Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović nastavlja da vraća Skupštini Crne Gore na ponovno razmatranje zakone za koje smatra da nisu u skladu sa Ustavom, zakonima Evropske unije ili mogu da nanesu štetu Crnoj Gori, a članice vladajuće koalicije nastavljaju da ga zbog toga kritikuju.
Za nešto više od godinu dana Milatović je vratio čak deser zakona, od kojih samo jedan nije ponovo izglasan u parlamentu. Milatović je vratio Skupštini na ponovno odlučivanje sljedeće zakone:
1. Zakon o privrednim drustvima.
Vraćanje ovog zakona se dogodilo u vremenu kada je mijenjan Bord direktora Elektroprivrede Crne Gore, a Milatović je istakao da je zakon „retroaktivan“.
2. Zakon o finansiranju lokalnih samouprava.
U ovom slučaju predsjednik je tvrdio da se neprincipijelno uzima novac koji pripada pojedinim opštinama da bi bio dat drugim, a da u svemu tome najgore prolazi Glavni grad Podgorica.
3. Zakon o elektronskim komunikacijama.
U ovom slučaju Milatovićč je tvrdio da zakon nije u skladu sa Evropskom unijom. Ovo je jedini akt koji je predsjednik države vratio parlamentu a koji nije ponovo izglasan u plenumu.
4. Zakon o Javnom servisu – RTCG.
Milatović se usprotivio promjeni kriterijuma za izbor direktora i „spuštanju ljestvice“ naročito kada je iskustvo kandidata u pitanju.
5. Zakon o sudskom savjetu.
Predsjednik države tvrdi da je neustavan jer je predloženo da mandat članovima može trajati do šest godina a Ustav jasno kaže da je mandat četiri godine.
6. Zakon o inspekcijskim poslovima.
Predsjednik se jasno usprotivio gašenju Uprave za inspekcijske poslove i vraćanju inspekcije u ruke ministara, a samim tim i političkih partija.
7. Zakon o obrazovanju. –
I u ovom slučaju predsjednikm smatra da se novim rješenjima vraćamo na staro i izbor i razrješenje direktora prepuštamo ministrima, odnosno političkim partijama.
8. Zakon o Ministarstvu unutrašwih poslova.
Milatović smatra da se ovim Zakonom politizuje proces izbora novih policijskih službenika.
9. Zakon o energetici.
Najveća zamjerka predsjednika države je stvaranje mogućnosti politizacije izbora Odbora Regulatorne agencije.
10. Zakon o razvojnoj banci.
Milatović je nabrojao nekoliko rješenja koja nisu u skladu sa Evropskom unijom uz naglasak da je i ovo jedan od zakona koji nije prošao javnu raspravu.
Procjena je da je parlament u novom sazivu usvojio više od 150 zakona.
Pročitajte još