Jakšić Stojanović: Počeli smo izradu desetogodišnje strategije reforme obrazovnog sistema

    3 meseca pre 298 pregleda Izvor: Borba.me

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđelom Jakšić Stojanović u inertvjuu za portal Borba govorila je o planiranim reformama crnogorskog obrazovnog sistema, problemima vršnjačkog nasilja, regulisanju prevoza učenika i drugim izazovima sa kojima se susreće ovaj resor.

Foto: MPNI

Borba: Da li je vaspitno-obrazovni kadar bolje pripremljen ove godine za obavljanje nastave kojoj prisustvuju i strani državljani? Tačnije, da li je Ministarstvo prosvjete preduzelo neke korake da bi crnogorske obrazovne ustanove spremnije dočekale početak ove školske godine po tom pitanju?

„Sve probleme sa kojima se „djeca-stranci“ susreću, zaposleni u školama i Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija nastoje da riješe, kako bismo im obezbijedili što kvalitetnije i uspješnije obrazovanje. Ministarstvo nastoji, da preko nastavnika i njihovog dodatnog rada sa djecom nakon redovne nastave, obezbijedi što bolje uslove i atmosferu.

U prethodnom periodu je bila planirana podrška učenja našeg jezika kao nematernjeg prema javno važećem predmetnom programu sa dva dodatna časa sedmično tokom nastavne godine. Međutim, taj vid podrške nije dao rezultate zbog određenih nedostataka koje smo uočili, tako da će Ministarstvo obezbijediti dodatnu podršku u saradnji sa ambasadama i relevantnim obrazovnim institucijama, kako bismo taj segment unaprijedili.“

Borba: Najavljena reforma crnogorskog sistema obrazovanja – koliko vremena/godina smatrate će biti potrebno da se crnogorski obrazovni sistem reformiše u jedan ozbiljan i međunarodno cijenjen obrazovni sistem? Da li možete da nam kažete koji će biti prvi korak u sprovođenju reformi, tj. koji dio crnogorskog obrazovnog sistema mora prvi da se reformiše?

„Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija počelo je realizaciju projekta reforme obrazovnog sistema, a prvi korak odnosi se na izradu sveobuhvatne strategije za period od 2025. do 2035. godine. Prvi put u Crnoj Gori imamo strategiju koja se odnose na desetogodišnji period i kao takva ona je od velikog značaja za naš obrazovni sistem.

U saradnji sa UNICEF-om i Delegacijom Evropske unije u Crnoj Gori, Ministarstvo je krenulo s projektom ,,Kvalitetno obrazovanje za svako dijete u Crnoj Gori”.

Cilj ove reformske inicijative je razvoj sveobuhvatne Strategije za reformu obrazovanja (2025-2035), kojom će biti definisana vizija obrazovanja, glavni ciljevi i aktivnosti koje je potrebno sprovesti da bi oni bili postignuti. Strategija će obuhvatiti sve nivoe obrazovanja i definisati finansijski okvir za njenu održivu i dugoročnu realizaciju. Projektom je, takođe, obuhvaćen niz intervencija usmjerenih na unapređenje kvaliteta i pravičnosti obrazovanja, kao i osiguravanje širokog konsultativnog procesa i mobilizacije svih aktera u pripremi nove Strategije. Takođe, kroz konkretne intervencije na nivou škola, kroz ovaj projekat unaprijedićemo kvalitet i inkluzivnost obrazovanja, sa fokusom na najranjivije grupe djece i mladih.

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija kreiraće adekvatan strateški i zakonodavni okvir i sprovesti reforme, uvažavajući aktuelne trendove i kretanja na globalnom nivou i ugledajući se na najbolje obrazovne modele, a uzimajući u obzir sve specifičnosti crnogorskog obrazovnog sistema i resurse kojima raspolažemo.

Na osnovu temeljne analize stanja obrazovnog sistema u Crnoj Gori, a imajući u vidu iskazane stavove prosvjetne javnosti o nedovoljnoj zastupljenosti pojedinih grupa predmeta u osnovnoj školi, dosadašnje rezultate Crne Gore u međunarodnom testiranju PISA, izazove u sprovođenju nacionalnog testiranja, eksternih provjera znanja i eksternih ispita učenika, nedovoljno korišćenje rezultata tih provjera kao i stanje u srednjem obrazovanju, kreiraćemo adekvatan strateški i zakonodavni okvir i sprovesti reforme u ovim oblastima, uvažavajući aktuelne trendove i kretanja na globalnom nivou i ugledajući se na najbolje obrazovne modele.

