UDAR NA PORODIČNI BUDŽET: Besplatni udžbenici ne smanjuju finansijski pritisak na roditelje uoči početka školske godine

    3 meseca pre 288 pregleda Izvor: pobjeda.me

Foto: Pixabay –

Cijena školskog pribora, uključujući sveske, pernice i ostali školski materijal, može varirati između 30 i 70 eura, zavisno od kvaliteta i brenda. Osim toga, roditelji često moraju da izdvoje sredstva za novu odjeću i obuću, užinu i vannastavne aktivnosti – kažu iz Udruženja Roditelji, dok iz ZUNS-a ističu da cijene udžbenika nijesu mijenjane

Iako udžbenici nijesu finansijski teret za osnovce, ukupni troškovi za početak školske godine su značajni, posebno u kontekstu porasta cijena. Zbog toga je, smatraju u Udruženju Roditelji, od suštinske važnosti da postoje subvencije i oblici pomoći kako bi se smanjio finansijski pritisak na roditelje. Iz Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva kažu za Pobjedu da su i ove godine cijene kompleta udžbenika na nivou prošlogodišnjih, ali i da su sa sindikalnim organizacijama potpisali ugovore kojima je omogućena kupovina na rate njihovim članovima.

Nova školska godina počinje danas. Uprkos činjenici da su knjige za osnovce nekoliko godina besplatne, ovaj period godine je veoma izazovan u finansijskom smislu, jer su udžbenici samo jedna stavka na dugom spisku stvari koje su potrebne đaku. Mnogi roditelji moraju da kalkulišu i razmišljaju na čemu mogu uštedjeti. Država je obezbijedila besplatne udžbenike za osnovce, ali su preostali troškovi za školu izuzetno opterećujući za mnoge porodice.

– Cijena školskog pribora, uključujući sveske, pernice i ostali školski materijal, može varirati između 30 i 70 eura, zavisno od kvaliteta i brenda – kazali su Pobjedi iz Udruženju Roditelji i dodaju da su troškovi za školski pribor, odjeću, obuću i užinu naročito izazovni za porodice sa više đaka.

TERET

Za roditelje sa više đaka, kojima je kupovina knjiga i ostalog školskog pribora prevelik teret, na raspolaganju su polovne knjige koje se mogu kupiti u centru grada ili na društvenim mrežama. Cijene variraju u odnosu na to koliko su knjige očuvane kao i za koji razred se kupuju.

Iz Udruženja Roditelji ocjenjuju da su ukupni troškovi za početak školske godine značajno veliki izdatak za roditelje.

– Pored toga, roditelji često moraju da izdvoje dodatna sredstva za novu odjeću i obuću, užinu i vannastavne aktivnosti. Iako udžbenici nijesu finansijski teret za osnovce, ukupni troškovi za početak školske godine su značajni, posebno u kontekstu porasta cijena. Zbog toga je od suštinske važnosti da postoje subvencije i oblici pomoći kako bi se smanjio finansijski pritisak na roditelje, naročito one sa nižim prihodima – kažu u Udruženju Roditelji.

ISTE CIJENE

Iz Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva (ZUNS) kažu da su uradili sve da i ove godine cijene kako pojedinačnih naslova, tako i udžbeničkih kompleta, budu na nivou prošlogodišnjih.

– Cijene knjiga su iste za osnovnu i za srednju školu, tačnije gimnaziju, iako svjedočimo svakodnevnom porastu cijena na tržištu – navode u ZUNS.

Naglašavaju da su u duhu olakšica kupovine i ove godine sa zainteresovanim sindikalnim organizacijama u zemlji potpisali ugovore kojim je omogućena kupovina na rate njihovim članovima.

– Takođe, napominju da se može kupovati na rate preko bankovnih kartica koje to omogućavaju. Novina ove godine je i EYCA – Evropska omladinska kartica, koja omogućava 10 odsto popusta na cjelokupan asortiman u svim knjižarama ZUNS-a – navode u odgovorima na pitanja Pobjede.

Podsjetimo, kalendarom je predviđeno da nastavna godina u Crnoj Gori počinje danas, a završava se 13. juna 2025. godine.

Podrška ugroženim porodicama, još 200 učenika treba opremiti


Udruženje Roditelji već 14 godina organizuje humanitarnu akciju ,,Podijelimo, jer zajedno možemo više“, u toku koje građani, privatne firme i kompanije svojom podrškom pomažu da se ublaže troškovi školovanja porodicama koje žive u siromaštvu.

– Ove godine smo se usmjerili na podršku najugroženijim porodicama iz svih opština i to u saradnji sa centrima za socijalni rad. Zahvaljujući humanim ljudima, više od 1.200 učenika je već dobilo svoj školski pribor. Akcija je trajala do 30. avgusta, a preostalo je još nešto više od 200 učenika, uglavnom iz Podgorice, koje treba opremiti. Veliki broj roditelja se ove godine obratio za pomoć, uključujući i one koji ranije nijesu imali finansijske probleme – navode iz Udruženja i dodaju da su u pitanju djeca koja odrastaju u ekstremnom siromaštvu kao i diskriminaciji.

Ovom akcijom, dodaju, žele da pošalju jasnu i važnu poruku – sva djeca u Crnoj Gori moraju imati iste mogućnosti i jednake šanse za obrazovanje.