Predstavnica Instituta za javno zdravlje dr Agima Ljaljević kazala je, pored ostalog, da je Švedska zabranila upotrebu duvanskih proizvoda i na otvorenom, odnosno da je kod njih pušenje neprihvatljiv oblik ponašanja.
“Zbog kršenja zabrane pušenja u ugostiteljskim objektima od 15. avgusta do 31. decembra inspekcije su izrekle kazne blizu 100.000 eura“, kazala je u Jutarnjem programu RTCG direktorica Direktorata za međunaordnu saradnju i harmonizaciju propisa u Ministarstvu zdravlja Slađana Paunović.
Ona je istakla da je Zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda uticao na promjenu svijesti građana i ugostitelja u pogledu pušenja u zatvorenom prostoru, kao i da je broj pasivnih pušača smanjen, a to je zaključila na osnovu izvještaje inspekcija, odnosno broj kontrolisanih subjekata, izrečenih kazni i utvrđenih nepravilnosti možemo zaključiti da je došlo do promjene svijesti građana i ugostitelja
“Od 15. avgusta, odnosno stupanja na snagu Zakona do 31. decembra 2019. godine sanitarna, zdravstvena, turistička i tržišna inspekcija obavili su 5.033 inspekcijskih nadzora. Broj utvrđenih nepravilnosti je 471, broj prekršajnih naloga oko 350 i vrijednost prekšrajnih naloga blizu 100.000 eura“, istakla je Paunović.
Posmatrajući broj utvrđenih nepravilnosti u odnosu na broj inspekcijskih nadzora definitnivo je, prema njenim riječima, da se dosta poštuje zakon.
“Neće doći do promjene zakona u smislu dozvovljavanja upotrebe duvanskih proizvoda. Zakon jedino može biti rigorozniji, ali ustupaka neće biti. Suština je zaštita zdravlja i u tome ćemo istrajati“, poručila je Paunović.
Predstavnica Instituta za javno zdravlje dr Agima Ljaljević kazala je da se u oblasti javnog zdravlja rezultati primjene ovog zakona mogu vidjeti tek nakon 10 godina, te da je više od šest mjeseci “veoma kratak period da utvrdimo da je došlo do promjene ponšanja”.
“Definitivno je promijenjena svijest i odnos prema nepušačima. Cilj zakona bio je zaštititi nepušače od pogubnih uticaja i nevoljnog udisaja duvanskog dima, a to je ovaj zakon zaista postigao. Svi radimo zajedno na smanjenju upotrebe duvanskih proizvoda, jer Crna Gora zaista ima veliki problem sa tim“, ocijenila je Ljaljević.
Švedska je, kako je navela, zabranila upotrebu duvanskih proizvoda i na otvorenom.
“Najviše njih koristi duvanske proizvode u svojim kućama. Kod njih je pušenje neprihvatljiv oblik ponašanja, naročito ako može da naškodi drugim ljudima. U Americi je pušenje nepristojno ponašanje“, istakla je Ljaljević.
Govoreći o broju mladih koji koriste duvanske proizvode navela je da, prema istraživanjima, nije došlo do smanjenja.
“Prema prošlogodišnjem istraživanju dvostruko je povećan broj dječaka koji puše, imamo oko 12 odsto djece od 16 godina koji koriste duvanske proizvode. Najznačajnije povećanje je u grupi mladih koji imaju od 17 do 24 godine. Najčešći je uticaj vršnjaka, trend je korišćenja duvanskih proizvoda kod nas i u regionu“, kazala je Ljaljević.
Pročitajte još