Nazire se kraj radovima na dionici saobraćajnice Vrulja – Mijakovići

    3 meseca pre 1331 pregleda Izvor: dan.co.me

Foto: Ilustracija –

Konačno se i to čudo dogodilo, nakon skoro pet godina počeće radovi na dionici regionalnog puta Slijepač Most-Pljevlja, kažu mještani sela Mijakovići, Lijeska, Potkrajci i Vrulja. Preduzeće Bemaks radiće nastavak rekonstrukcije puta Bijelo Polje – Pljevlja, dionicu od Vrulje do Mijakovića, nakon što je ponuda podgoričke kompanije ocijenjena kao najpovoljnija na tenderu koji je Uprava za saobraćaj raspisala 13. juna.

Radovi na izgradnji 7,5 kilometara duge dionice puta Pljevlja – Bijelo Polje od sela Vrulja do uključenja na regionalni put Pljevlja – Đurđevića Tara u selu Mijakovići traju skoro pet godina. Trebalo je da budu završeni do početka juna 2020. godinu nakon što su počeli radovi.

Mještanin Milko Živković kaže da su radovi počeli u junu 2019. godine, i epidemija virusa korona je donekle opravdanje za kašnjenje, ali nije bilo realno odlaganje izgradnje za više od jedne godine.

– Put nije završen, a znamo da je prethodni izvođač ponudio dva miliona eura manju cijenu od one koju je investitor dao, što je u startu bio znak pitanja. I za jednu odgovornu komisiju ta ponuda nije smjela biti validna. Efekti svega toga je da danas nakon pet godina put nije završen i da će građane Crne Gore neuporedivo više koštati u odnosu na početnu cijenu, koja je bila realna – kaže Živković podsjećajući da je aktuelna vlada raskinula ugovor sa prethodnim izvođačem i radove dodijelila Bemaksu.

– Računamo da je ta firma ozbiljna i već su počeli da dovoze mehanizaciju pa se nadamo da će radove okončati u dogovorenom roku od deset mjeseci – rekao je Živković.

Navodi da je dosad odrađen značajan dio puta, gdje je postavljen noseći dio asfalta iz pravca Mijakovića, a dio bio pripremljen tamponskim slojem.

Kada je ovaj put u pitanju problem su nam i neplanski napravljene deponije, koje je prethodni izvođač ostavio uz sami put, velike količine šuta, uglavnom kamen čime je narušen kompletan prirodni pejzaž. U pitanju je ogromna kubikaža materijala, na nekih pet mjesta. Takođe, problem je i što prilikom projektovanja ovog puta niko nije vodio računa o potrebama lokalnog stanovništva – prolazima prema pašnjacima, kao i mjestima odakle smo se sa šumskog prostora snabdijevali ogrevnim drvetom – pojašnjava Živković.

Ističe da u selu Mijakovići onog momenta kada put bude u funkciji, a projektovana brzina kretanja auta je 80 kilometara na sat, jedno od rijetkih brojnih domaćinstava, koje se bavi stočarstvom, porodica Bujišić moraće sve da rasprodaju.

– Nemaju oni, ali ni ostali valjan bezbjedan prelazak preko puta sa imanja na svoje pašnjake. A sve je moglo da se riješi, jer je postojao adekvatan usjek, gdje se mogao napraviti prelaz u vidu pasarele. Da prolazi stoka, ljudi, divljač…Imamo gradilište koje je otvoreno pet godina, i mi mještani smo od svega ovoga umorni, jer su se svi neodgovorno odnosili prema ovom putnom pravcu – kaže on dodajući da je na ovoj dionici prije nekoliko decenija bilo par stotina domaćinstava, a danas ih nema više od stotinu.

Vrijednost radova 6, 4 miliona

Uprava za saobraćaj početkom godine raskinula je ugovor sa prethodnim izvođačem radova koji je kasnio sa završetkom projekta. Ostalo je da se izgrade dva mosta dužine 128 i 160 metara, asfaltiraju pojedine dionice i završe sitniji radovi.

– Za nastavak radova na putu Veulja – Mijakovići potpisan je ugovor sa kompanijom Bemaks DOO iz Podgorice. Vrijednost ugovora je 6,4 miliona eura, a rok za završetak je deset kalendarskih mjeseci od dana uvođenja u posao– saopštio je za „Dan“ Radomir Vuksanović, direktor Uprave za saobraćaj.

Ističe i da je paralelno sa raspisivanjem tendera za izvođenje raspisan i tender za pružanje usluga stručnog nadzora.

– Na navedeni tender je podnesena žalba na odluku o izboru najpovoljinije ponude. Nakon što Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki donese rješenje, sprovešće se dalja procedura za realizaciju ovog projekta. Odluku očekujemo svakog dana, a do tada izvođač će formirati gradilište i izvoditi pripremne radove –naglasio je Vukasanović.

– Dug rad na ovom putu je nas mještane onemogućio da se na pravi način bavimo poljoprivredom, da međusobno komuniciramo, da imamo komunikaciju sa Bijelom Poljem i Pljevljima. A saobraćajna komunikacija se nije odvijala iako sam i sam bio u prilici da nekoliko puta traktorom intervenišem i izvlačim auta koja nijesu mogla proći. U pitanju su uglavnom strani turisti koje je navigacija dovela na ovaj put kojim se nije moglo proći – priča Živković koji u ime mještana poručuje da nada umire poslednja i da mještani očekuju da put konačno bude izgrađen u planiranom roku.

Rok za završetak saobraćajnice istekao u junu 2020. godine

Uprava za saobraćaj potpisala je 2019. ugovor sa firmom Tehnoput-MNE o izgradnji dionice puta Pljevlja – Bijelo Polje. Tehnoput je ponudio 8,69 miliona eura, što je bilo za oko dva i po miliona manje od procijenjene vrijednosti radova. Prema ugovoru, izvođač je radove trebalo da završi za 365 dana, odnosno do 8. juna 2020.

– Prema Dinamičkom planu, koji je u međuvremenu usvojen, radovi na ovoj dionici trebalo je da budu završeni do kraja prošle godine, ali ni taj rok nije ispoštovan. Zbog povećanja cijena građevinskog materijala i energenata, kompanija Tehnoput MNE ranije je obavijestila Upravu za saobraćaj da ne može da izvodi radove na putu prema ugovorenim cijenama, ali je taj problem u međuvremenu riješen. Projektom je predviđena izgradnja raskrsnice sa putevima za Slijepač most i Trlicu, kao i raskrsnice sa putevima za Đurđevića Taru i Pljevlja – kazali su iz Uprave za saobraćaj.

– Sadašnja Vlada je postupila odgovornije i ozbiljnije u odnosu na onu koja je prethodnog izvođača radova uvela u posao. Stavke ugovora su obavezujuće za izvođača i nadamo se da će taj posao završiti blagovremeno, kako bi se napokon jednom oslobodili ovog gradilišta – poručio je Živković.