Alkohol ne utiče na sve ljude podjednako, a njegov uticaj zavisi od tjelesne težine, učestalosti konzumiranja alkohola, pola, posljednjeg obroka.
Tijelo može da preradi jedno piće na sat. Potrebno je samo nekoliko minuta nakon ispijanja pića da koncentracija alkohola u krvi počne da raste.
Oko 20 odsto etanola se apsorbuje u krvotok direktno iz želuca, a ostalih 80 odsto se vari i prelazi u krvotok iz tankog crijeva. Zbog toga se nikada ne preporučuje konzumiranje alkohola na prazan stomak. Ako u stomaku ima hrane, alkohol će se apsorbovati sporije i dostići manju koncentraciju u krvi.
U tijelu, etanol se skladišti u tkivima bogatim vodom, kao što su mišići. Iz tog razloga alkohol brže djeluje na žene jer imaju manje mišićnog tkiva.
Pogledajte šta povećanje alkohola u krvi čini tijelu:
0,3 promila
Krvni sudovi se šire i osoba počinje da osjeća toplotu. Istovremeno se poboljšava i raspoloženje jer mozak počinje da oslobađa serotonin i endorfine.
0,5 promila
Osoba je zakonski nesposobna za vožnju. Raspoloženiji ste i vedriji, oprez manji, emocije veće, a ponašanje može biti preuveličano. Postajete manje razboriti i obuzima nas blagi osjećaj vedrine i euforije.
1,2 promila
Smanjene su mentalne sposobnosti i koordinacija. Jezik počinje da zapliće, a osoba ima poteškoća da zapamti riječi koje želi da izgovori.
Preopterećenje jetre tokom nekoliko sati može stimulisati nakupljanje masnog tkiva, a stalno opterećenje generalno oštećuje jetru.
Dva promila
Čovjek sa ovoliko alkohola u krvi je veoma opijen i gubi većinu motoričkih i mentalnih funkcija. Takođe, postaje seksualno nesposoban jer alkohol prekida rad neurotransmitera u mozgu.
Tri promila
Centralni nervni sistem postaje depresivan, osoba je usporena, a nesvjestica je lako moguća. Veća količina alkohola u krvi od tri promila stvara opasnost od trovanja alkoholom.
Vožnja u alkoholisanom stanju se nikome ne preporučuje, jer time ugrožavate svoj život i živote drugih.
Pročitajte još