Obrazovanje predstavlja temelj svakog društva, a cilj je da se u narednom periodu izgradi moderan, efikasan i inkluzivan obrazovni sistem. Vjerujući da je obrazovan pojedinac građanin svijeta i zalog trajnog prosperiteta cjelokupnog društva, a znanje fundamentalna komponenta prevazilaženja socioekonomskih nejednakosti, afirmisaćemo napredovanje i usavršavanje nastavnog kadra, uz konstantnu brigu o ekonomskom i socijalnom položaju prosvjetnih radnika, čime ćemo vratiti dostojanstvo ovom pozivu i motivisati najkvalitetnije mlade ljude da se za njega opredijele.

Radiće se i na poboljšanju kvaliteta i povećanju dostupnosti predškolskog vaspitanja i obrazovanja, kako u domenu infrastrukture tako i u domenu vaspitno-obrazovnog kadra, kako bi se roditeljima omogućili nesmetani uslove za rad. Cilj je  da nastavni proces sa učenikom u centru, uz korišćenje digitalnih tehnologija u procesu nastave i učenja, treba da bude preovlađujući način rada u obrazovno-vaspitnim ustanovama.

Afirmisaćemo učenje stranih jezika, sticanje digitalnih vještina i kompetencija, unaprjeđenje tzv. „mekih vještina“, učenje kroz rješavanje problema, cjeloživotno učenje, ali i razvijanje kritičkog mišljenja i empatije. Zalagaćemo se da kvalitetno obrazovanje bude dostupno svima, a posebnu pažnju ćemo posvetiti stvaranju mehanizama za intenzivnije uključivanje djece iz ranjivih grupa, kao i djece sa posebnim obrazovnim potrebama u obrazovni proces. Obezbijedićemo kvalitetniji pristup vannastavnim aktivnostima u okviru školskog kurikuluma sa posebnim akcentom na sport, umjetnost itd. Prepoznajući temeljnu društvenu ulogu visokog obrazovanja u formiranju budućih generacija na kojima će počivati najveća odgovornost za dalji razvoj Crne Gore.

Radiće se na daljoj integraciji visokoobrazovnih institucija u evropski prostor visokog obrazovanja kako bi kvalifikacije koje se stiču bile uporedive sa kvalifikacijama drugih zemalja i tako podstakla mobilnost nastavnog osoblja i studenata, najavljuju iz tog resora. Uvešće se novi mehanizmi za uređenje sistema priznavanja inostranih obrazovnih isprava kako bi ovaj proces bio mnogo brži i efikasniji, posebno imajući na umu sve izraženiju mobilnost zapošljavanja. Među prioritetima prilikom izrade novih nastavnih planova i programa u narednom periodu biće uvođenje građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta.“

Borba: Koje su to još novine koje MPNI uvodi od ove školske godine?

„Od školske 2024/2025. godine nastava po CLIL pristupu (dvojezična nastava) biće zastupljena u 12 odjeljenja prvog razreda u osnovnim školama u Crnoj Gori. CLIL pristupom (Content and Language Integrated Learning) učenici dio redovne nastave prate na engleskom jeziku na časovima tzv. nejezičkih nastavnih predmeta (Matematika, Priroda i društvo, Muzička kultura, Likovna kultura i Fizičko vaspitanje). Glavni ciljevi ovog pristupa su razvijanje motivacije i pozitivnog stava prema učenju engleskog kao stranog jezika, jačanje samopouzdanja pri izražavanju na stranom jeziku i veća izloženost engleskom jeziku u toku nastave. Korišćenje engleskog jezika u nastavi nejezičkih nastavnih predmeta može da utiče na promjenu percepcije učenika u smislu da engleski jezik nije samo sredstvo za komunikaciju, već se koristi i u procesu sticanja novih znanja i vještina.

Takođe, u naš obrazovni sistem se uključuje NTC sistem učenja. Podsjetićemo da je Tivat prva crnogorska opština u kojoj su vaspitači, učitelji i nastavnici u vrtićima i školama počeli da sprovode NTC sistem učenja u okviru redovnog obrazovnog procesa. NTC sistem predstavlja inovativni pristup rada sa djecom starosti do 14 godina i praktičnu primjenu neuronauka u vaspitanju i obrazovanju. NTC projektom u Tivtu su obuhvaćene Osnovna škola ,,Drago Milović“ u Tivtu, područne jedinice ove škole u Donjoj Lastvi i Gradiošnici, OŠ ,,Branko Brinić“ u Radovićima, kao i JPU ,,Bambi“-Tivat. Finansiranje projekta je u potpunosti podržano od strane Opštine Tivat.

