Zbog neodgovornog ponašanja državnih organa, milioni se odlivaju iz budžeta

    4 meseca pre 285 pregleda Izvor: pobjeda.me

Ni pored višegodišnjih apela, praksa državnih organa da ne postupaju po pravosnažnim presudama se ne mijenja, zbog čega je za pola godine prinudno iz državnog budžeta naplaćeno ukupno 11,5 miliona eura – ukazala je zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Crne Gore Bojana Ćirović u izvještaju za drugi kvartal ove godine koji je Vlada nedavno usvojila.

Samo tokom drugog kvartala, na ovaj način je potrošeno 5,5 miliona eura, dok je u prvom kvartalu iz budžeta otišlo nešto preko šest miliona eura. U istom periodu država za dobijene sporove naplatila 2,3 miliona eura, dok je taj iznos u prvom kvartalu premašivao 12 miliona.

Tako institucije i dalje dobrovoljno ne isplaćuju nagrade advokatima, vještacima, tumačima i ostalim stručnim licima u postupcima, zbog čega se ti troškovi uvećavaju zbog prinudne naplate, čime se nanosi direktna šteta budžetu. Radni sporovi, koji godinama bude pažnju javnosti zbog višemilionskih iznosa, ne jenjavaju, pa je i u drugom kvartalu pristigao veliki broj tužbi, najviše protiv ministarstava unutrašnjih poslova i odbrane. Najveći broj tužbi odnosi se na prava po osnovu rada i iz radnog odnosa radi naknade na ime faktičkog, prekovremenog, noćnog i rada u vrijeme vjerskih i državnih praznika, neiskorišćenih godišnjih odmora, neisplaćenih toplih obroka i dnevnica.

– Ti sporovi i dalje dobijaju epilog pred sudom iako je u pogledu istih do sada utvrđena sudska praksa, na koji način se prouzrokuje dodatni odliv novca u vidu sudskih troškova, kamata i troškova prinudne naplate, a u odnosu na koje treba tražiti rješenje u pogrešnom obračunu zarada zaposlenima, te nepostupanju obračunskih službi u skladu sa zakonom. Na ovo zaštitnik ukazuje bezuspješno u svim svojim kvartalnim i godišnjim izvještajima – navela je Ćirović u izvještaju.

Osim toga, kako je ukazala, brojne su tužbe i zbog neisplaćenog specijalnog dodatka za faktički rad na predmetima organizovanog kriminala i korupcije, za koji nijesu donijeta rješenja da im se to pravo priznaje. Ti iznosi su, kako je navela Ćirović, prilično visoki.

Od aprila do juna primljeno je 2.787 tužbi za koje se postupci vode pred osnovnim sudovima, te Privrednim i Vrhovnim. Najviše predmeta dobila je kancelarija u Podgorici 1.317, u Bijelo Polje ih je stiglo 1.072, a u Kotoru 398. Time je broj primljenih tužbi u drugom kvartalu u odnosu na prvi veći za preko 100 posto, a u odnosu na drugi kvartal prošle godine za skoro 300 posto. Već sada je premašen ukupan broj tužbi u odnosu na prošlu godinu kada ih je bilo ukupno 3.764. Zaključno sa junom ove godine zaštitnica je primila 4.112 tužbi.