Crna Gora je ozbiljno demografski ugrožena. Podaci sa posljednjeg popisa ukazuju na trend ubrzanog starenja stanovništva, kao i neravnomjernu raspoređenost po regionima, što se dugoročno može odraziti na sve segmente društva.
Demograf Miroslav Doderović ocjenjue da je ugrožena biološka supstanca Crne Gore te da će se, ukoliko se ne preduzmu odgovarajuće mjere demografskog oporavka, proces depopulacije nezaustavljivo širiti.
“Niski fertilitet, duži životni vijek i migracija promijenili su demografsku sliku mnogih područja u Crnoj Gori. U odnosu na 2011, devet opština ima rast broja stanovnika, a najveći je u Budvi. Neravnomjerna prostorna distribucija stanovništva izazvana je neravnomjernim regionalnim razvojem, koji sa sobom povlači migracije stanovništva prema dominantno Glavnom gradu i opštinama primorskog regiona (Budva,Tivat i Bar), a što se odrazilo na ukupno kretanje broja stanovnika po regijama. Bitna informacija je duboko zabrinjavajući nedostatak mlade populacije”, ukazuje on.
Podsjeća da je populacija do 30 godina činila 40 odsto crnogorskog stanovništva (2011), a sada je to 35 odsto.
“Kada uporedimo, vidimo da nam nedostaje više od 30.000 ljudi starosti do 30 godina. U ukupnom broju stanovnika povećano je učešće starijih od 65 godina, a smanjeno učešće osoba od 0 do 14 godina. Broj rađanja je u kontinuiranom padu”, ističe Doderović.
Podaci pokazuju, kaže Doderović, da su se socioekonomska dešavanja prethodne tri decenije negativno odrazila na demografski potencijal sjevernog regiona, koji je godinama, pojašnjava, izložen depopulaciji po dva osnova – i prirodnim i mehaničkim putem.
“Najviša vrijednost stope ukupnog fertiliteta je zabilježana 1951. i to4,6 djeteta po ženi, dok stopa ukupnog fertiliteta danas iznosi 1,8, što znači da nije obezbijeđena ni jednostavna reprodukcija stanovništva. Smanjeno rađenje je dovelo do smanjenja broja djece predškolskog, osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta. Škole su postale poluprazne u najvećem dijelu države”, ističe sagovornik.
Kako dodaje, uz te komponente prirodnog kretanja stanovništva, ne smije se zaboraviti ni važan aspekat – emigracija van države, jer se na taj način direktno ostaje bez najvrednijeg resursa svake države – mladih ljudi.
“Sada na teritoriji sjevernog regiona, koji obuhvata oko 52 odsto površine Crne Gore, živi 24,5 odsto stanovništva, dok je prema podacima popisa 1961. u istoj regiji živjelo 46,2 odsto stanovništva Crne Gore, a 1971. ovdje je živjelo 43,4 odsto od ukupnog broja stanovnika Crne Gore. U odnosu na podatke popisa iz 2011, broj stanovnika sjevernog regiona manji je za 25.258, dok je, u odnosu na podatke popisa iz 1991, manji za 65.940”, naglašava Doderović.
Pročitajte još