Novim članovima Tužilačkog savjeta mandat neće trajati ni godinu

    3 meseca pre 466 pregleda Izvor: dan.co.me

Tužilački savjet već dva mjeseca nije u punom sastavu, nakon što su advokati Siniša Gazivoda i Miloš Vuksanović, podnijeli ostavke. Kako bi funkcionisali nesmetano, iz Tužilačkog savjeta su Skupštini uputili apel za pokretanje procedure za izbor dva nova člana.

Međutim, iz Skupštine nijesu odgovorili na pitanja redakcije „Dana“ jesu li postupili po zahtjevu Savjeta. Iz TS su nam potvrdili da su apel uputili prije skoro mjesec dana.

– Članom 19 Zakona o Državnom tužilaštvu propisano je da je mandat Tužilačkog savjeta pet godina, a da po prestanku mandata člana Tužilačkog savjeta organ koji ga je izabrao bira odmah novog člana. Članom 29 istog zakona, između ostalog, propisano je da članu Tužilačkog savjeta prestaje mandat prije isteka vremena na koje je izabran ako podnese ostavku. Uzimajući u obzir navedene odredbe Zakona o Državnom tužilaštvu, po kojim organ koji je vršio izbor člana Tužilačkog savjeta bira novog člana u slučaju prestanka mandata, Tužilački savjet je na 18. sjednici, održanoj 19. septembra 2024. godine, donio zaključak da se Skupštini Crne Gore uputi apel da u što kraćem roku pokrene postupak za izbor dva nedostajuća člana Tužilačkog savjeta, u cilju rada Savjeta u punom kapacitetu – navela je u odgovorima na pitanja „Dana“ Marijana Nikolić, samostalna savjetnica Sekretarijata Tužilačkog savjeta.

Postupila Skupština po apelu Savjeta ili ne, jasno je da novi članovi tu funkciju neće obavljati ni godinu dana. Naime, trenutna postava TS izabrana je po starim zakonskim propisima, po kojima im mandat traje četiri godine. Novim odredbama Zakona o Državnom tužilaštvu propisano je da mandat Savjeta traje pet godina. Budući da je Savjet izabran 2021. godine, to znači da svim članovima mandat ističe 2025. godine, jer su izabrani po prethodno važećim propisima.

Mandat Tužilačkog savjeta je pet godina. Mandat članu Tužilačkog savjeta koji je naknadno izabran na upražnjeno mjesto u Tužilačkom savjetu ističe istekom mandata Tužilačkog savjeta – propisuje član 19 Zakona o Državnom tužilaštvu.

Prije usvajanja novog zakona, u Savjet su birana četiri člana iz reda uglednih pravnika, bez ograničenja u pogledu posla kojim se bave. Sada je stanje znatno drugačije. Naime, sada se biraju dva ugledna pravnika koji nijesu advokati, a koje bira i razrješava Skupština Crne Gore na predlog nadležnog radnog tijela. Takođe, član TS će biti i jedan ugledni pravnik kao predstavnik nevladinih organizacija iz oblasti vladavine prava, rada Državnog tužilaštva ili borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, koji nije advokat, kojeg predlažu nevladine organizacije koje ispunjavaju uslove propisane ovim zakonom, a kojeg bira i razrješava Skupština, kao i jedan ugledni pravnik iz reda advokata koji ima najmanje pet godina radnog iskustva kao advokat. Kao što je bilo predviđeno i propisima koji su ranije bili na snazi, ovog člana bira i razrješava Skupština, ali je uvedena obaveza da će to učiniti na predlog Advokatske komore Crne Gore. Nadležni se do sada nijesu oglašavali po tom pitanju, pa nije jasno da li će naslednika Gazivode i Vuksanovića u Savjetu birati na predlog Komore.

Ostavke zbog izmjene zakona i prijave protiv ministra

Gazivoda je ostavku podnio sredinom avgusta, kako je kazao, iz ličnih razloga.

– Zakonom o sprečavanju korupcije koji je Skupština Crne Gore usvojila u junu 2024. uvedena su dodatna ograničenja u obavljanju javne funkcije u pogledu pružanja usluga. Tako, shodno odredbama Zakona o advokaturi, advokati pružaju pravnu pomoć, a ne usluge, a kako bih otklonio svaku dilemu, zatražio sam mišljenje Agencije za sprečavanje korupcije, od koje sam dobio negativno mišljenje u ovom pogledu – obrazložio je Gazivoda.

Kako je saopštio, navedena ograničenja, zajedno sa ograničenjima koja je sam sebi uveo kako bi kao član Tužilačkog savjeta izbjegao bilo kakvu sumnju u pogledu sukoba interesa, onemogućavala bi ga da se bavi advokaturom, koja je njegov primarni poziv i izbor.

Vuksanović je ostavku podnio početkom septembra, nakon što je podnio krivičnu prijavu protiv ministra pravde Bojana Božovića zbog izmjene odluke o izručenju Binalija Čamgoza Turskoj. Rekao je da ostavku podnosi kako bi se ogradili od bilo kakvih spekulacija.