Napadač na ljekara osumnjičen za teško ubistvo u pokušaju

    4 sedmice pre 1067 pregleda Izvor: dan.co.me

Dežurni državni tužilac u Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju odredio je zadržavanje do 72 sata D.V. iz Pljevalja zbog sumnje da je nožem napao neuropsihijatra u pljevaljskoj bolnici Ilhana Tursumovića, a u tom roku biće donesena naredba o sprovođenju istrage, sa predlogom za određivanje pritvora zbog krivičnog djela teško ubistvo u pokušaju, u sticanju sa krivičnim djelom nasilničko ponašanje.

Nakon što su službenici Odjeljenja bezbjednosti Pljevlja uhapsili D.V., on je doveden u bjelopoljsko Više državno tužilaštvo.

– Iz krivične prijave proizlazi da je osumnjičeni D.V. iz P. pokušao da liši života oštećenog ljekara I.T., na način što je došao u prostorije Doma zdravlja u Pljevljima, gdje je burno reagovao prema medicinskoj sestri Lj.L., odgurnuvši je kako bi ušao kod ljekara, kojom prilikom je Lj.L. pala na pod, nakon čega je ušao u prostoriju gdje se nalazio oštećeni I.T. i nožem mu nanio dvije ubodne rane u predjelu grudnog koša i slabinskog dijela leđa, kao i dvije posjekotine u predjelu ruku – navodi se u saopštenju koje potpisuje tužilac i portparol u VDT-a u Bijelom Polju Ljubica Caković.

Inače, dežurni državni tužilac VDT-a u Bijelom Polju je sa ovlašćenim policijskim službenicima Odjeljenja bezbjednosti Pljevlja izvršio uviđaj u Domu zdravlja u Pljevljima.

Direktor Opšte bolnice u Pljevljima Saša Grbović kazao je da je Tursumović zadobio ubod u predjelu abdomena i posjekotine na šakama i grudima i da nije životno ugrožen.

D.V. je došao u bolnicu i napao Tursumovića jer je prethodnog dana odbio da mu potpiše ljekarsko uvjerenje za nošenje oružja. Tursumoviću je u pomoć pritekao jedan od pacijenata koji je čekao na pregled.

Video-nadzor nedovoljna zaštita

Kadić je podsjetio da su Fond za zdravstveno osiguranje i Zavod za hitnu medicinsku pomoć nedavno pokrenuli pilot-projekat obezbjeđenja svih jedinica hitne pomoći u Crnoj Gori, koji podrazumijeva instalaciju video-nadzora sa monitoringom u realnom vremenu, uz mogućnost direktnog dojavljivanja incidenta Upravi policije. To znači da će, u slučaju prijetnje ili napada na osoblje, policija odmah biti obaviještena i moći će da interveniše na licu mjesta.

– Poslednji napadi pokazali su da je ovakva mjera neophodna, ali nedovoljna i da su potrebne dodatne mjere kako bi se omogućila adekvatna zaštita svih koji rade u sektoru zdravstva. Ljekari i ostali zaposleni u zdravstvenom sistemu obavljaju izuzetno odgovoran i ozbiljan posao, i najmanje što država treba da im pruži jeste bezbjednost, zaštita i podrška na radnom mjestu. To je neophodno i zbog pacijenata koji zaslužuju najbolje medicinske usluge, ali i povjerenja koje javnost mora imati u zdravstveni sistem, kako bi se osiguralo da svi mogu primiti adekvatnu i sigurnu njegu bez straha od nasilja – poručio je Kadić.

Iz Uprave policije juče je saopšteno da su lišili slobode N.I. i R.D., protiv kojih su podnijeli prekršajnu prijavu zbog prekršaja iz Zakona o javnom redu i miru.

– Naime, 23. oktobra podgorička policija je upoznata da je došlo do narušavanja javnog reda i mira u krugu Kliničkog centra Crne Gore, kao i da je tom prilikom zaštitar napadnut od strane dva nepoznata lica, koja su se nakon događaja udaljila sa lica mjesta. Preduzimajući aktivnosti iz svoje nadležnosti, pripadnici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica došli su do sumnje da je riječ o N.I. (42) i R.D. (44). Sa događajem je upoznat tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, koji se izjasnio da se u radnjama ovih lica ne stiču elementi krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti – saopšteno je iz UP.

Direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Vuk Kadić kazao je da vandalski činovi u Pljevljima i Podgorici predstavljaju nastavak svakodnevnog nasilja u zdravstvenim ustanovama širom zemlje, koje postaju poprišta agresije umjesto mjesta gdje vladaju tolerancija, saosjećanje i solidarnost.

– Kao ljekar i direktor Fonda za zdravstveno osiguranje, podržavam inicijativu za uvođenje posebnog krivičnog djela napad na lica koja obavljaju zdravstvenu djelatnost kroz izmjene Krivičnog zakonika. Takođe, smatram da je neophodno da se u rješavanje ovih slučajeva što prije uključe pripadnici policije, koji bi svakodnevno boravili u zdravstvenim ustanovama kako bi zaštitili zaposlene – saopštio je Kadić.

Ministar zdravlja Vojislav Šimun je zbog ovog napada ponovo apelovao na Ministarstvo pravde da prihvate njihovu inicijativu da napad na ljekare bude posebno krivično djelo, a na MUP da policija bude prisutna u zdravstvenim ustanovama i štiti zaposlene.