Popović: Većina požara na otvorenom nastaju nepažnjom

    3 meseca pre 254 pregleda Izvor: TV E

Uzrok požara utvrđuje se pregledom instalacija, mjesta na kojem je nastao, saslušanjem svjedoka. Ukoliko nema privatnog osiguranja na nepokretnost, šteta se ne može nadoknaditi šteta. U tom slučaju jedina mogućnost je da opština izađe u susret i pomogne, ili neka humanitarna organizacija. To je gostujući u 24 sata kazao Radovan Popović, vještak iz oblasti zaštite od požara i eksplozija.

“Zakonskim aktima ništa posebno nije regulisano, izuzev ako je u pitanju privatno osiguranje” – kaže Popović.

Građani Crne Gore se ne pridržavaju mjera zaštite od požara, u većini slučajeva, napominje Popović. Objašnjava da postoje tri vrste požara: prirodni, požari koji nastaju nemarom ili nepažnjom i oni namjerno izazvani.

“U prirodne uzroke požara bismo mogli svrstati pražnjenje atmosferskog elektriciteta – udar groma, ili sunčevi zraci koji prodiru kroz staklo i fokusiraju svjetlost u jednoj tački, što može izazvati požar” – kaže Popović.

On objašnjava da nehatom izazvani požari nastaju najčešće zbog nepravilnog rukovanja ili neispravnih elektroinstalacija, zatim kod nepravilnog korišćenja gasnih ili tečnih zapaljivih materija, a i opušak cigarete može da uzrokuje pożar nesagledivih razmjera.

“Kad je riječ o požaru na otvorenom, u većini slučajeva uzrok je nepažna – neugašen opušak cigarete, spaljivanje sasušene trave, čišćenje livada. Na proljeće dolazi do bujanja trave, koju niko ne kosi, ljeti se osuši i dovoljan je opušak da se zapali” – istakao je Popović.

U susret požarnoj sezoni, kaže Popović, građani se uredno obavještavaju preko medija da ne pale vatru na otvorenom, da vode računa, ali, to ne poštuju.

“Piromanija je krivično djelo, izazivanje opšte opasnosti…Piromanija je u suštini bolest. Osoba koji voli da gleda dok nešto gori, i učestvuje u gašenju često puta, dakle, prisutna je na licu mjesta dok požar traje” – naglasio je Popović.

Kiša je nakratko pomogla i ugasila požare po Crnoj Gori što, ističe Popović, ne znači da možemo odahnuti, jer je vegetacija suva, najavljuju se visoke temperature i ponovo može doći do požara. Popović savjetuje građane da pokušaju da ugase požar, ako je u začetku, ali ako je uzeo maha da obavezno pozovu vatrogasnu službu i policiju.

Podsjeća da se tokom požarne sezone najavljuje kupovina opreme za gašenje, ali se na sve brzo zaboravi čim dođe jesen.

“Nemamo mi dovoljno opreme za gašenje šumskih požara. Imamo jedan avion i to je mali air tractor, koji za visoke šume nosi neznatnu količinu vode, oko 3.000 litara. Ako je riječ o visokoj borovoj šumi, ili makiji, teško da se može intervenisati sa tom količinom vode” – zaključio je Popović.