Hoće li PayPal otključati opcije za Crnu Goru: Vijeće za regionalnu saradnju preuzelo pregovore

    3 sedmice pre 277 pregleda Izvor: adria.tv/gradski.me

Vijeće za regionalnu saradnju (RCC) sa sjedištem u Sarajevu je preuzelo komunikaciju sa kompanijom PayPal na nivou svih zemalja Zapadnog Balkana, vezano za širenje usluga obavljanja platnog prometa sa inostranstvom, saopšteno je portalu Adria iz Ministarstva javne uprave (MJU).

Podsjetimo, kompanija PayPal je na crnogorskom tržištu prisutna devet godina, ali korisnici u Crnoj Gori putem ove platforme mogu samo da šalju, ali ne i da primaju novac. Sa PayPalom se već duže vrijeme pregovaralo oko obezbjeđivanja pune funkcionalnosti njihovih usluga na crnogorskoj teritoriji.

Iz Centralne banke Crne Gore (CBCG) je ranije medijima saopšteno da kompaniji PayPal nije potrebno izdavanje bilo kakve dozvole da bi mogli da pokrenu opciju prijema novca, te da je zakonodavni okvir u Crnoj Gori po tom pitanju potpuno liberalan.

U CBCG smatraju da ništa ne sprečava potpunu implementaciju PayPal sistema u Crnoj Gori i ocjenjuju da se isključivo radi o poslovnoj odluci te privatne američke kompanije, čiji je jedan od osnivača milijarder Ilon Mask.

Iz Vijeća za regionalnu saradnju su za portal Adria potvrdili da su, preko svojih finansijskih struktura u regionu, preduzeli radnje na omogućavanju dijaloga u cilju širenja usluga obavljanja platnog prometa sa inostranstvom putem PayPala (i slanje i primanje uplata) u ekonomijama Zapadnog Balkana gdje su ove usluge ili djelimično dostupne ili nedostupne.

“Osim toga, cilj Vijeća za regionalnu saradnju je i da pomogne u dobijanju službenog odobrenja za interna plaćanja u cijelom regionu. Kako sada stvari stoje, PayPal nije registrovan, nema dozvolu ni službeno odobrenje za interna plaćanja ni u jednoj ekonomiji Zapadnog Balkana“, naglasili su iz RCC-a.

Precizirali su da dostupnost usluga plaćanja u inostranstvu preko PayPala nije ista, odnosno Albanija, Bosna i Hercegovina i Srbija imaju pristup slanju i primanju uplata iz inostranstva, Crna Gora i Sjeverna Makedonija su ograničene samo na plaćanja prema inostranstvu, dok za kosovske građane nema dostupnih usluga.

“Paypalu je poslat službeni dopis u ime ekonomija Zapadnog Balkana i sada čekamo odgovor“, naveli su iz Vijeća za regionalnu saradnju.

Što se tiče finansijskih tržišta, iz RCC-a su podvukli da je Zapadni Balkan ostvario primjetan napredak u pravcu članstva u Jedinstvenom području platnog prometa u eurima (SEPA).

“U tome Vijeće za regionalnu saradnju ima važnu ulogu jer obezbjeđujemo regionalnu platformu za rješavanje zajedničkih pitanja vezanih za članstvo i promoviše i zagovara njegove prednosti. Većina ekonomija Zapadnog Balkana je u poziciji da može podnijeti zahtjev za članstvom 2024. ili 2025. godine. Albanija je već podnijela zahtjev. Članstvo u SEPA-i će značiti brži i jeftiniji platni promet unutar Zapadnog Balkana, kao i sa Evropskom unijom“, podvukli su iz Vijeća za regionalnu saradnju.