Nastavlja se potraga za Balijagićem; Stručnjaci: Mediji da budu obazrivi, izvještavanje nekad pomaže bjeguncu

    6 sati pre 137 pregleda Izvor: CdM/Portal RTCG

Mediji moraju obazrivo i profesionalno izvještavati o potragama za bjeguncima, ali tako da prenose zvanične informacije, da ne podliježu senzacionalizmu i da informišu građane samo u mjeri koja im donosi korist i opreznost. To je u izjavi za Portal RTCG ocijenio kriminolog Aleksandar Stevanović iz Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja u Beogradu.

Policija i vojska ni nakon devet dana potrage nijesu pronašli osumnjičenog za dva ubistva u Sokolcu kod Bijelog Polja, Aliju Balijagića. On se od 25. oktobra vješto krije, a svakodnevno izvještavanje medija, kako su i ranije saopštili sagovornici Portala Javnog medijskog servisa Crne Gore često ometa tok potrage.

Stevanović prcjenjuje da mediji ipak moraju da daju informacije ali da je ključno kako ih palsiraju.

“Ne bi bilo dobro da nemate informacije o bjeguncu, jer neko može da primijeti nešto što je sumnjivo i da prijavi neki trag koji bi doveo ka Balijagiću, i na taj način upozoravate građane i šaljete poruku da se zaštite. Sa druge strane, ako se diže taj senzacionalizam, to nije dobro jer treba da imate u vidu da onaj ko bježi vjerovatno prati te medije i da mu praktično pomažete da bude korak ispred. Tako da sa te strane mislim da se treba držati neke odmjerenost i treba da se fokusirate na davanje informacija, a ne da se razvijaju teorije zavjere i da se oslanjate na neformalne izvore”, istakao je Stevanović za Portal RTCG.

Kaže da se treba oslanjati na izvore koji su zvanični iz policije, tužlaštva, te da sz to relevantne adrese sa kojih treba da se plasiraju infromacije.

“Zvanična saopštenja dok je situacija, da kažemo, vruća, jer ona jeste sada vruća, vi ne znate gdje je taj čovjek, vjerovatno je agresivan, naoružan i tako dalje…Znači morate informisati ljude o tome gdje se on kreće i kako izgleda. Sve dalje, sve više od toga, nije dobro jer mediji ne treba da otvaraju karte istrage i te potrage u medijima, ne treba praviti dramu. Dok postoji odmjerenost sve je u redu”, zaključuje Stevanović.

Mediji su juče objavili da su dva telefona iz kuće Milenke i Jovana Madžgalja koje je Balijagić ubio u selu Sokolac nestali. Iz Uprave policije ističu da su o nestanku dva telefon obaviješteni u četvrtak od članova te porodice.

Sudski vještak Marko Lakić kazao je za Portal RTCG kaže da ukoliko Balijagić koristi tehničke uređaje to bi omogućilo policiji da ga lako locira, ukoliko posjeduju znanje.

“Ukoliko je toliko naivan da koristi ukradene telefone, mogao bi biti lociran veoma brzo. Vjerujem da se u konkretnom slučaju radi o osobi koja vrlo dobro poznaje teren, odlično se snalazi u prirodi (šumi), naučen na život u ekstremnim uslovima, što sve može da oteža lociranje organima gonjenja”, ističe Lakić.

Kaže da policija ne treba da optužuje medije kako im ometaju potragu već da i bilo bolje da zatraže pomoć od građana i struke, a upravo putem medija, obećaju naknadu za pomoć i doprinos u lociranju i hvatanju bjegunca.

“Medijska saopštenja ne mogu da utiču na kretanje bjegunca. Ovo iz razloga što se postavlja pitanje da li on prati medijska saopštenja. Ukoliko prati, to bi značilo da ima pristup tehničkim uređajima (mobilnom telefonu, tabletu, …). Ukoliko posjeduje tehničke uređaje, znači da te uređaje mora da priključi na napajanje električnom energijom kako bi dopunio bateriju. Priključenje na izvor električne energije može biti u nekom objektu ili pored vodova niskog napona, eventualno da ima prenosive baterije sa sobom. Bilo koji oblik da primjenjuje, to ga čini dostupnijim organima koji za njim tragaju, samim tim bih ja volio kada bi on stvarno imao tehničke uređaje sa sobom. Ukoliko ima znanja, lakše će mu se ući u trag”, kazao je Lakić.

Medijska saopštenja bi, procjenjuje on, možda mogla da utiču na uznemirenost građana koji žive na lokacijama koje se navode u medijima.

“Tehnički uređaji bi mogli da mu budu od pomoći ukoliko iste koristi za snalaženje i kretanje u prostoru (GPS), dok smatram da nikakve koristi nema u cilju praćenja medija, naprotiv. Jedino ukoliko nije na nekoj bezbjednoj lokaciji i uživa u predstavi”, zaključuje Lakić.

Balijagić se tog, za stanovnike Sokolca kobnog 25. oktobra predstavio kao lovac koji traga za izgubljenim psom, gostio se kod mještana koji su nakon nekoliko dana postali sumnjičavi i prijavili ga policiji.

Madžgalji, brat i sestra, nijesu dočekali intervenciju policije i hapšenje ranije osuđivanog prestupnika. Potraga još traje, a kako dani odmiču biće sve teže doći do Balijagića.