Nedavno je održan pripremni sastanak sa predstavnicima uprava škola i kolegama koji će od oktobra 2024. godine realizovati školski preventivni pilot program „Vještine za odrastanje“ za razvoj socio-emocionalnih vještina učenika/ca.

Crna Gora je prva zemlja u regionu i šire koja će u organizaciji Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija i Kancelarije Ujedinjenih nacija za borbu protiv droge i kriminala (UNODC) na ovaj način, sistemski, evaluirati Liones Quest dvogodišnji školski preventivni pilot program „Vještine za odrastanje“.

Pet osnovnih škola iz Podgorice će od ove školske godine krenuti sa primjenom ovog programa sa učenicima III razreda, obuhvatajući deset eksperimentalnih  odjeljenja i pet kontrolnih, u svrhu provjere učinkovitosti.

Tokom juna mjeseca, učiteljice i predstavnici pedagoško-psiholoških službi JU OŠ „Savo Pejanović“, JU OŠ „Sutjeska“, JU OŠ „Božidar Vuković Podgoričanin“, JU OŠ „Radojica Perović“ i JU OŠ „Novka Ubović“ su pohađali dvodnevnu obuku, upoznale se sa programom i njegovim značajem za primjenu na ovom uzrasnom nivou.

Takođe, od oktobra 2024. godine nastavnici i stručni saradnici 32 osnovne škole širom Crne Gore, će proći obuku kako bi sa učenicima VII razreda primjenjivali dvogodišnji preventivni program „Vještine za adolescenciju“.

Ministarstvo u saradnji sa međunarodnim partnerima ulaže sve napore da u crnogorski obrazovni sistem uvede nove, naučno zasnovane preventivne programe socio-emocionlanog učenja i razvoja ličnih vještina kod djece za zdrav život.“

Borba: Šta možete reći o opremanju škola računarima?

„U cilju stvaranja što boljih uslova za obrazovanje učenika, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija obezbijedilo je računarsku opremu u vrijednosti od preko šest miliona eura, kojom je opremljeno 210 učionica i 2.020 kabineta u svim obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori.

Strategijom za digitalizaciju obrazovnog sistema 2022-2027. godine, računarska oprema će biti instalirana i u 580 kancelarija kako bi naši nastavnici i adminisrativni radnici imali mnogo kvalitetnije uslove za rad. Instalacija je već počela i biće intenzivirana u narednom periodu. Vrijednost računarske opreme je 500 hiljada eura.“

Borba: Veliki problem je predstavljao i prevoz učenika. Da li je Ministarstvo učinilo nešto i tim povodom?

„U prvoj polovini godine za potrebe prevoza učenika u obrazovno-vaspitnim ustanovama širom Crne Gore obezbijeđeno je 31 novo školsko vozilo, ukupne vrijednosti preko 1.3 miliona eura. U međuvremenu su Uprava za imovinu i Ministarstvo potpisali dva ugovora za nabavku novih vozila – 21 minibusa i 2 autobusa u vrijednosti oko 1,3 miliona eura.

Ministarstvo je obezbijedilo sredstva u iznosu od 50.500 eura za nabavku vozila za OŠ „Marko Miljanov“ Podgorica, namijenjeno za prevoz učenika RE populacije.

Obezbjeđivanjem ovih sredstava Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija učinilo je još jedan korak ka unapređenju uslova školovanja i motivisanju djece romske populacije za redovno pohađanje nastave.

Ovim nabavkama biće riješeno preko 90 posto potreba za obezbjeđivanjem sigurnog i bezbjednog prevoza učenika.“

Borba: Dokle se stiglo za uvođenjem video nadzora u školama? Bilo je riječi o tome krajem prošle školske godine zbog povećanog broja slučajeva vršnjačkog nasilja?

„Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija pokrenulo je proceduru za stvaranje uslova za ugradnju video nadzora u svim osnovnim i srednjim školama u Crnoj Gori. U saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova i Agencijom za zaštitu ličnih podataka, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija preduzelo je potrebne korake za ispunjavanje svih zakonskih pretpostavki neophodnih za postavljanje video nadzora u osnovnim i srednjim školama u Crnoj Gori. Izrađeni su nacti pravilnika i ostale potrebne dokumentacije,  a sve u cilju obezbjeđivanja odgovarajućeg nivoa sigurnosti učenika i zaposlenih i čuvanja državne imovine i omogućilo da se podaci koriste u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, koji između ostalog štiti i pravo na privatnost.“