PLJEVLJA: U ponoć koncentracije PM 10 čestica bile dva puta veće od zakonom dozvoljenih

    4 sedmice pre 411 pregleda Izvor: PV Informer

U Pljevljima se proteklih nekoliko dana tokom noći temperature spuštaju skoro do nultog podeljka, pa je primjetno da su građani počeli intezivnije da zagrijavaju svoje stanove. Iz tog razloga sa mjerne stanice Agencije za zaštitu prirode i životne sredine koja se nalazi u Gagovića imanju, već se očitavaju povremena satna prekoračenja štetnih materija u gradu,koja su veća u odnosu na zakonom propisane vrijednosti.

Prekoračenja za praškaste PM čestice su u jutarnjim i posebno večernjim časovima, dok su za sumpor dioksid evidentinara u poslepodnevnim časovima. Prema zakonskim odredbama koncentracije PM praškastih čestica u vazduhu ne smiju prelaziti 50 mikrograma po metru kubnom.

23 oktobra u gradu su u razdoblju od 13-15 časova zabilježene izuzetno visoke koncentracije sumpor dioksida, koje su u navedenim koncentracijama opasne za zdravlje ljudi. Posebno je u 13 časova bila visoka koncentracija sumpor dioksida,iznosila je 363.5 ug/m3 pa je prekoračila crvenu liniju upozorenja, koja je propisana na 350 ug/m3. O kakvim se visokim opasnim koncentracijama radi, dovoljna je informacija da u drugim crnogorskim gradovima koncentracije SO2 ne dostižu ni dvocifren broj.

Sumpor dioksid nastaje sagorijevanjem goriva koja sadrže sumpor, na prvom mjestu uglja i nafte. Sadržaj sumpora je najveći u fosilnim gorivima,a u velikoj mjeri i u izduvnim gasovima motornih vozila kojih je u Pljevljima sve više, naročito se sumpor oslobadja iz izduvnih gasova kod vozila sa dizel motorima. Najveća koncentracija SO2 javlja se u gradskim sredinama i velikim industrijskim centrima.

Sumpor dioksid se u ljudski organizam unosi disanjem. Udisanjem malih koncentracija SO2 (0,02 mg/l) nadražuju se respiratorni putevi, najčešće gornji, dok kod asmatičara može da se smanji funkcija pluća. Udisanjem većih koncentracija (od 0,1 mg/l)  javljaju se ozbiljnija zapaljenja sluzokože disajnih organa i odvajanje površinskog sloja epitela. U reakciji sa drugim jedinjenjima  u vazduhu stvaraju se sitne sulfatne čestice koje dospijevaju u pluća i tamo se nagomilavaju oštećujući membrane alveola, čime se smanjuje kapacitet pluća, prodiru u krvotok i u limfni sistem, a u nekim slučajevima mogu dovesti i do smrti. Naučno je dokazano da se organizam nakon dužeg vremena izlaganja povišenim koncentracijama SO2 navikne na njega, pa čovek ne oseća nikakve smetnje, ali trajne posledice ostaju.

Prema smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije za kvalitet zraka u zatvorenim prostorijama, ugalj se zbog visoke toksičnosti ne bi ni smio koristiti za zagrijavanje domaćinstava. Očito je od vitalnog značaja iskoristiti sve raspoložive opcije za prestanak korištenja uglja za zagrijavanje stambenih jedinica građana i industrijskih postrojenja.