Podgorica da se fokusira na zelenu agendu

    2 meseca pre 226 pregleda Izvor: CDT Portal
Foto: CDT Portal

Arhitektica, članica Strukovne komore arhitekata, Tamara Marković, odgovarajući na pitanje da li je Podgorica urbanistički uređen grad, naglasila je da je to jako važna tema o kojoj bi trebalo svakodnevno razgovarati.  

Ona je za CDT-ov izborni podkast kazala da, ako bi stavili na papir sve sadržaje u gradu, mogli bi reći da imamo sve, ali ono što je važno je dostupnost tih sadržaja.  

Marković je dodala i da je suština urbanistička postavka, i da je najvažnije da u svim djelovima grada postoje sadržaje za građane koji su neophodni. 

Komentarušući koncept petnaestominutnog grada, Marković je kazala da je taj koncept, prepoznatljiv  u npr. Bloku 5, iako je izrađen 70ih godina, ali da se tada mnogo više vodilo računa o sociološkom aspektu planiranja prostora.  

“U urbanističkim planovima poslednjih decenija nam nedostaje taj urbani aspekt. Koncept ‘15 minuta’ podrazumijeva da su svi sadržaji dostupni korisinicima za 15 minuta šetnje ili vožnje bicikla. U Podgorici centar grada više nije u centru dešavanja. Mi sada imamo zone gdje nam nedostaju sadržaji koji bi inkluzivno djelovali na gradjane. Tek sad imamo najave o izgradnji prosvjetnih i drugih sadržaja. Nedostaje planiranje grada za gradjane. Treba da imamo pivezane zelene koridore kojima se građani kreću”, rekla je Marković. 

Suštinski nam, zaključuje Marković, nedostaje kontrola kvaliteta projekata, i nadzora nad izvodjenjem projekata. ,, Nedostaje nam kontrola nad sprovodjenjem zelene agende, koja nam nije ni u fokusu, a trebala bi da bude standard, a ne nešto čime se hvalimo.’’ 

Direktorica Centra za klimatske promjene, Ivana Vojinović, kazala je da je neprijatno iznenađena da se koncept održivosti sveo na to da odlažemo nepropisno otpad.  

“To je jedan sužen koncept održivosti, koji nije adekvatan onome što treba da predstavlja temelje grada. To su i energetska efikasnost, racionalna upotreba vode, zeleni prostorni planovi.. Ako mi samo svodimo priču na smeće ili na otpad, imamo potpuno jedan suženi pristup, ne sagledavamo širu sliku i gubimo iskorak sa onime što se dešava u gradovima razvijene Evrope kojoj mi težimo”, rekla je Voinović.  

Ona je naglasila da se klimatske promjene nijednom nisu pomenule tokom ove predizborne kampanje, kao ni u godinama ranije, iako su klimatske promjene goruća tema u svijetu.  

“Ili naši političari ne razumiju ovu temu ili je ignorišu ili je ne smatraju relevantnom jer prelazi taj mandat od četiri godine.. To nije prijemčivo za jednog prosječnog političara. To nerazumijevanje govori da naši političari nemaju viziju održivih gradova, a klimatske promjene se dešavaju na lokalnom nivou i zahtijevaju lokalni odgovor. Problem se ne rješava, nego problem prolazi. Požar se desi, ugasi i ništa se ne radi da se ne ponovi“, zaključila je Vojinović.