Kese u buticima koje su bile besplatne, sada se naplaćuju 15 centi, u marketima skuplje do 12 centi

    1 mesec pre 687 pregleda Izvor: pobjeda.me

Nakon što su plastične kese i jednokratni proizvodi od 20. oktobra zabranjeni u Crnoj Gori, u pojedinim marketima i buticima, cijene su već poskupjele.

Plastične kese koje su bile besplatne, u pojedinim buticima i radnjama mješovite robe se sada naplaćuju 15 centi. Takođe, počele su da se naplaćuju i kese u koje se pakuje voće i povrće, pa će sada kupac za njih izdvajati dva centa, a za deblje kese koje prodavci koriste na kasama, a koje su do sada koštale tri centa, izdvojiće sedam ili 15 centi, u zavisnosti od marketa do marketa. 

Podsjetimo, prije deset dana, Vlada je donijela uredbu o naknadi koju plaća prodavac lagane plastične kese za nošenje, debljine zida više od 50 mikrona. Propisano je da visina navedene naknade iznosi 0,03 eura po komadu, a obračunava se na osnovu mjesečnog izvještaja o količini kesa koju je prodavac stavio u promet. 

Vlada je uredbom ostavila mogućnost trgovcima da koriste papirne kese, za koje ne moraju izdvajati naknadu, i samim tim ne opterećivati budžet kupaca. Neki butici su iskoristili tu mogućnost, pa se u prodavnicama obuće mogu uzeti papirne kese koje su besplatne.

Sredstva od ove naknade uplaćivaće se na račun Fonda za zaštitu životne sredine i moći će se koristiti samo za finansiranje i kofinansiranje aktivnosti podizanja svijesti i pružanja informacija javnosti i kampanja o štetnosti upotrebe plastičnih kesa za životnu sredinu.

Uredba, kako su naveli tada iz Vlade, treba da doprinese smanjenju upotrebe plastičnih kesa i unaprijedi postojeće stanje upravljanja otpadom, čime se smanjuje negativan uticaj na životnu sredinu i zdravlje ljudi.

Ovo poskupljenje potvrdilo je predviđanja Privredne komore, koji su ranije za Pobjedu kazali da će jedan od izazova usvajanja Zakona o upravljanju otpadom, kojim se zabranjuju plastične kese debljine od 15 do 50 mikrona i plastičnih proizvoda za jednokratku upotrebu, biti povećanje troškova za preduzeća i građane.

– Prelazak sa upotrebe jeftine i lako dostupne plastike na ekološki prihvatljive alternative, poput papira, stakla, biorazgradive plastike ili proizvoda za višekratnu upotrebu, može se odraziti na povećanje cijena proizvoda – najavili su ranije iz Privredne komore. 

Takođe, Iz Centra za zaštitu potrošača ranije su kazali da će zakon uticati na budžet građana.

– S obzirom na to da je odluka donijeta brzo i potrošačima nije ostavljeno mnogo vremena da se prilagode, to će u samom početku uticati na budžet građana. Veće cijene ekološki prihvatljivih kesa mogle bi izazvati osjećaj finansijskog opterećenja, posebno za one koji često obavljaju kupovinu – navode oni.