Crnogorska policija suočava se s izraženim kadrovskim problemima i već duže vrijeme čelnici bezbjednosnog sektora upozoravaju da je neophodno što hitnije popuniti manjak kadra, ali je to pitanje nemoguće riješiti u kratkom vremenskom roku… Realizuju se aktivnosti u tom pravcu, ali stanje na terenu pokazuje da je situacija i dalje, blago rečeno, nezadovoljavajuća.
Maltene sve jedinice policije pogođene su kadrovskim problemima, a prema nezvaničnim, ali pouzdanim saznanjima „Dana“, možda je najugroženija granična policija.
Kako „Dan“ saznaje od sagovornika iz vrha policije, na nivou države zaposleno je svega 40 odsto od predviđenog broja graničnih policajaca, odnosno nedostaje čak 60 odsto graničara. Zbog toga je granica Crne Gore „šuplja“, odnosno postoje brojne „rupe“ mimo zvaničnih graničnih prelaza koje s postojećim brojem policijskih službenika ne mogu biti fizički obezbijeđene. To znaju i šverceri koji i te kako koriste situaciju kako bi preko „divljih graničnih prelaza“ prevezli migrante, drogu, cigarete, oružje… Iako se u graničnom pojasu van regularnih prelaza u svakom momentu ne nalaze policajci, sagovornik „Dana“ iz vrha UP tvrdi da je taj teren svakodnevno makar pod nadzorom dronova koji ga nadlijeću. Zahvaljujući tome, granični policajci i uspijevaju da otkriju različite vrste nedozvoljene robe i spriječe šverc. Najugroženija je granica sa Albanijom gdje policija i realizuje najviše aktivnosti i zaplijeni najveću količinu droge, što znači da se u tom rejonu krijumčarenje odvija u najvećem obimu.
Da su granični prelazi s Albanijom veoma primamljivi kriminalcima, svjedoči i činjenica da su nedavno u tom području pronađene tri plantaže sa zasadima marihuane. Naime, 25. jula, u mjestu Grece na samoj graničnoj liniji između Crne Gore i Albanije, na albanskoj teritoriji zaplijenjene su tri plantaže biljne materije za koju se pretpostavlja da je marihuana u količini od 11.350 stabljika. Tada je uhapšen jedan albanski državljanin, a nastavljena je istraga u cilju otkrivanja njegovih saučesnika.
Padne i više od tone droge
Stanje bezbjednosti državne granice za prošlu godinu ocijenjeno je kao stabilno. Ipak, maltene kompletna količina droge koja se zaplijeni pronađena je tokom kontrola na graničnim prelazima. U izvještaju MUP-a je navedeno da je granična policija postigla dobre rezultate na planu suzbijanja prekograničnog kriminala, a posebno krijumčarenja narkotika i akciznih roba.
– Ukupno je, samostalno i u saradnji sa partnerima, pronađeno: 984,830 kg marihuane-skanka, 725 kom stabljika marihuane, 19,657 kg kokaina, 1.713 kg duvana, 2.954 šteke cigareta, 1.260 l alkoholnog pića, 7.050 l bezalkoholnog pića, 146.230 eura, 1.077 kg ribe, 855 kg mliječnih proizvoda, 57 kg kafe i dr. – navedeno je u izvještaju.
Prema zvaničnim podacima, tokom 2023. na granici je zaplijenjena nepuna tona marihuane, dok je godinu ranije oduzeta 1,6 tona te opojne supstance.
I zvanični podaci Uprave policije pokazuju da se preko graničnih prelaza odvija šverc velikih razmjera. U izvještaju MUP-a za prošlu godinu navedeno je da je migratorno kretanje na zapadno-balkanskoj ruti konstantno, ali je broj registrovanih migranata u Crnoj Gori manji za 37 odsto u odnosu na 2022. godinu.
– Migranti za ulazak u Crnu Goru i dalje najčešće koriste područje na granici sa Republikom Albanijom, dok u najvećem broju slučajeva nezakonito pokušavaju izaći iz Crne Gore na granici sa Bosnom i Hercegovinom, rjeđe s Hrvatskom i Srbijom, navedeno je u izvještaju.
Iz Uprave policije nijesu odgovorili na pitanja Redakcije „Dana“ koliko je policajaca zaposleno u graničnoj policiji, a koliko ih nedostaje i da li je s trenutnim brojem angažovanih službenika moguće fizički pokriti „divlje“ granične prelaze.
Pročitajte još