Rakočević: Zabrinjava to što je CG među prvima u svijetu po broju najtežih krivičnih djela izvršenih vatrenim oružjem

    3 sedmice pre 281 pregleda Izvor: portalanalitika.me

Crna Gora je među prvih pet država u svijetu po broju komada vatrenog oružja u posjedu građana, kazao je kriminolog Velimir Rakočević. 

“Ukoliko pođemo od činjenice da je u našoj državi u legalnom posjedu građana oko 103.000 komada vatrenog oružja plus, pretpostavlja se, najmanje još toliko u ilegalnom, nije teško zaključiti da je to previše u odnosu na broj stanovnika”, kazao je Rakočević povodom Nedjelje razoružanja, koja se obilježava posljednje sedmice u oktobru. 

Ističe da posebno zabrinjava podatak da smo među prvima u svijetu po broju najtežih krivičnih djela izvršenih vatrenim oružjem. 

“Ovi podaci treba ozbiljno da zabrinu donosioce odluka kako bi preduzeli mjere u cilju razaranja ilegalnog tržišta oružja i smanjenja ukupnog broja oružja u posjedu građana”, naglašava Rakočević.

Kako pojašnjava, zakon propisuje opšte i posebne uslove za nabavku oružja. 

Dodaje da su opšti uslovi da je osoba punoljetna, da ima opravdan razlog za nabavku oružja kao npr. radi lične bezbjednosti ili u sportske svrhe, zatim da nije pravosnažno osuđeno za jedan broj krivičnih djela i pravosnažno kažnjeno za prekršaj sa elementima nasilja i da ne postoje okolnosti da bi oružje bilo zloupotrijebljeno.

Od posebnih uslova, kako ističe Rakočević, traži se da je osoba zdravstveno sposobna i da ima znanje za rukovanje vatrenim oružjem.

“Ove uslove treba dosljedno ispitati prilikom rješavanja svakog konkretnog slučaja i ukoliko bi se tome ozbiljno pristupilo znatno manji broj lica bi ispunio ovako stroge uslove za nabavku oružja”, kaže Rakočević.

Prema njegovim riječima, od vatrenog oružja u Crnoj Gori najviše se strada u obračunu kriminalnih klanova pri čemu je, podsjeća, najčešće riječ o oružju u ilegalnom posjedu sa kojeg su brisane identifikacione oznake.

“Treba istaći da se znatno manje zloupotrebljava oružje u legalnom posjedu iako postoje i takvi slučajevi koji su pretežno situacionog karaktera”, kaže Rakočević.

Kada je riječ o uništavanju oduzetog vatrenog oružja, Rakočević napominje da se ono, ukoliko je predmet krivičnog djela ili sredstvo izvršenja, uništava, najčešće, spaljivanjem u Željezari u Nikšiću. 

“Nadam se da je konačno došlo vrijeme da se značajno smanji dostupnost oružja kod nas, jer ono nikada nije dobar saveznik, odnosno zahvaljujući prisustvu vatrenog oružjau najvećem broju slučajeva konflikti su završeni tragičnim ishodom”, zaključuje Rakočević. 

Podsjetimo, Nedjelju razoružanju ustanovile su Ujedinjene nacije 1978. s ciljem da se smanji količina oružja u svijetu, a sve kako bi se spriječile krize i smanjio broj ratova i oružanih sukoba.