razgovori sa onima koji procjenjuju da treba da ih pokrenu”, kazali su “Vijestima” iz SEP-a.
Prvi sastanak o formiranju vlasti u Podgorici zakazan je za ponedjeljak u 17 sati u hotelu Hilton.
„Smijenjena vlast nije dobila većinsku podršku“
DPS u pozivu partijama navodi da je do izbora u Glavnom gradu došlo usljed političke krize u parlamentarnoj većini, koja je onemogućavala redovno funkcionisanje grada.
„Izbori za nama donijeli su pluralitet različitih političkih ponuda i vizija kako bi trebalo voditi Glavni grad u narednom periodu. Ipak, imali su i jednu zajedničku determinantu koja se tiče odnosa prema parlamentarnoj većini koja vodi Vladu Crne Gore. Na održanim izborima, građani su se odredili prema programskim ponudama, ali su ujedno glasali i o povjerenju strankama na vlasti i rezultati takvog glasanja su jasni: smijenjena vlast u Podgorici nije dobila većinsku podršku, a aktuelna parlamentarna većina, koja je na izborima u Glavnom gradu nastupala u okviru dvije izborne liste (Koalicija PES-Demokrate i Koalicija za budućnost Crne Gore) ostvarila je 27 od ukupno 59 mandata. Ovakvim glasanjem, građani Podgorice, većinski su poručili da žele promjene, kako na lokalnom tako i na državnom nivou“, navedeno je u pozivu.
Pročitajte još